Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Jižní Moravu zasáhla stoletá voda

Neděle byla náročná pro lidi ze Znojemska a Břeclavska, kde hasiči řešili 130 událostí spojených s deštěm. Ve sklepech bylo i 1,5 metru vody a sesouvaly se svahy.

Padesát šest zásahů řešily jednotky na Břeclavsku, kde čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně.

Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 metru vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah hasiči staticky zajistili.

Na Znojemsku hasiči vyjížděli k 56 případům. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů rodinných domů, plněním pytlů s pískem a monitoring vodních toků. Na vodním díle Výrovice byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity.

Nejvíce případů hasiči řešili v obcích Hostěradice, Jevišovice a Tvořihráz, kde jednotky pytlovaly pytle s pískem a zabránily tak vniknutí vody do rodinných domů.

Vážná situace byla taktéž na Brněnsku v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v obci Dolní Věstonice, při sesuvu půdy do prostoru karavanů na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jedna osoba byla zraněná.

K uvolnění došlo po osmé hodině ranní v šířce 20 metrů a délce 100 metrů. Masa hlíny zasypala jeden karavan, ve kterém se naštěstí nikdo nenacházel, rybář byl mimo něj. Druhý karavan byl odsunut pod náporem hlíny mimo. Jedna žena se zranila a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel , prostor byl ve spolupráci s policií neprodyšně uzavřen.

Na jižní Moravě  zasahovalo téměř 400 příslušníků Integrovaného záchranného systému – na 350 dobrovolných i profesionálních hasičů a čtyři desítky policistů. Nejdramatičtější situace byla na toku Jevišovky.

Vodohospodáři projednali s kolegy z Rakouska a Slovenska  manipulaci na vodním díle Nové Mlýny, kde odsouhlasili odtok až 300 kubíků za vteřinu v případě, že to bude situace vyžadovat. Minimum srážek v průběhu noci ale umožnilo pokles hladin většiny toků. „Třetí stupeň povodňové aktivity máme nyní pouze na Jevišovce ve Výrovicích, kde hladina klesá a v Hrušovanech nad Jevišovkou, ale hladina i tam už postupně klesá,“ uvedla mluvčí povodí Gabriela Tomíčková s tím, že vodohospodáři očekávají, že se situace bude postupně uklidňovat a toky budou klesat. Z Vodních Mlýnů nyní odtéká cca 180 m3/s.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře