Reklama
reklama

V Hodonínské zoo uvidíte dva nové druhy zvířat: Jihoamerické teju a lemury

Nejen uvítáním bílých jihoafrických lvů, ale i příchodem dvou nových druhů zvířat oslavila Zoo Hodonín vstup do nové návštěvnické sezony. Je bohatší o teju žakruarú a lemury černé. Smíšená skupinka prvně jmenovaných zaujala místo po varanech, jejichž chov v zoo skončil. Zatímco však jejich předchůdce žil v teráriu sám, teju tam mohou pobývat spolu ve třech. „Varanům se svým způsobem podobají, jsou ale menší,“ řekla na adresu ještěrů zooložka Lenka Pacíková.

Trio vyznačující se až černou kůží s bílými skvrnami a dlouhým ocasem sice prostřednictvím Zoo Plzeň přišlo do Hodonína z USA, ale domovinou zvířat zvláštního názvu je Jižní Amerika. V českých zoo jsou pak viděni vzácně. „Teju jsou zapsáni v Červené knize ohrožených druhů zvířat a patří k těm, s nimiž se nesmí volně obchodovat,“ přidala zooložka. A prozradila na ně i jiné věci. „Vyznačují se velkým apetitem. Jsou doslova žraví a hamtaví. Stačí, když chovatel nešikovně podá krmení, a může se dočkat pořádného kousance. Takže raději podat misku a rychle pryč,“ radí Pacíková. Plazi, jež se převážně živí hmyzem, drobnými savci a také ovocem, se v zoo zabydleli rychle. „Už si užívají i bazénku,“ hlásí jejich chovatelka Jitka Ebertová.

To pětice lemurů tmavých, jež přišli z pražské zoo, je hodně zakřiknutá. Jediné mládě v ní se úzkostlivě drží mámy a i ostatní jsou zalezlí v boudičkách. „Jsou ve stresu po cestě a také z nového prostředí. Navíc nejsou zvyklí na lidi, protože dosud žili v zázemí pražské zoo. Návštěvníkům tak zatím zůstávají utajení, potřebují čas na aklimatizaci,“ říká chovatelka Petra Bílková. Podle ní se zvířátka zatím bojí chodit i na krmení. „Je ale vidět, že jsou hodná a kontaktní. Když jim dávám z ruky, přijdou a vezmou si. Lidé je určitě budou mít rádi,“ doplňuje chovatelka.

U lemurů tmavých, kteří sousedí se svými madagaskarskými kolegy, lemury vari, je výrazný pohlavní dimorfismus, takže jsou dobře rozeznatelní. Zatímco sameček je celý černý, samička je zbarvená hnědo-černo-bíle. Ani tento lemuří poddruh není tak často k vidění. „Je to jiný typ než hojně v zoo chovaný a populární lemur kata. O kolik jsou drobnější, o to jsou živější a aktivnější. Obecně na ně bývá pěkná podívaná,“ chválí roztomilá zvířátka s dlouhým čumáčkem a očima jako korálky zooložka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře