Reklama
reklama

Hlavní brněnské ulice: Žádný luxus jen místo plné zlevněnek a „sekáčů“

Metropole má být město, které má styl. Její hlavní ulice má být plná kaváren, obchodů a nákupních pasáží. Očekáváme, že se na své hlavní třídě pochlubí luxusními a značkovými podniky. V Brně je tomu ale bohužel jinak. Masarykova a Česká ulice jsou plné zlevněnek, obchodů se zbožím z Asie nebo sekáčů s věcmi „vše za 49,-“.

Ulice Česká společně s ulicí Masarykovou a náměstím Svobody nabízí dohromady okolo 40 tisíc metrů čtverečních obchodní plochy. A denně tudy projde i dost lidí. Firmy obchodující se značkovým sportovním oblečením, s luxusní obuví, nebo s celosvětově známá módní značka tu ale své prodejny zavírají. A nahrazují je zlevněnky s jogurty za 3 koruny, umělé květiny, obuv a textil vyrobený nekvalitně v Asii nebo second hand. „Je to ostuda. Nedávno jsem byl třeba v rakouském Salzburgu. Hlavní ulice tam patří značkovým obchodům, klenotnictvím nebo optikám. Jeden obchod vedle druhého, vše luxusní zboží, něco čím se může střed města pochlubit,“ říká Jiří Vejrosta z Brna, kterého pohled na hlavní brněnskou třídu netěší.

Proč ale obchodníci z centra Brna utíkají? V rohovém domě mezi ulicemi Masarykova a Orlí patřila dvě patra značkovému sportovnímu oblečení. Dnes tam prodávají „malé nezbytnosti“ za pár korun skryté pod značkou známou v zahraničí. Kvalita ovšem žádná. Ještě loni před Vánoci jste mohli koupit třeba značkovou pánskou košili v obchodě v České ulici. Dnes na stejném místě koupíte košili obnošenou, z druhé ruky, za 49 korun.

Takové obchody dělají ulicím v centru Brna ostudu. Hlavním problémem je podle obchodníků výše nájemného. „Za pronájem obchodu platíme 175 tisíc měsíčně. A to vůbec není strop. Vím, že jeden z mobilních operátorů platí za prodejnu v centru Brna 450 tisíc měsíčně. A na tyto částky musíme vydělat, nebo nájem v centru dotovat příjmy z jiných prodejem,“ vysvětlil novinám CENTRUM news majitel obchodu se značkovým spodním prádlem.

Historický střed města sice nabízí určitou atmosféru, co se týká nakupujících, je centrum Brna spíše vylidněné. A zatímco nákupní metropolí je třeba Londýn a Praha se může pochlubit nejdéle otevřenými obchody, Brno nemá ani to. Brno má zlevněnky, kde lidé přetahují o prošlé sýry a čokoládu, second handy se sepraným oblečením a obchody se zbožím, které jen kopíruje světové značky. 

  

Autor: 
redakce
Aktuálně
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Komentáře