Reklama
reklama

Šimpanz Sherley z Hodonína se dívá na filmy. Musí se naučit, jak okouzlit samici

Do hodonínské zoo se přestěhovalo kino. Filmy tam ale nepromítají lidem, nýbrž zvířatům. Konkrétně šimpanzům. Promítáním filmů, které zachycují život v šimpanzí tlupě, včetně toho intimního, se snaží vědci s chovateli v hodonínské zoo naučit šimpanze Sherleyho, jak si má získat přízeň partnerek Judy a Tei. Jde o unikátní projekt, na němž spolupracuje zoo s odborníky z Komenského univerzity v Bratislavě.

Trojice šimpanzů patří k cennému živočišnému druhu šimpanz učenlivý hornoguinejský. Chovatelé by rádi skupinu rozšířili o mláďata. Sherley ale neví, jak navázat intimní vztahy s partnerkami.

„Naši šimpanzi žijí ve dvou oddělených skupinách. Některé projevy jejich chování jsou nestandardní, nepáří se. Kladl jsem si otázku, jak jim dopomoci k tomu, aby se přiblížili přirozenosti svých kolegů žijících v divoké přírodě,“ uvedl ředitel zoo Martin Krug, který si při svých někdejších úvahách připomněl studii, v níž američtí vědci sledovali reakce goril a orangutanů na fotografie opačného pohlaví. V případě kladné odezvy docházelo ke spojování jedinců, které se z devadesáti procent zdařilo. Právě tato zkušenost se stala řediteli zoo inspirací k unikátnímu projektu, jehož pomocí si mají šimpanzi v hodonínské zoo osvojit návyky a způsoby chování, které u nich kvůli životu v zajetí absentují. „Nejhůře je na tom třináctiletý Sherley, který odmalička žil v soukromém zoologickém zařízení ve společnosti lidí. Kvůli tomu získal spoustu nepřirozených návyků,“ dodal ředitel Krug.

Třináctiletý opičák byl pravděpodobně odchycen pytláky v divočině a později prodán do České republiky soukromému chovateli. Když to inspekce životního prostředí před lety zjistila, dospěla k závěru, že Sherley u něj nemá kvalitní podmínky k životu a šimpanz skončil v hodonínské zoo. "Majitel jej přivedl za ruku oblečeného v tričku a kalhotách. Sherley neměl jakékoli návyky ze soužití se zástupci svého druhu," dopnil ředitel.  

Opičákovi tak má pomoci experiment. Ten spočívá v tom, že přímo do výběhu jsou přes videoprojektor pouštěna na zeď videa ze života šimpanzů. Vědci doufají, že Sherley z nich odkouká to, jak si má získat své partnerky a zplodit s nimi potomky.

Videa v expozici běží tři měsíce. Šimpanzi je sledují a Sherley podle chovatelů dělá ve vztazích drobné pokroky. Zda záměr vyjde, popřípadě jak dlouho mu učení a osmělování se v navazování vztahů může trvat, to si nikdo netroufá odhadnout.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře