Reklama
reklama

Párek tukanů obrovských se vrátil do hodonínské zoo. Jsou přítulní a klidní

Hodonínská zoo slaví návrat jednoho z nejkrásnějších ptáků, který byl od roku 2000 po dalších jedenáct let ozdobou tamního pavilonu exotů. Comeback tukana obrovského po jeho dvaapůlleté absenci v Zoo Hodonín se sice odehrál už před měsícem, avšak veřejnosti po nezbytné karanténě může být tento fešák v plné své kráse představen až v těchto dnech.  

„Návrat tukanů do naší zoo, to je událost hodna otevření šampaňského,“ řekl na adresu dvouletého páru získaného z farmového chovu v Guyaně, ředitel zoo Martin Krug. Sehnat tohoto krasavce v našich podmínkách totiž není vůbec jednoduché. Nejen kvůli problematickým odchovům, ale také proto, že tukani často umírají na jaterní nemoc zvanou hemochromatóza. Na tu také postupně vyhynuly oba páry, které zoo dosud chovala. „To je problém všech plodožravých ptáků, ale tukanů obzvláště,“ řekl k tomu zoolog Jiří Ingr.

Sehnat nové jedince se dlouho zdálo nemožné. Naděje svitla až v roce 2012 při návštěvě Zooparku v ruské Penze. „Tam nás velmi zaujala právě tukaní expozice. Zajímal jsem se tehdy, jaké tam mají zkušenosti s chovem a jak je těžké tyto ptáky sehnat. Řekli mi, že tamní chovatelé mají kontakt na Jižní Ameriku, kde je možno tukany koupit a to dokonce až o čtyři tisíce eur levněji, než je obvyklé v rámci Evropské unie,“ vylíčil ředitel okolnosti počátku cesty k získání těchto ptáků pro hodonínskou zoo.

„Byla to roční anabáze, než se vyřídily veškeré formality včetně veterinárních a tzv. citesových povolení, jež umožňují tyto vzácné ptáky převézt do EU,“ řekl Martin Krug. Podle něj i ornitologové z českých zoo koupi označili za velmi výhodnou, doporučili ptáky přivézt a usilovat o jejich rozmnožení. To v případě tukanů není snadnou záležitostí. V rámci Unie českých a slovenských zoo byla totiž ta hodonínská dosud jedinou, kde se odchov podařil. Tento úspěch z roku 2006 se však ani tam už zopakovat nepodařilo.

„Samozřejmě využijeme tehdejších zkušeností a budeme se pokoušet o zdárný odchov znovu,“ plánuje šéf zoo, která se na slavný návrat tukanů po léta vyhrávajících ankety o nejkrásnějšího ptáka, náležitě připravila: prosklené části ubikace se musely překrýt novinami, aby do nich ptáci nenaráželi a nezranili se tak, z větví byla připravena expozice a co víc, opět nastoupil dvorní malíř zoo Petr Přikryl, aby nové bydlo ptáků vyzdobil svými malbami.

„Postupně expozici budeme doplňovat umělými i živými rostlinami, abychom vytvořili správnou atmosféru,“ řekla chovatelka exotického ptactva Kamila Bílková. Ta se na návrat fešných ptáků velmi těšila. „Chtěla jsem je zpátky hned poté, co ti bývalí vyhynuli. Celou dobu jsem za nimi smutnila,“ řekla. A jak přiznala, i když žádného svého svěřence upřednostňovat nechce, pro tukany má velkou slabost. „Jsou na rozdíl od hlučných a často hašteřivých papoušků přítulní, klidní. Nejednou si vezmou jídlo i z ruky,“ chválí je Bílková. Tukani, kteří měli dostatek času zotavit se po dlouhé cestě a přivyknout novému prostředí, jsou nyní plně k dispozici návštěvníkům. Od 2. února ale dočasně k vidění nebudou.  Celý pavilon totiž bude kvůli řešení havarijního stavu vytápění uzavřen. Jeho znovuotevření se plánuje na třetí únorovou neděli.

Tukan obrovský žije převážně v nížinných i horských lesích Mexika, Brazílie a Argentiny a je největší ze 37 druhů tukanů. Délka jeho těla dosahuje až 60 cm, jeho mohutný, avšak docela lehoučký oranžovo-žlutý zobák s černou špičkou, který používá k regulaci teploty, měří až 19 cm. Potravou je mu převážně ovoce – banány, kiwi, hrušky, hrozny, melouny a švestky doplňované speciálními granulemi. Tukan není dobrým letcem. Po zemi i po větvích se

pohybuje poskakováním. V zajetí je chován velmi zřídka, problematické jsou u nich již vzpomínané odchovy. V přírodě mívá po osmnáctidenní inkubaci zpravidla dvě mláďata, která v hnízdě pobývají asi sedm týdnů. Tukani se dožívají až patnácti let. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře