Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Jižní Moravu zasáhla stoletá voda

Neděle byla náročná pro lidi ze Znojemska a Břeclavska, kde hasiči řešili 130 událostí spojených s deštěm. Ve sklepech bylo i 1,5 metru vody a sesouvaly se svahy.

Padesát šest zásahů řešily jednotky na Břeclavsku, kde čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně.

Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 metru vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah hasiči staticky zajistili.

Na Znojemsku hasiči vyjížděli k 56 případům. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů rodinných domů, plněním pytlů s pískem a monitoring vodních toků. Na vodním díle Výrovice byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity.

Nejvíce případů hasiči řešili v obcích Hostěradice, Jevišovice a Tvořihráz, kde jednotky pytlovaly pytle s pískem a zabránily tak vniknutí vody do rodinných domů.

Vážná situace byla taktéž na Brněnsku v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v obci Dolní Věstonice, při sesuvu půdy do prostoru karavanů na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jedna osoba byla zraněná.

K uvolnění došlo po osmé hodině ranní v šířce 20 metrů a délce 100 metrů. Masa hlíny zasypala jeden karavan, ve kterém se naštěstí nikdo nenacházel, rybář byl mimo něj. Druhý karavan byl odsunut pod náporem hlíny mimo. Jedna žena se zranila a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel , prostor byl ve spolupráci s policií neprodyšně uzavřen.

Na jižní Moravě  zasahovalo téměř 400 příslušníků Integrovaného záchranného systému – na 350 dobrovolných i profesionálních hasičů a čtyři desítky policistů. Nejdramatičtější situace byla na toku Jevišovky.

Vodohospodáři projednali s kolegy z Rakouska a Slovenska  manipulaci na vodním díle Nové Mlýny, kde odsouhlasili odtok až 300 kubíků za vteřinu v případě, že to bude situace vyžadovat. Minimum srážek v průběhu noci ale umožnilo pokles hladin většiny toků. „Třetí stupeň povodňové aktivity máme nyní pouze na Jevišovce ve Výrovicích, kde hladina klesá a v Hrušovanech nad Jevišovkou, ale hladina i tam už postupně klesá,“ uvedla mluvčí povodí Gabriela Tomíčková s tím, že vodohospodáři očekávají, že se situace bude postupně uklidňovat a toky budou klesat. Z Vodních Mlýnů nyní odtéká cca 180 m3/s.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře