Reklama
reklama

Hit v oblasti bydlení? Dřevostavby

Díky situaci na hypotečním trhu, který nabízí historicky nejvýhodnější sazby, a celkovému ekonomickému stavu Češi stále více investují do vlastního bydlení. Zároveň však při pořizování nemovitostí stále více uvažují ekonomicky. Kromě menší obytné plochy vyžadují i nízkoenergetické bydlení. Na realitním trhu si tak stále větší oblibu získává nový fenomén, nízkoenergetické a ekologické domy ze dřeva.

Stavebnictví zaznamenává v poslední době výrazný trend, který následuje i západoevropské tendence. Je jím obliba pořizovaní dřevostaveb. Z celkového počtu novostaveb na českém trhu přesáhl podíl dřevěných domů 13 %. Podle Českého statistického úřadu zaujímaly tyto stavby v roce 1999 pouze 1,12 % z celkového počtu, v roce 2015 to již byl více než desetinásobek. A jaké jsou důvody?

Prvotní roli z rozhodovacích faktorů zaujímá u dřevěných stavebních materiálů a konstrukcí jejich pořizovací cena. Ta je totiž výrazně nižší než u zděných staveb. Vliv má například i úspora na velikosti pozemku. Dřevostavba má totiž nižší tloušťku stěn a díky tomu mohou nový majitelé získat i několik metrů vnitřního prostoru navíc.

Jako další výhodu vnímají zájemci o montovanou dřevostavbu i snížení nákladů na vytápění oproti průměrné nemovitosti. Takzvané pasivní dřevostavby je mohou ponížit až na desetinu. Vždy záleží na zvolených tepelně izolačních vlastnostech.

Neposledním kladem je doba, za kterou můžete v novém domě bydlet. Protože se dřevo jako materiál snadno přepravuje a montuje, je možné postavit dřevostavbu i za několik týdnů. Nastěhovat se tak mohou vlastníci i za tři měsíce od rozhodnutí investovat do dřevného bydlení. Navíc není nutné nechat, na rozdíl od zděných domů, dřevostavbu přemrznut, a je tak možné montáž naplánovat například i na zimním období.

Díky moderním technologiím odpadají i zápory, které dříve od pořízení dřevostaveb odrazovaly. Kvalitní nátěry již zajišťují požární odolnost a ohnivzdornost dřevěného materiálu je tak díky nim nadstandardní. Stejně tak se již noví majitelé nemusí obávat napadení svého domova škůdci či plísněmi. Vysoušení kvalitního dřeva je totiž dokáže úspěšně zahubit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře