Reklama
reklama

Fléda se spojila s Amnesty International na pomoc nespravedlivě vězněným

Fléda se stala patronem Maratonu psaní dopisů brněnské skupiny Amnesty International. Ve dnech od 7. do 18. prosince budou mít návštěvníci klubu možnost zapojit se do Maratonu přímo v prostorách klubu. Zájemci budou psát dopisy obětem bezpráví a výzvy vládám za jejich propuštění.

Fléda se stala patronem Maratonu psaní dopisů brněnské skupiny Amnesty International. Ve dnech od 7. do 18. prosince budou mít návštěvníci klubu možnost zapojit se do Maratonu přímo v prostorách klubu. Zájemci budou psát dopisy obětem bezpráví a výzvy vládám za jejich propuštění.

Cílem Maratonu psaní dopisů je společně ručně napsat a poslat co nejvíce dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Je možné také psát dopisy solidarity přímo obětem bezpráví a vyjádřit jim tak podporu. Výsledky jsou vidět. Někdy již v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zakony se mění nebo ruší. Masivní mezinárodní tlak se dá jen těžko přehlížet.

Fléda a brněnská skupina Amnesty International společně podporují tyto případy:

1. případ dvou ázerbájdžánských studentů Bayrama a Giyase vězněných a mučených za protest proti sílícímu autoritářskému režimu v zemi, kteří byli falešně obviněni z držení drog.

2. případ uznávaného univerzitního profesora Ilhama Tohtiho z Číny vězného za boj proti diskriminaci.

3. případ egyptského fotoreportéra Shawkana, který dokumentoval protestní akci v Káhiře v roce 2013, je zadržován ve vězení a není mu poskytnuta potřebná lékařská péče.

4. případ Annie Alfredové a lidí s albinismem v Malawi, kteří jsou pronásledování a zabíjení kvůli pověrám.

Maraton psaní dopisů na Flédě vyvrcholí akcí Já nejsem smutnej, odkazující k Václavu Havlovi, která se bude konat 18. prosince, v den výročí jeho úmrtí. „Právo na svobodu slova a uměleckého vyjádření je pro nás nesmírně důležitou hodnotou. Věříme, že díky našemu patronátu se výzva k účasti na Maratonu dostane do širšího povědomí kulturní veřejnosti, ke studentům, kulturním pracovníkům a novinářům, mezi nimiž se najde řada těch, kteří nezůstanou lhostejní k bezpráví páchanému na druhých. Doufáme, že tohle je jen začátek spolupráce klubu Fléda a brněnské skupiny Amnesty International“, dodává Lukáš Stara, provozovatel klubu.

Právě Havel byl jedním z přibližně 400 československých odpůrců komunistického režimu, za které se v době normalizace, v 70. a 80. letech 20. století, Amnesty International postavila a snažila se je (často i úspěšně) dostat z vězení. Po vzniku Amnesty International v ČR Havel vyzval českou a slovenskou veřejnost, aby se do jejích aktivit podporujících lidská práva zapojila.

Maraton psaní dopisů Amnesty International je největší světová akce organizovaná na podporu lidských práv. Každoročně je vybráno 12 případů, na které se dopisová akce soustředí. Ročník 2015 se stal pro Maraton rekordním. Stovky tisíců lidí z více než 200 zemí světa poslalo 3,7 miliónů zpráv.  V České republice se Maratonu zúčastnilo přes 6000 lidí, kteří společně napsali téměř 20 000 dopisů. Maraton pozitivně ovlivní až 30 procent případů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí. Detailní podhled do nitra reaktorového sálu, chladicí věže, strojovny či...
17.10.2017 - 07:48
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
16.10.2017 - 16:00
Na Masarykově okruhu se šlapalo na kolech pro dobrou věc.
Zakončení motoristické sezóny doprovází na Masarykově okruhu v Brně řada akcí pro veřejnost. Na nedělním Dni otevřené dráhy mohli návštěvníci vyšlapat na charitativních kolech Nadace ČEZ finanční...
16.10.2017 - 14:00
Koupelna. Místo pro očistu a stále častěji i relaxaci po náročném dni. Dneska si lze vybrat z mnoha stylů koupelen, od nadčasového a jednoduchého skandinávského stylu, přes retro koupelny až po...
16.10.2017 - 08:46
Poničený volební stánek hnutí ANO.
Dva muži a jedna žena poškodili v noci ze soboty na neděli volební stánek hnutí ANO. Hlídka městské policie už trojici dopadla a nyní jim hrozí vězení.
16.10.2017 - 07:31
Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který v roce 1928 vypracoval návrh stavby na zakázku manželů Tugendhatových. Od roku 1994 je...
15.10.2017 - 09:16
Komentáře