Reklama
reklama

Tradiční slovácký tanec verbuňk může být zapsán do registru UNESCO

Soutěž v interpretaci tradičního mužského sólového tance „verbuňk“ stojí o zápis do registru UNESCO. Radní Jihomoravského kraje souhlasí s nominací a zapsáním tance mezi Programy, projekty a činnosti, které nejlépe odrážejí zásady a cíle Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO do Registru osvědčených praktik.

Tradiční slovácký mužský tanec verbuňk byl již 4. listopadu 2008 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.Za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního kulturního dědictví lidstva byl však generálním ředitelem UNESCO prohlášen již 25. listopadu 2005. „Verbuňk už je zapsán jako tanec na seznamu UNESCO.  Nyní jde o zapsání tohoto unikátního mužského tance do takzvaného registru – což je praktický nástroj, který má naplnit zásady organizace UNESCO, tak aby tyto znalosti a zkušenosti bylo možno předávat také mezi dalšími zeměmi světa,“ vysvětlil podporu radních hejtman kraje Michal Hašek.

S aktivitou přišlo Slovácké muzeum,  kde má tento lidový tanec taky svoje místo a bohatou historii. Jihomoravský kraj vyjádřil svoji podporu s nominací soutěže v interpretaci tohoto tradičního mužského tance na zápis mezi projekty, programy a činnosti, které nejlépe odrážejí zásady úmluvy o UNESCO.  „Pod tímto šroubovitým úředním textem se skrývá faktická podpora jihomoravské samosprávy verbuňku tak, aby ještě více byla posílena jeho role, jako nemateriálního kulturního dědictví chráněného v rámci organizace UNESCO,“ dodal Hašek.

V současné době vrcholí přípravy nominační dokumentace, jejímž vypracováním bylo pověřeno Slovácké muzeum. Nominaci bude počátkem roku 2014 podávat Ministerstvo kultury ČR. Zájem o nominaci již vyjádřila svým prohlášením o souhlasu se zápisem řada obcí Jihomoravského kraje a také představitelé Zlínského kraje. Souhlas se zápisem soutěže verbuňku do Registru svými podpisy vyslovili i malí verbíři, rodiče a vedoucí folklórních souborů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře