Reklama
reklama

Kejda z bioplynové stanice opět zalila areál. Lidé z okolních vesnic se bouří

Kejda, určená pro výrobu bioplynu unikla už podruhé během tří měsíců z nádrže bioplynové stanice v Kozojídkách na Hodonínsku. Celý den na místě pracovali hasiči a situaci sledovali i pracovníci Povodí Moravy a odboru životního prostředí, hrozilo totiž, že kejda znečistí vodu v řece Velička. Proti bioplynové stanici se stále častěji ozývají hlasy lidí.

Hasiči museli odčerpat většinu unikající kejdy z téměř plné nádrže o objemu 3500 metrů krychlových. „V jednu chvíli nasadili 11 čerpadel. Z toho důvodu vyhlásilo operační středisko druhý stupeň požárního poplachu. Tak měl velitel zásahu na místě dostatek hasičů i techniky k zvládnutí situace,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči přečerpaly unikající látku do sousední nádrže a současně ucpaly kanalizační vpusti, aby zamezily dalšímu unikání kejdy do okolního prostředí. Kejda tak neunikla mimo areál společnosti.

Na místo přijela mobilní chemická laboratoř hasičů z Tišnova, která odebrala na blízkém potoce vzorky vody, které odvezla k rozboru.

Vzorky odebrali i pracovníci Povodí Moravy. „Jednak nad vyústěním kanalizace, jednak pod vyústí a také u vtoku do řeky Veličky. Na místě byl i pracovník odboru životního prostředí, který zjišťoval rozsah škod,“ popsala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kejda, určená pro výrobu bioplynu, unikla z této stanice už na konci září letošního roku. Tehdy trval zásah hasičů v areálu osmadvacet hodin, v úterý necelých deset hodin.

Bioplynová stanice pracuje od čtvrtého září ve zkušebním provozu. Přesná příčina druhé havárie ještě není jasná. „Předpokládám však, že bude stejná jako u prvního případu z konce září. Zhotovitelská firma tehdy neodborně instalovala potrubí do fermentoru,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti, v jejímž areálu k havárii došlo, Pavel Solařík.

Lidé z okolí se po druhé havárii v bioplynové stanici bouří. „Osmdesát procent lidí bylo proti výstavbě. Například sousední obec Žeraviny využívá jako zdroj pitné vody pouze studny a vzdušnou čarou je jen několik set metrů od bioplynky. Doufáme, že se ten sajrajt nedostane do spodní vody. To bysme pili močku,“ uvedla jedna z obyvatelek obce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře