Reklama
reklama

Hlavní brněnské ulice: Žádný luxus jen místo plné zlevněnek a „sekáčů“

Metropole má být město, které má styl. Její hlavní ulice má být plná kaváren, obchodů a nákupních pasáží. Očekáváme, že se na své hlavní třídě pochlubí luxusními a značkovými podniky. V Brně je tomu ale bohužel jinak. Masarykova a Česká ulice jsou plné zlevněnek, obchodů se zbožím z Asie nebo sekáčů s věcmi „vše za 49,-“.

Ulice Česká společně s ulicí Masarykovou a náměstím Svobody nabízí dohromady okolo 40 tisíc metrů čtverečních obchodní plochy. A denně tudy projde i dost lidí. Firmy obchodující se značkovým sportovním oblečením, s luxusní obuví, nebo s celosvětově známá módní značka tu ale své prodejny zavírají. A nahrazují je zlevněnky s jogurty za 3 koruny, umělé květiny, obuv a textil vyrobený nekvalitně v Asii nebo second hand. „Je to ostuda. Nedávno jsem byl třeba v rakouském Salzburgu. Hlavní ulice tam patří značkovým obchodům, klenotnictvím nebo optikám. Jeden obchod vedle druhého, vše luxusní zboží, něco čím se může střed města pochlubit,“ říká Jiří Vejrosta z Brna, kterého pohled na hlavní brněnskou třídu netěší.

Proč ale obchodníci z centra Brna utíkají? V rohovém domě mezi ulicemi Masarykova a Orlí patřila dvě patra značkovému sportovnímu oblečení. Dnes tam prodávají „malé nezbytnosti“ za pár korun skryté pod značkou známou v zahraničí. Kvalita ovšem žádná. Ještě loni před Vánoci jste mohli koupit třeba značkovou pánskou košili v obchodě v České ulici. Dnes na stejném místě koupíte košili obnošenou, z druhé ruky, za 49 korun.

Takové obchody dělají ulicím v centru Brna ostudu. Hlavním problémem je podle obchodníků výše nájemného. „Za pronájem obchodu platíme 175 tisíc měsíčně. A to vůbec není strop. Vím, že jeden z mobilních operátorů platí za prodejnu v centru Brna 450 tisíc měsíčně. A na tyto částky musíme vydělat, nebo nájem v centru dotovat příjmy z jiných prodejem,“ vysvětlil novinám CENTRUM news majitel obchodu se značkovým spodním prádlem.

Historický střed města sice nabízí určitou atmosféru, co se týká nakupujících, je centrum Brna spíše vylidněné. A zatímco nákupní metropolí je třeba Londýn a Praha se může pochlubit nejdéle otevřenými obchody, Brno nemá ani to. Brno má zlevněnky, kde lidé přetahují o prošlé sýry a čokoládu, second handy se sepraným oblečením a obchody se zbožím, které jen kopíruje světové značky. 

  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře