Reklama
reklama

Na Kyjovsku neseženete pervitin. Policie rozprášila gang výrobců drog

Kriminalisté z hodonínského toxitýmu obvinili pětici pachatelů, kteří na Hodonínsku aktivně vyráběli pervitin nebo se na této výrobě a další distribuci podíleli. Tato skupina byla dobře organizována. Zatímco někteří pouze obstarávali prekurzory a léčiva k výrobě, další pak vyráběli drogu a následně distribuovali.

V případu různým způsobem figuruje osmadvacetiletý výrobce a jeho stejně stará partnerka, třiatřicetiletý pomocník a jedenadvacetiletý a sedmadvacetiletý nákupčí.  Hlavním organizátorem a výrobcem byl muž z Kyjovska, který vyráběl drogu třikrát až čtyřikrát týdně v rozsahu 20 až 70 gramů na jeden var. „Přitom již v roce 2012 byl vyšetřován za stejnou trestnou činnost a mezitím si stačil odpykat vězení za násilnou a majetkovou trestnou činnost. Bezprostředně po propuštění v lednu 2013 se začal opět věnovat výrobě a distribuci drog,“ popsal pachatele mluvčí policie Petr Zámečník.

Vyrobený pervitin prodávala skupina především v kyjovských hernách, kam si pro ni jezdili narkomani z celého Hodonínska, ale také z Břeclavska a Vyškovska. Týdně si tento výrobce mohl prodejem drog přijít až na sto tisíc korun. Zajímavostí však je, že v podstatě neměl žádný majetek a všechny utržené peníze prohrál ve výherních automatech výše zmiňovaných heren. I přes desetitisícové až statisícové příjmy neměl ani na zaplacení ubytování.

Jeho partnerka a pomocník mu ve výrobě drog aktivně pomáhali nebo zajišťovali pomůcky, chemikálie a prostory potřebné pro výrobu. Za tuto činnosti pak dostávali část vyrobené drogy. Při domovních prohlídkách u těchto osob byly nalezeny předměty a chemikálie sloužící k výrobě pervitinu a dvě kompletní varny. U partnerky pak bylo ještě navíc nalezeno téměř 200 gramů sušené marihuany.

Oba nákupčí se na samotné výrobě nepodíleli. Byli však důležitým článkem v samotném procesu, protože zajišťovali financování a nákup léčiv potřebných na výrobu. Pro tyto léky jezdili na Slovensko do předem domluvených lékáren, kde měl své kontakty starší z nákupčích. Nákupy financoval mladší z nich a jako svůj podíl pak z celkového vyrobeného množství inkasoval polovinu vyrobené dávky. Tuto drogu užíval ke své potřebě, ale také dále distribuoval.

Po několikaměsíčním sbírání důkazního materiálu došlo k samotnému zadržení všech pěti osob na různých místech Hodonínska. „Zákrok musel být dopředu dopodrobna a precizně naplánován a vyžadoval velkou dávku pečlivé přípravy ze stran zasahujících kriminalistů. Výrobce byl totiž podle našich dosavadních poznatků velmi obezřetný a často měnil místa, kde k výrobě docházelo. Nedalo se proto předem určit kdy a kde k výrobě dojde a kudy povede jeho cesta,“ popsal mluvčí policie.

Zadržení hlavy gangu bylo podle policistů nejproblematičtější. Hrozilo totiž reálné nebezpečí, že může být ozbrojen a při zadržení by se mohl aktivně bránit. „K jeho zadržení jsme si tedy přizvali zásahovou jednotku, jejíž členové provedli v brzkých ranních hodinách profesionální zákrok proti jedoucímu vozidlu, ve kterém výrobce cestoval i s 22 gramy právě vyrobené drogy,“ dodal Zámečník.

U muže policisté nalezli ještě dvě střelné zbraně, nůž, boxer a teleskopický obušek. Další čtyři členy skupiny zadrželi kriminalisté v průběhu dne a při domovní prohlídce u partnerky pak našli další střelnou zbraň.

Všichni jsou obviněny z trestného činu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Výrobci za opakované obvinění pro výrobu drog hrozí až deset let odnětí svobody a je stíhán vazebně, všem ostatním pak polovina tohoto trestu a jsou stíháni na svobodě.

„O tom jak citlivou ránu policie drogovému podsvětí zasadila, svědčí poznatky o současném nedostatku a problematickém shánění pervitinu na Kyjovsku a blízkém okolí,“ dodal k případu mluvčí policie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře