Reklama
reklama

Sociální služby v Hodoníně rozšíří nové středisko

Pomoc dětem a rovněž rodičům, kteří se potýkají s výchovnými problémy, poskytne nové středisko výchovné péče v Hodoníně. Jeho náplní bude řešení širokého spektra činností, specializovat se však bude na raná stádia jako preventivně výchovná a vzdělávací péče za pomoci rodiny. Heslem bude individuální přístup ke každé rodině a práce v malé výchovné skupině. Pracovníky v SVP tak budou speciální pedagogové, psychologové a sociální pracovníci.

„Středisko běžně poskytuje služby dvěma formami – ambulantní a internátní. V Hodoníně bychom přivítali formu ambulantní, která představuje péči zaměřenou na odstranění nebo zmírnění již vzniklých poruch chování a také na prevenci vzniku dalších závažnějších výchovných poruch a negativních jevů v sociálním vývoji dětí. Samozřejmě, pokud u nich nenastal důvod k nařízení ústavní výchovy nebo uložení ochranné výchovy. Tato péče počítá se zapojením celé rodiny,“ popsala fungování střediska v Hodoníně vedoucí odboru sociálních služeb Michaela Klepáčová.

 Záměr zřízení SVP je součástí Plánu prevence kriminality 2013 – 2016 a je obsažena také v Plánu rozvoje sociálních služeb do roku 2014.

Cílem je zejména propojení, rozšíření a zefektivnění probačních a mediačních služeb v Hodoníně včetně jejich dostupnosti s důrazem na posílení preventivních aktivit a snížení počtu dětí umisťovaných v této spádové oblasti do institucionální péče. „Prostřednictvím služeb střediska budeme schopni pomoci dětem a jejich blízkým překonat počínající problémy a posílit jejich odolnost vůči krizovým životním situacím,“ uvedla dále Klepáčová s tím, že oddělení sociálně právní ochrany dětí zaznamenalo vzrůstající výskyt výchovných problémů u nezletilých. V roce 2011 řešili 270 případů u dětí a mladistvých, 2012 to bylo 307 případů, v roce 2013 jich zaznamenali 324. Jedná se především o potíže ve škole spojené s nerespektováním autorit, počínající gamblerství, experimentování s drogami včetně alkoholu, kouření, patologické chování jako drobné krádeže apod. V současné době klienti z Hodonína a okolí využívají SVP v Brně, Uherském Hradišti a Zlíně.

Provoz nového SVP v Hodoníně se plánuje od 1. září tohoto roku, sídlit by měl v ulici Horní Valy v budově Městského úřadu. Odborný personál pomůže zajistit Diagnostický ústav pro mládež střediska výchovné péče v Brně, jednalo by se o funkci psychologa a speciálního pedagoga – etopeda, náklady na ně by mělo pokrýt MŠMT v rámci transformace a zasíťování SVP. Město se bude podílet zajištěním prostor a náklady na jejich provoz.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře