Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Vánoční strom na náměstí Svobody už svítí, trhy začaly

Nejkrásnější období roku – advent a Vánoce v Brně začalo. Jako vždy ho předznamenalo rozsvícení vánočního stromu z bílovického polesí. Ten první byl do Brna přivezen před 89 lety a v tradici Vánočních stromů, ke které dal podnět spisovatel Rudolf Těsnohlídek, Brno pokračuje. Již popáté si vybrali brněnský vánoční strom lidé v anketě a šestnáctimetrová jedle ojíněná bude ozdobou náměstí až do pravoslavných Vánoc na začátku ledna. Oproti minulým letům jsou na náměstí Svobody dvě novinky. Zimní kino a program na pódiu, který kromě Štědrého dne potrvá až do 29. prosince.

Rozsvícením stromu začaly tradiční vánoční trhy, které každoročně navštěvují tisíce Brňanů. Lidem jsou k dispozici oblíbené stánky s jídlem a pitím, nechybí betlém, Ježíškova pošta ani sbírka pro opuštěné děti. Z brněnského orloje budou pravidelně vypadávat speciální adventní skleněnky.

„Opět se v následujících dnech a týdnech budeme setkávat na brněnských náměstích nejen u stánků s občerstvením, ale jistě nás nabídka prodejců zláká i k nákupu nějakého vánočního dárku. Věřím, že zároveň nezapomeneme na kořeny tradice Vánočního stromu a že i letos štědře přispějeme do kasičky Českého červeného kříže pod vánoční jedlí na pomoc potřebným,“ připomíná primátor Brna Roman Onderka s přáním, aby lidé následující čas adventu prožili pokud možno v pohodě a prožili vánoční svátky v kruhu svých nejbližších.

Na náměstí najdete 60 dřevěných stánků. Ukáží tradiční řemesla od kovářů a hrnčířů, až po mydláře, sklenáře a cukráře. Atmosféru vánočních trhů zajistí stánky s jídlem a horkými nápoji. Stánky budou otevřené až do 23. prosince – každý den je ve 21:45 uzavře noční trubač. Program ale potrvá až do 29. prosince.

Děti se na trzích budou moct svézt vláčkem, podívat se na zvířata v zoo koutku a také přivolat Ježíška zvonkem. Nad kašnou je postaven známý betlém od řezbáře Jiřího Halouzky. Přibylo na něm několik figur, celkem jich návštěvníci napočítají pětasedmdesát.

Každý den se lidé na náměstí Svobody dočkají jiného programu. Dopoledne budou vystupovat děti z uměleckých kroužků i základních škol, odpoledne jim zahrají kapely různých žánrů – od folku přes rockové revivaly až po jazz nebo cimbál. Večery budou patřit večerníčkům, po kterých na Brňany čeká letošní novinka. Každý den se totiž bude na náměstí Svobody od sedmi do půl deváté večer promítat v rámci zimního kina. Ve svátečních dnech kino začne už v šest hodin.

Přes náměstí Svobody také letos o Vánocích nejezdí tramvaje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře