Reklama
reklama

Na Kyjovsku neseženete pervitin. Policie rozprášila gang výrobců drog

Kriminalisté z hodonínského toxitýmu obvinili pětici pachatelů, kteří na Hodonínsku aktivně vyráběli pervitin nebo se na této výrobě a další distribuci podíleli. Tato skupina byla dobře organizována. Zatímco někteří pouze obstarávali prekurzory a léčiva k výrobě, další pak vyráběli drogu a následně distribuovali.

V případu různým způsobem figuruje osmadvacetiletý výrobce a jeho stejně stará partnerka, třiatřicetiletý pomocník a jedenadvacetiletý a sedmadvacetiletý nákupčí.  Hlavním organizátorem a výrobcem byl muž z Kyjovska, který vyráběl drogu třikrát až čtyřikrát týdně v rozsahu 20 až 70 gramů na jeden var. „Přitom již v roce 2012 byl vyšetřován za stejnou trestnou činnost a mezitím si stačil odpykat vězení za násilnou a majetkovou trestnou činnost. Bezprostředně po propuštění v lednu 2013 se začal opět věnovat výrobě a distribuci drog,“ popsal pachatele mluvčí policie Petr Zámečník.

Vyrobený pervitin prodávala skupina především v kyjovských hernách, kam si pro ni jezdili narkomani z celého Hodonínska, ale také z Břeclavska a Vyškovska. Týdně si tento výrobce mohl prodejem drog přijít až na sto tisíc korun. Zajímavostí však je, že v podstatě neměl žádný majetek a všechny utržené peníze prohrál ve výherních automatech výše zmiňovaných heren. I přes desetitisícové až statisícové příjmy neměl ani na zaplacení ubytování.

Jeho partnerka a pomocník mu ve výrobě drog aktivně pomáhali nebo zajišťovali pomůcky, chemikálie a prostory potřebné pro výrobu. Za tuto činnosti pak dostávali část vyrobené drogy. Při domovních prohlídkách u těchto osob byly nalezeny předměty a chemikálie sloužící k výrobě pervitinu a dvě kompletní varny. U partnerky pak bylo ještě navíc nalezeno téměř 200 gramů sušené marihuany.

Oba nákupčí se na samotné výrobě nepodíleli. Byli však důležitým článkem v samotném procesu, protože zajišťovali financování a nákup léčiv potřebných na výrobu. Pro tyto léky jezdili na Slovensko do předem domluvených lékáren, kde měl své kontakty starší z nákupčích. Nákupy financoval mladší z nich a jako svůj podíl pak z celkového vyrobeného množství inkasoval polovinu vyrobené dávky. Tuto drogu užíval ke své potřebě, ale také dále distribuoval.

Po několikaměsíčním sbírání důkazního materiálu došlo k samotnému zadržení všech pěti osob na různých místech Hodonínska. „Zákrok musel být dopředu dopodrobna a precizně naplánován a vyžadoval velkou dávku pečlivé přípravy ze stran zasahujících kriminalistů. Výrobce byl totiž podle našich dosavadních poznatků velmi obezřetný a často měnil místa, kde k výrobě docházelo. Nedalo se proto předem určit kdy a kde k výrobě dojde a kudy povede jeho cesta,“ popsal mluvčí policie.

Zadržení hlavy gangu bylo podle policistů nejproblematičtější. Hrozilo totiž reálné nebezpečí, že může být ozbrojen a při zadržení by se mohl aktivně bránit. „K jeho zadržení jsme si tedy přizvali zásahovou jednotku, jejíž členové provedli v brzkých ranních hodinách profesionální zákrok proti jedoucímu vozidlu, ve kterém výrobce cestoval i s 22 gramy právě vyrobené drogy,“ dodal Zámečník.

U muže policisté nalezli ještě dvě střelné zbraně, nůž, boxer a teleskopický obušek. Další čtyři členy skupiny zadrželi kriminalisté v průběhu dne a při domovní prohlídce u partnerky pak našli další střelnou zbraň.

Všichni jsou obviněny z trestného činu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Výrobci za opakované obvinění pro výrobu drog hrozí až deset let odnětí svobody a je stíhán vazebně, všem ostatním pak polovina tohoto trestu a jsou stíháni na svobodě.

„O tom jak citlivou ránu policie drogovému podsvětí zasadila, svědčí poznatky o současném nedostatku a problematickém shánění pervitinu na Kyjovsku a blízkém okolí,“ dodal k případu mluvčí policie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře