Reklama
reklama

V Hodonínské zoo uvidíte dva nové druhy zvířat: Jihoamerické teju a lemury

Nejen uvítáním bílých jihoafrických lvů, ale i příchodem dvou nových druhů zvířat oslavila Zoo Hodonín vstup do nové návštěvnické sezony. Je bohatší o teju žakruarú a lemury černé. Smíšená skupinka prvně jmenovaných zaujala místo po varanech, jejichž chov v zoo skončil. Zatímco však jejich předchůdce žil v teráriu sám, teju tam mohou pobývat spolu ve třech. „Varanům se svým způsobem podobají, jsou ale menší,“ řekla na adresu ještěrů zooložka Lenka Pacíková.

Trio vyznačující se až černou kůží s bílými skvrnami a dlouhým ocasem sice prostřednictvím Zoo Plzeň přišlo do Hodonína z USA, ale domovinou zvířat zvláštního názvu je Jižní Amerika. V českých zoo jsou pak viděni vzácně. „Teju jsou zapsáni v Červené knize ohrožených druhů zvířat a patří k těm, s nimiž se nesmí volně obchodovat,“ přidala zooložka. A prozradila na ně i jiné věci. „Vyznačují se velkým apetitem. Jsou doslova žraví a hamtaví. Stačí, když chovatel nešikovně podá krmení, a může se dočkat pořádného kousance. Takže raději podat misku a rychle pryč,“ radí Pacíková. Plazi, jež se převážně živí hmyzem, drobnými savci a také ovocem, se v zoo zabydleli rychle. „Už si užívají i bazénku,“ hlásí jejich chovatelka Jitka Ebertová.

To pětice lemurů tmavých, jež přišli z pražské zoo, je hodně zakřiknutá. Jediné mládě v ní se úzkostlivě drží mámy a i ostatní jsou zalezlí v boudičkách. „Jsou ve stresu po cestě a také z nového prostředí. Navíc nejsou zvyklí na lidi, protože dosud žili v zázemí pražské zoo. Návštěvníkům tak zatím zůstávají utajení, potřebují čas na aklimatizaci,“ říká chovatelka Petra Bílková. Podle ní se zvířátka zatím bojí chodit i na krmení. „Je ale vidět, že jsou hodná a kontaktní. Když jim dávám z ruky, přijdou a vezmou si. Lidé je určitě budou mít rádi,“ doplňuje chovatelka.

U lemurů tmavých, kteří sousedí se svými madagaskarskými kolegy, lemury vari, je výrazný pohlavní dimorfismus, takže jsou dobře rozeznatelní. Zatímco sameček je celý černý, samička je zbarvená hnědo-černo-bíle. Ani tento lemuří poddruh není tak často k vidění. „Je to jiný typ než hojně v zoo chovaný a populární lemur kata. O kolik jsou drobnější, o to jsou živější a aktivnější. Obecně na ně bývá pěkná podívaná,“ chválí roztomilá zvířátka s dlouhým čumáčkem a očima jako korálky zooložka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře