Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Masarykova univerzita poprvé přijala malé studenty. Na juniverzitu

Oficiální imatrikulací zahájili svůj rok na vysoké škole studenti nové Masarykovy juniverzity (MjUNI). V sobotu bylo do řad vysokoškolských studentů uvedeno v Univerzitním kině Scala 170 dětí ve věku 9 až 14 let. Ti se budou až do května účastnit přednášek, workshopů a exkurzí na vybraných fakultách Masarykovy univerzity. Kapacitu dětské univerzity se podařilo naplnit během jediného týdne. Aktuálně evidují organizátoři další tři stovky zájemců.

Cílem junivezity je podnítit zájem o přírodovědné a technické obory mezi studenty základních a středních škol. „Dětem nabídne možnost vyzkoušet si, jaké to je být vysokoškolským studentem a seznámit se s univerzitním prostředím. Na konci studia získají úspěšní studenti juniverzity diplomy,“ uvedla hlavní organizátorka akce Jana Posltová.

Vysokoškolské studium děti tradičně zahájili akademickým slibem. Na zahájení promluvil jménem rektora univerzity prorektor Jiří Němec, který popřál studentům nejen úspěchy v jejich bádání, ale hlavně radost a zápal pro věc. Všichni junioři také přísahali na žezlo Masarykovy univerzity. Na pódiu bylo plno: moderátor, tři pedelové, tři prorektoři, děkan, proděkan - známka slavnostní ceremonie velkého významu. Na důstojnost akce dohlíželi právě pedelové, kteří mají na starosti insignie univerzity a jejích fakult. A na závěr slavnostní ceremonie zazněla hymna všech studentů "Gaudeamus Igitur".

Dětská univerzita přivítá své žáky vždy jednu sobotu v měsíci, kdy se budou konat od 9 hodin přednášky na jedné z fakult Masarykovy univerzity. „Přednášky budou zahrnovat také diskuzi se studenty. Naváží na ně tematicky odpovídající workshopy a exkurze s praktickým zaměřením,“ doplnila Posltová. Absolvování dopoledního výukového programu pak budou mít děti zaznamenané ve svých MjUNI indexech.  

Do aktivity, která je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci projektu Popularizujeme vědu, jsou zapojeny čtyři fakulty – přírodovědecká, lékařská, pedagogická a fakulta informatiky. Dětská univerzita umožní mimo jiné navázat kontakt s potenciálními studenty a prohloubit spolupráci s pedagogy základních a středních škol. Partnerem, který zajišťuje odborné poradenství, je proto Základní škola Úvoz Brno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře