Reklama
reklama

Šimpanz Sherley z Hodonína se dívá na filmy. Musí se naučit, jak okouzlit samici

Do hodonínské zoo se přestěhovalo kino. Filmy tam ale nepromítají lidem, nýbrž zvířatům. Konkrétně šimpanzům. Promítáním filmů, které zachycují život v šimpanzí tlupě, včetně toho intimního, se snaží vědci s chovateli v hodonínské zoo naučit šimpanze Sherleyho, jak si má získat přízeň partnerek Judy a Tei. Jde o unikátní projekt, na němž spolupracuje zoo s odborníky z Komenského univerzity v Bratislavě.

Trojice šimpanzů patří k cennému živočišnému druhu šimpanz učenlivý hornoguinejský. Chovatelé by rádi skupinu rozšířili o mláďata. Sherley ale neví, jak navázat intimní vztahy s partnerkami.

„Naši šimpanzi žijí ve dvou oddělených skupinách. Některé projevy jejich chování jsou nestandardní, nepáří se. Kladl jsem si otázku, jak jim dopomoci k tomu, aby se přiblížili přirozenosti svých kolegů žijících v divoké přírodě,“ uvedl ředitel zoo Martin Krug, který si při svých někdejších úvahách připomněl studii, v níž američtí vědci sledovali reakce goril a orangutanů na fotografie opačného pohlaví. V případě kladné odezvy docházelo ke spojování jedinců, které se z devadesáti procent zdařilo. Právě tato zkušenost se stala řediteli zoo inspirací k unikátnímu projektu, jehož pomocí si mají šimpanzi v hodonínské zoo osvojit návyky a způsoby chování, které u nich kvůli životu v zajetí absentují. „Nejhůře je na tom třináctiletý Sherley, který odmalička žil v soukromém zoologickém zařízení ve společnosti lidí. Kvůli tomu získal spoustu nepřirozených návyků,“ dodal ředitel Krug.

Třináctiletý opičák byl pravděpodobně odchycen pytláky v divočině a později prodán do České republiky soukromému chovateli. Když to inspekce životního prostředí před lety zjistila, dospěla k závěru, že Sherley u něj nemá kvalitní podmínky k životu a šimpanz skončil v hodonínské zoo. "Majitel jej přivedl za ruku oblečeného v tričku a kalhotách. Sherley neměl jakékoli návyky ze soužití se zástupci svého druhu," dopnil ředitel.  

Opičákovi tak má pomoci experiment. Ten spočívá v tom, že přímo do výběhu jsou přes videoprojektor pouštěna na zeď videa ze života šimpanzů. Vědci doufají, že Sherley z nich odkouká to, jak si má získat své partnerky a zplodit s nimi potomky.

Videa v expozici běží tři měsíce. Šimpanzi je sledují a Sherley podle chovatelů dělá ve vztazích drobné pokroky. Zda záměr vyjde, popřípadě jak dlouho mu učení a osmělování se v navazování vztahů může trvat, to si nikdo netroufá odhadnout.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře