Reklama
reklama

V hodonínské zoo se podařilo odchovat mládě nejkrásnějšího a největšího papouška

Už sedm let obývá jednu z expozic pavilonu exotického ptactva v Zoo Hodonín pár jednoho z nejkrásnějších a také největších papoušků, ara zelenokřídlý. Letos v březnu se stal středem mimořádné pozornosti, když historicky poprvé přivedl na svět mládě. Malý ara v těchto dnech, se zhruba čtrnáctidenním předstihem, opustil hnízdní budku a je tak k dispozici očím návštěvníků.

„Je to pro nás historická událost. Dlouhodobě chováme čtyři druhy arů a dosud jsme se dočkali mládětě někdy před sedmnácti lety pouze u arů araraunů. Zelenokřídlým se odchov povedl poprvé,“ řekl zoolog Jiří Ingr. Podle něj samice od roku 2011 snášela pouze neoplozená vejce. Tři vejce se v dřevěné boudě u papoušků objevila i letos v únoru. Tentokrát však na chovatele čekalo velké překvapení.

„Byla jsem přesvědčená, že vejce jsou opět neoplozená a jakmile odezněla inkubační doba, chystala jsem se je vyhodit. Když jsem však do budky sáhla potřetí, bylo to do živého. Měli jsme z toho všichni obrovskou radost a ihned jsme nastolili řadu opatření, aby se něco nepokazilo,“ řekla chovatelka Jana Vargová, která podle pokynů zoologa začala rodiče oproti normálu krmit častěji a do běžných porcí zrní a ovocných směsí jim přidávala živočišnou složku. „Ohleduplnějším chováním jsme rodince zabezpečili i více klidu, dokonce jsme na čas uzavřeli pavilon,“ podělila se Vargová. 

Podle jejích slov se rodiče o svého potomka od počátku starali vzorně. Samec většinou seděl na boudě a hlídal, matka se věnovala mláděti. „Jednou za čas jsme rodičovský pár vylákali do venkovní voliéry, abychom to malé mohli zkontrolovat. Zjišťovali jsme, jak přibývá na váze a zda jej rodiče nějakým způsobem nepoškozují,“ přiblížil zoolog. Jak totiž vysvětlil, není vzácností, když rodiče mládě oškubávají nebo mu při krmení nechtě uštípnou kus zobáku. Nic takového se ale nestalo. Malý ara dobře prospíval a po celou dobu byl ve skvělé kondici. Svědčí o tom i fakt, že z budky poprvé vylítl o čtrnáct dní dříve, než se předpokládalo.

A proč k odchovu u tohoto dvanáctiletého páru došlo až po sedmi letech jeho života v hodonínské zoo? „Není to nic neobvyklého, často trvá roky, než se jedinci opačného pohlaví zharmonizují, a jsou tak schopni reprodukce,“ říká  Jiří Ingr.

Obletované a obdivované mládě nyní nějaký čas pobude s rodiči, aby se od nich učilo a získalo správné sociální návyky. Poté bude nabídnuto některé z jiných zoo nebo soukromému chovateli.

Ara zelenokřídlý je po arovi hyacintovém druhým největším druhem a druhým nejčastěji chovaným papouškem. Délka jeho těla v dospělosti dosahuje až 90 cm, váží až 1,4 kilogramu. Vyznačuje se nádherným zbarvením. Podobně jako ara arakanga má jeho peří nahoře a vespod barvu červenou, na křídlech pak červená přechází do zelené a modré. Na lících má řadu červených pírek. Zobák má shora barvu okrovou, zespodu černou. Ara zelenokřídlý obývá ve volné přírodě rozsáhlá území Jižní Ameriky, od východní Panamy až po severní Argentinu. Je silně pronásledován domorodci, již vybírají jeho hnízda a prodávají mláďata. Proto se tento pták stahuje do hůře přístupných míst. Jeho populace je ale tak silná, že v seznamu ohrožených druhů CITES nefiguruje..

Pár ary zelenokřídlého do Zoo Hodonín přišel v roce 2007 od soukromého chovatele. Ten jej o pět let dříve získal z jihoamerické Guyany. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře