Reklama
reklama

Sociální služby v Hodoníně rozšíří nové středisko

Pomoc dětem a rovněž rodičům, kteří se potýkají s výchovnými problémy, poskytne nové středisko výchovné péče v Hodoníně. Jeho náplní bude řešení širokého spektra činností, specializovat se však bude na raná stádia jako preventivně výchovná a vzdělávací péče za pomoci rodiny. Heslem bude individuální přístup ke každé rodině a práce v malé výchovné skupině. Pracovníky v SVP tak budou speciální pedagogové, psychologové a sociální pracovníci.

„Středisko běžně poskytuje služby dvěma formami – ambulantní a internátní. V Hodoníně bychom přivítali formu ambulantní, která představuje péči zaměřenou na odstranění nebo zmírnění již vzniklých poruch chování a také na prevenci vzniku dalších závažnějších výchovných poruch a negativních jevů v sociálním vývoji dětí. Samozřejmě, pokud u nich nenastal důvod k nařízení ústavní výchovy nebo uložení ochranné výchovy. Tato péče počítá se zapojením celé rodiny,“ popsala fungování střediska v Hodoníně vedoucí odboru sociálních služeb Michaela Klepáčová.

 Záměr zřízení SVP je součástí Plánu prevence kriminality 2013 – 2016 a je obsažena také v Plánu rozvoje sociálních služeb do roku 2014.

Cílem je zejména propojení, rozšíření a zefektivnění probačních a mediačních služeb v Hodoníně včetně jejich dostupnosti s důrazem na posílení preventivních aktivit a snížení počtu dětí umisťovaných v této spádové oblasti do institucionální péče. „Prostřednictvím služeb střediska budeme schopni pomoci dětem a jejich blízkým překonat počínající problémy a posílit jejich odolnost vůči krizovým životním situacím,“ uvedla dále Klepáčová s tím, že oddělení sociálně právní ochrany dětí zaznamenalo vzrůstající výskyt výchovných problémů u nezletilých. V roce 2011 řešili 270 případů u dětí a mladistvých, 2012 to bylo 307 případů, v roce 2013 jich zaznamenali 324. Jedná se především o potíže ve škole spojené s nerespektováním autorit, počínající gamblerství, experimentování s drogami včetně alkoholu, kouření, patologické chování jako drobné krádeže apod. V současné době klienti z Hodonína a okolí využívají SVP v Brně, Uherském Hradišti a Zlíně.

Provoz nového SVP v Hodoníně se plánuje od 1. září tohoto roku, sídlit by měl v ulici Horní Valy v budově Městského úřadu. Odborný personál pomůže zajistit Diagnostický ústav pro mládež střediska výchovné péče v Brně, jednalo by se o funkci psychologa a speciálního pedagoga – etopeda, náklady na ně by mělo pokrýt MŠMT v rámci transformace a zasíťování SVP. Město se bude podílet zajištěním prostor a náklady na jejich provoz.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře