Reklama
reklama

Hit v oblasti bydlení? Dřevostavby

Díky situaci na hypotečním trhu, který nabízí historicky nejvýhodnější sazby, a celkovému ekonomickému stavu Češi stále více investují do vlastního bydlení. Zároveň však při pořizování nemovitostí stále více uvažují ekonomicky. Kromě menší obytné plochy vyžadují i nízkoenergetické bydlení. Na realitním trhu si tak stále větší oblibu získává nový fenomén, nízkoenergetické a ekologické domy ze dřeva.

Stavebnictví zaznamenává v poslední době výrazný trend, který následuje i západoevropské tendence. Je jím obliba pořizovaní dřevostaveb. Z celkového počtu novostaveb na českém trhu přesáhl podíl dřevěných domů 13 %. Podle Českého statistického úřadu zaujímaly tyto stavby v roce 1999 pouze 1,12 % z celkového počtu, v roce 2015 to již byl více než desetinásobek. A jaké jsou důvody?

Prvotní roli z rozhodovacích faktorů zaujímá u dřevěných stavebních materiálů a konstrukcí jejich pořizovací cena. Ta je totiž výrazně nižší než u zděných staveb. Vliv má například i úspora na velikosti pozemku. Dřevostavba má totiž nižší tloušťku stěn a díky tomu mohou nový majitelé získat i několik metrů vnitřního prostoru navíc.

Jako další výhodu vnímají zájemci o montovanou dřevostavbu i snížení nákladů na vytápění oproti průměrné nemovitosti. Takzvané pasivní dřevostavby je mohou ponížit až na desetinu. Vždy záleží na zvolených tepelně izolačních vlastnostech.

Neposledním kladem je doba, za kterou můžete v novém domě bydlet. Protože se dřevo jako materiál snadno přepravuje a montuje, je možné postavit dřevostavbu i za několik týdnů. Nastěhovat se tak mohou vlastníci i za tři měsíce od rozhodnutí investovat do dřevného bydlení. Navíc není nutné nechat, na rozdíl od zděných domů, dřevostavbu přemrznut, a je tak možné montáž naplánovat například i na zimním období.

Díky moderním technologiím odpadají i zápory, které dříve od pořízení dřevostaveb odrazovaly. Kvalitní nátěry již zajišťují požární odolnost a ohnivzdornost dřevěného materiálu je tak díky nim nadstandardní. Stejně tak se již noví majitelé nemusí obávat napadení svého domova škůdci či plísněmi. Vysoušení kvalitního dřeva je totiž dokáže úspěšně zahubit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře