Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Masarykova univerzita poprvé přijala malé studenty. Na juniverzitu

Oficiální imatrikulací zahájili svůj rok na vysoké škole studenti nové Masarykovy juniverzity (MjUNI). V sobotu bylo do řad vysokoškolských studentů uvedeno v Univerzitním kině Scala 170 dětí ve věku 9 až 14 let. Ti se budou až do května účastnit přednášek, workshopů a exkurzí na vybraných fakultách Masarykovy univerzity. Kapacitu dětské univerzity se podařilo naplnit během jediného týdne. Aktuálně evidují organizátoři další tři stovky zájemců.

Cílem junivezity je podnítit zájem o přírodovědné a technické obory mezi studenty základních a středních škol. „Dětem nabídne možnost vyzkoušet si, jaké to je být vysokoškolským studentem a seznámit se s univerzitním prostředím. Na konci studia získají úspěšní studenti juniverzity diplomy,“ uvedla hlavní organizátorka akce Jana Posltová.

Vysokoškolské studium děti tradičně zahájili akademickým slibem. Na zahájení promluvil jménem rektora univerzity prorektor Jiří Němec, který popřál studentům nejen úspěchy v jejich bádání, ale hlavně radost a zápal pro věc. Všichni junioři také přísahali na žezlo Masarykovy univerzity. Na pódiu bylo plno: moderátor, tři pedelové, tři prorektoři, děkan, proděkan - známka slavnostní ceremonie velkého významu. Na důstojnost akce dohlíželi právě pedelové, kteří mají na starosti insignie univerzity a jejích fakult. A na závěr slavnostní ceremonie zazněla hymna všech studentů "Gaudeamus Igitur".

Dětská univerzita přivítá své žáky vždy jednu sobotu v měsíci, kdy se budou konat od 9 hodin přednášky na jedné z fakult Masarykovy univerzity. „Přednášky budou zahrnovat také diskuzi se studenty. Naváží na ně tematicky odpovídající workshopy a exkurze s praktickým zaměřením,“ doplnila Posltová. Absolvování dopoledního výukového programu pak budou mít děti zaznamenané ve svých MjUNI indexech.  

Do aktivity, která je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci projektu Popularizujeme vědu, jsou zapojeny čtyři fakulty – přírodovědecká, lékařská, pedagogická a fakulta informatiky. Dětská univerzita umožní mimo jiné navázat kontakt s potenciálními studenty a prohloubit spolupráci s pedagogy základních a středních škol. Partnerem, který zajišťuje odborné poradenství, je proto Základní škola Úvoz Brno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře