Reklama
reklama

Kejda z bioplynové stanice opět zalila areál. Lidé z okolních vesnic se bouří

Kejda, určená pro výrobu bioplynu unikla už podruhé během tří měsíců z nádrže bioplynové stanice v Kozojídkách na Hodonínsku. Celý den na místě pracovali hasiči a situaci sledovali i pracovníci Povodí Moravy a odboru životního prostředí, hrozilo totiž, že kejda znečistí vodu v řece Velička. Proti bioplynové stanici se stále častěji ozývají hlasy lidí.

Hasiči museli odčerpat většinu unikající kejdy z téměř plné nádrže o objemu 3500 metrů krychlových. „V jednu chvíli nasadili 11 čerpadel. Z toho důvodu vyhlásilo operační středisko druhý stupeň požárního poplachu. Tak měl velitel zásahu na místě dostatek hasičů i techniky k zvládnutí situace,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči přečerpaly unikající látku do sousední nádrže a současně ucpaly kanalizační vpusti, aby zamezily dalšímu unikání kejdy do okolního prostředí. Kejda tak neunikla mimo areál společnosti.

Na místo přijela mobilní chemická laboratoř hasičů z Tišnova, která odebrala na blízkém potoce vzorky vody, které odvezla k rozboru.

Vzorky odebrali i pracovníci Povodí Moravy. „Jednak nad vyústěním kanalizace, jednak pod vyústí a také u vtoku do řeky Veličky. Na místě byl i pracovník odboru životního prostředí, který zjišťoval rozsah škod,“ popsala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kejda, určená pro výrobu bioplynu, unikla z této stanice už na konci září letošního roku. Tehdy trval zásah hasičů v areálu osmadvacet hodin, v úterý necelých deset hodin.

Bioplynová stanice pracuje od čtvrtého září ve zkušebním provozu. Přesná příčina druhé havárie ještě není jasná. „Předpokládám však, že bude stejná jako u prvního případu z konce září. Zhotovitelská firma tehdy neodborně instalovala potrubí do fermentoru,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti, v jejímž areálu k havárii došlo, Pavel Solařík.

Lidé z okolí se po druhé havárii v bioplynové stanici bouří. „Osmdesát procent lidí bylo proti výstavbě. Například sousední obec Žeraviny využívá jako zdroj pitné vody pouze studny a vzdušnou čarou je jen několik set metrů od bioplynky. Doufáme, že se ten sajrajt nedostane do spodní vody. To bysme pili močku,“ uvedla jedna z obyvatelek obce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře