Reklama
reklama

Fléda se spojila s Amnesty International na pomoc nespravedlivě vězněným

Fléda se stala patronem Maratonu psaní dopisů brněnské skupiny Amnesty International. Ve dnech od 7. do 18. prosince budou mít návštěvníci klubu možnost zapojit se do Maratonu přímo v prostorách klubu. Zájemci budou psát dopisy obětem bezpráví a výzvy vládám za jejich propuštění.

Fléda se stala patronem Maratonu psaní dopisů brněnské skupiny Amnesty International. Ve dnech od 7. do 18. prosince budou mít návštěvníci klubu možnost zapojit se do Maratonu přímo v prostorách klubu. Zájemci budou psát dopisy obětem bezpráví a výzvy vládám za jejich propuštění.

Cílem Maratonu psaní dopisů je společně ručně napsat a poslat co nejvíce dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Je možné také psát dopisy solidarity přímo obětem bezpráví a vyjádřit jim tak podporu. Výsledky jsou vidět. Někdy již v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zakony se mění nebo ruší. Masivní mezinárodní tlak se dá jen těžko přehlížet.

Fléda a brněnská skupina Amnesty International společně podporují tyto případy:

1. případ dvou ázerbájdžánských studentů Bayrama a Giyase vězněných a mučených za protest proti sílícímu autoritářskému režimu v zemi, kteří byli falešně obviněni z držení drog.

2. případ uznávaného univerzitního profesora Ilhama Tohtiho z Číny vězného za boj proti diskriminaci.

3. případ egyptského fotoreportéra Shawkana, který dokumentoval protestní akci v Káhiře v roce 2013, je zadržován ve vězení a není mu poskytnuta potřebná lékařská péče.

4. případ Annie Alfredové a lidí s albinismem v Malawi, kteří jsou pronásledování a zabíjení kvůli pověrám.

Maraton psaní dopisů na Flédě vyvrcholí akcí Já nejsem smutnej, odkazující k Václavu Havlovi, která se bude konat 18. prosince, v den výročí jeho úmrtí. „Právo na svobodu slova a uměleckého vyjádření je pro nás nesmírně důležitou hodnotou. Věříme, že díky našemu patronátu se výzva k účasti na Maratonu dostane do širšího povědomí kulturní veřejnosti, ke studentům, kulturním pracovníkům a novinářům, mezi nimiž se najde řada těch, kteří nezůstanou lhostejní k bezpráví páchanému na druhých. Doufáme, že tohle je jen začátek spolupráce klubu Fléda a brněnské skupiny Amnesty International“, dodává Lukáš Stara, provozovatel klubu.

Právě Havel byl jedním z přibližně 400 československých odpůrců komunistického režimu, za které se v době normalizace, v 70. a 80. letech 20. století, Amnesty International postavila a snažila se je (často i úspěšně) dostat z vězení. Po vzniku Amnesty International v ČR Havel vyzval českou a slovenskou veřejnost, aby se do jejích aktivit podporujících lidská práva zapojila.

Maraton psaní dopisů Amnesty International je největší světová akce organizovaná na podporu lidských práv. Každoročně je vybráno 12 případů, na které se dopisová akce soustředí. Ročník 2015 se stal pro Maraton rekordním. Stovky tisíců lidí z více než 200 zemí světa poslalo 3,7 miliónů zpráv.  V České republice se Maratonu zúčastnilo přes 6000 lidí, kteří společně napsali téměř 20 000 dopisů. Maraton pozitivně ovlivní až 30 procent případů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Češi mají stále zájem o hypotéky, přestože úroky letí neustále vzhůru. Ve třetím měsíci letošního roku dosáhla průměrná úroková sazba na 1,95 %.
25.05.2017 - 08:08
Hravost i dramatičnost, intimita a monumentalita – přirozené mísení všech těchto poloh se objevuje v dílech výtvarnice Adély Olivy, jejíž výstavu Mezisvěty bude v nejbližších dnech hostit Divadlo...
25.05.2017 - 07:10
Už na dnešní večer plánují energetici ukončení odstávky a obnovení výroby elektrické energie z prvního reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Připojení prvního generátoru je plánováno na...
24.05.2017 - 14:45
Křižovatku Karlovy a Provazníkovy ulice čekají v létě stavební práce, jde o přípravu na stavbu velkého městského okruhu. Brňané se tedy musejí připravit na další omezení provozu.
24.05.2017 - 11:40
Vlastním očím nechtěli věřit královopolští policisté, kteří v pátek dopoledne měřili rychlost v Žilkově ulici.
24.05.2017 - 10:28
Předposlední premiérou Divadla Bolka Polívky v letošní sezóně bude Hrůza v Brně, kterou napsal a režíroval Arnošt Goldflam. Bizarní černá groteska bude mít premiéru 26. května a zavede diváky spolu s...
24.05.2017 - 07:22
Komentáře