Reklama
reklama

Pár bílých jihoafrických lvů Samba a Nadiru se představí v novém pavilonu

Velkým svátkem pro hodonínskou zoo se stane poslední březnové nedělní odpoledne. „Svět zvířat na kraji Dúbravy“ nejenže zahájí novou návštěvnickou sezonu, ale hlavně slavnostně přivítá své v současnosti snad nejobdivovanější obyvatele – pár bílých jihoafrických lvů, samečka Sambu a jeho kamarádku Nadiru. Veřejnosti je přitom představí v jejich novém působišti, pavilonu velkých kočkovitých šelem.

Právě tam rozkošné lví duo bylo před několika dny přestěhováno z původního, takzvaného starého šelmince, aby zaujalo místo po stářím již sešlých lvech berberských.  Hlavním důvodem přesunu bylo těmto vzácným zvířatům poskytnout podmínky, které by splňovaly požadavky na jejich chov, i přání vedení zoo, aby dostatečně vyzněla jejich krása.  Lvů jihoafrických s nevšedním smetanově bílým zbarvením srsti totiž v zoologických zahradách světa žijí pouhé tři stovky. V České republice je pak Zoo Hodonín jedinou, která je chová.

Kdo přijde dosud hravé a atraktivní lví dorostence v neděli 30. března odpoledne pozdravit a přivítat, může si ještě předtím v sousedním areálu zoo U Červených domků od 13.30  užít aktivit připraveného programu. Zejména dětem je určena soutěž s názvem Lví stezka, výtvarný workshop zaměřený na výrobu hraček pro lví oslavence anebo malování na chodníku. O příjemnou atmosféru tamtéž se postará hudební skupina Helemese. Vyvrcholením odpoledne bude samotné slavnostní uvítání lvíčků, které přijde na řadu v 16.00 u pavilonu velkých koček. Čtrnáctiměsíční Samba, který do zoo přišel z Jihoafrické republiky, i o měsíc starší Nadira z polského Borysewa při něm dostanou dárky v podobě hraček, jež pro ně vyrobí děti v odpoledním programu.

Lev jihoafrický, který je zapsán v seznamu Červené knihy ohrožených zvířat, si svou majestátností nikterak nezadá se lvem berberským. Stejně jako on a na rozdíl od lva indického dospělec mívá bohatou hřívu, jež mu sahá až ke slabinám. Příslušníci tohoto poddruhu žijí ve Svazijsku, jižním Mosambiku a Krugerově národním parku a jeho okolí. Vyskytují se ve třech formách zbarvení srsti – od tmavě hnědožluté až po bílou. Právě tou se honosí i mladí lvi v Zoo Hodonín. Nejde přitom o albinizmus, jejž způsobuje porucha tvorby melaninu, nýbrž o tzv. leucizmus, kdy pigmentové buňky jedince v těle či jeho části zcela chybějí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře