Reklama
reklama

Anonymní HIV poradna v Hodoníně poskytne testování krve zdarma

V Nemocnici TGM Hodonín funguje od listopadu anonymní poradna HIV. Provoz poradny společně zajišťují Nemocnice TGM Hodonín a Státní zdravotní ústav. Náplní poradny je především bezplatná, anonymní osobní i telefonická konzultace a předtestové poradenství. Za prvních šest měsíců fungování poskytla poradna 42 konzultací a bylo vyšetřeno 8 osob. Po půlroce provozu připravila poradna pro klientu významnou novinku. Od 1.5.2014 totiž poskytuje testování krve na přítomnost HIV infekce bezplatně.

Tato nabídka platí zatím pro rok 2014 díky úspěchu Nemocnice TGM Hodonín v grantových řízeních Ministerstva zdravotnictví a Města Hodonína. Nemocnice TGM Hodonín tak chce podpořit nejen ty, co s vyšetřením váhají z důvodu dosavadní povinnosti úhrady. Cílem nemocnice je také eliminovat nebezpečí ohrožení zdraví a života lékařských i nelékařských pracovníků při dárcovských odběrech krve.

Proč je problematika HIV tak důležitá?

Od roku 2002 je v České republice zaznamenáván každoročně výrazný nárůst výskytu infekce HIV. V roce 2002 bylo u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem (rezidentů) nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2013 to bylo již 235 případů, což je o 23 více než v roce 2012 a je to dosud nejvyšší roční výskyt v republice. Když zůstáváme zemí s relativně nízkým výskytem HIV/AIDS v rámci světa, ale i Evropy, prevalence HIV jednoznačně roste, od roku 2002 došlo k více než čtyřnásobnému vzestupu ročního počtu nových případů. K naplnění strategie OSN s názvem „Dostaňme se na nulu,“ která má za cíl dostat se na nulu v počtu nových HIV infekcí a úmrtí na AIDS máme tedy v ČR hodně daleko.

Pro splnění tohoto cíle je nejvíce důležitá osvěta a prevence. Proto část finančních prostředků z úspěšných grantů bude věnována i na interaktivní preventivní programy, které pro základní a střední školy nabízí Státní zdravotní ústav Brno. Společně se tak bude nemocnice podílet i na osvětové činnosti v oblasti prevence cíleně zaměřené na mladou generaci. Zdá se, že strach před HIV infekcí v naší společnosti vymizel. A přitom prevence je tak jednoduchá. „Nejjistější ochranou před HIV je abstinence, dlouhodobá oboustranná partnerská věrnost a používání kondomu. To je ABC Světové zdravotnické organizace pro boj s HIV infekcí, které je potřeba mladé generaci opakovaně doporučovat.

Základní informace o provozu poradny:

Ordinační doba: pátek od 7.30 do 15.00 hodin.

Umístění: v ambulantní části Nemocnice TGM Hodonín.

Tel. číslo: 605 711 181 je vyhrazeno pouze pro poradnu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře