Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Jižní Moravu zasáhla stoletá voda

Neděle byla náročná pro lidi ze Znojemska a Břeclavska, kde hasiči řešili 130 událostí spojených s deštěm. Ve sklepech bylo i 1,5 metru vody a sesouvaly se svahy.

Padesát šest zásahů řešily jednotky na Břeclavsku, kde čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně.

Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 metru vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah hasiči staticky zajistili.

Na Znojemsku hasiči vyjížděli k 56 případům. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů rodinných domů, plněním pytlů s pískem a monitoring vodních toků. Na vodním díle Výrovice byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity.

Nejvíce případů hasiči řešili v obcích Hostěradice, Jevišovice a Tvořihráz, kde jednotky pytlovaly pytle s pískem a zabránily tak vniknutí vody do rodinných domů.

Vážná situace byla taktéž na Brněnsku v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v obci Dolní Věstonice, při sesuvu půdy do prostoru karavanů na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jedna osoba byla zraněná.

K uvolnění došlo po osmé hodině ranní v šířce 20 metrů a délce 100 metrů. Masa hlíny zasypala jeden karavan, ve kterém se naštěstí nikdo nenacházel, rybář byl mimo něj. Druhý karavan byl odsunut pod náporem hlíny mimo. Jedna žena se zranila a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel , prostor byl ve spolupráci s policií neprodyšně uzavřen.

Na jižní Moravě  zasahovalo téměř 400 příslušníků Integrovaného záchranného systému – na 350 dobrovolných i profesionálních hasičů a čtyři desítky policistů. Nejdramatičtější situace byla na toku Jevišovky.

Vodohospodáři projednali s kolegy z Rakouska a Slovenska  manipulaci na vodním díle Nové Mlýny, kde odsouhlasili odtok až 300 kubíků za vteřinu v případě, že to bude situace vyžadovat. Minimum srážek v průběhu noci ale umožnilo pokles hladin většiny toků. „Třetí stupeň povodňové aktivity máme nyní pouze na Jevišovce ve Výrovicích, kde hladina klesá a v Hrušovanech nad Jevišovkou, ale hladina i tam už postupně klesá,“ uvedla mluvčí povodí Gabriela Tomíčková s tím, že vodohospodáři očekávají, že se situace bude postupně uklidňovat a toky budou klesat. Z Vodních Mlýnů nyní odtéká cca 180 m3/s.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře