Reklama
reklama

Anonymní HIV poradna v Hodoníně poskytne testování krve zdarma

V Nemocnici TGM Hodonín funguje od listopadu anonymní poradna HIV. Provoz poradny společně zajišťují Nemocnice TGM Hodonín a Státní zdravotní ústav. Náplní poradny je především bezplatná, anonymní osobní i telefonická konzultace a předtestové poradenství. Za prvních šest měsíců fungování poskytla poradna 42 konzultací a bylo vyšetřeno 8 osob. Po půlroce provozu připravila poradna pro klientu významnou novinku. Od 1.5.2014 totiž poskytuje testování krve na přítomnost HIV infekce bezplatně.

Tato nabídka platí zatím pro rok 2014 díky úspěchu Nemocnice TGM Hodonín v grantových řízeních Ministerstva zdravotnictví a Města Hodonína. Nemocnice TGM Hodonín tak chce podpořit nejen ty, co s vyšetřením váhají z důvodu dosavadní povinnosti úhrady. Cílem nemocnice je také eliminovat nebezpečí ohrožení zdraví a života lékařských i nelékařských pracovníků při dárcovských odběrech krve.

Proč je problematika HIV tak důležitá?

Od roku 2002 je v České republice zaznamenáván každoročně výrazný nárůst výskytu infekce HIV. V roce 2002 bylo u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem (rezidentů) nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2013 to bylo již 235 případů, což je o 23 více než v roce 2012 a je to dosud nejvyšší roční výskyt v republice. Když zůstáváme zemí s relativně nízkým výskytem HIV/AIDS v rámci světa, ale i Evropy, prevalence HIV jednoznačně roste, od roku 2002 došlo k více než čtyřnásobnému vzestupu ročního počtu nových případů. K naplnění strategie OSN s názvem „Dostaňme se na nulu,“ která má za cíl dostat se na nulu v počtu nových HIV infekcí a úmrtí na AIDS máme tedy v ČR hodně daleko.

Pro splnění tohoto cíle je nejvíce důležitá osvěta a prevence. Proto část finančních prostředků z úspěšných grantů bude věnována i na interaktivní preventivní programy, které pro základní a střední školy nabízí Státní zdravotní ústav Brno. Společně se tak bude nemocnice podílet i na osvětové činnosti v oblasti prevence cíleně zaměřené na mladou generaci. Zdá se, že strach před HIV infekcí v naší společnosti vymizel. A přitom prevence je tak jednoduchá. „Nejjistější ochranou před HIV je abstinence, dlouhodobá oboustranná partnerská věrnost a používání kondomu. To je ABC Světové zdravotnické organizace pro boj s HIV infekcí, které je potřeba mladé generaci opakovaně doporučovat.

Základní informace o provozu poradny:

Ordinační doba: pátek od 7.30 do 15.00 hodin.

Umístění: v ambulantní části Nemocnice TGM Hodonín.

Tel. číslo: 605 711 181 je vyhrazeno pouze pro poradnu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře