Reklama
reklama

Festival Léto na Staré radnici udělal z Radnické ulice multižánrový kulturní prostor

Vyprodaným koncertem Roberta Křesťana a Druhé trávy, který vystoupil s výjimečným hostem, producentem Elvise Presleyeho Charlie McCoyem, skončil první ročník festivalu Léto na Staré radnici. Dva měsíce se Turistické informační centrum města Brna staralo každý den o program na nádvoří radnice. A zájem o letní koncerty byl velký.

Pořadatelé mají za sebou osm letních koncertů. Vyprodány byly koncerty Karla Plíhala a Roberta Křesťana, téměř plno měl Jiří Kučerovský (Animé).

Velký počet příznivců si našlo cestu také na osm koncertů staré a soudobé vážné hudby. Velice úspěšný byl cyklus Hudební lahůdky – španělské, francouzské, mexické, italské barokní hudby, na které přišlo v průměru 120 posluchačů.

Letní kino na nádvoří Staré radnice mělo vyhraněný profil a doplnilo nabídku letních kin v centru Brna. Dramaturg programu Milan Šimánek z kina ART sestavil umělecky hodnotný, přesto atraktivní, program pro náročnějšího diváka, který se zaměřil výhradně na české filmy. „Promítli jsme sérii filmů z Národního filmového archívu, která obsahovala zejména filmy tvůrců české nové vlny 60. let 20. století, kdy jsme patřili mezi světové filmařské velmoci. Diváci mohli vidět až kultovní filmy Miloše Formana, Jiřího Menzela, Věry Chytilové, Jaromila Jireše a dalších, stejně jako například provokující Extázi Gustava Machatého z roku 1932 s proslulou scénou s nahou Hedy Kiesler, která způsobila ve své době skandál. Na programu byly Ostře sledované vlaky, Lásky jedné plavovlásky, Sedmikrásky, Valerie a týden divů a další české filmové klenoty,“ vyjmenovala ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková s tím, že tuto dramaturgickou linku bude centrum rozvíjet také v dalších sezónách.

V letním kině se nejvíce líbily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, které navštívilo 115 diváků. Podařilo se oslovit také turisty, nejen české, ale také zahraniční. Na letních akcích na nádvoří Staré radnice bylo hojně slyšet angličtinu, němčinu a další jazyky. Speciálně pro zahraniční turisty totiž centrum nasadilo české kultovní filmy Miloše Formana, Jiřího Menzela a dalších ve verzích s anglickými titulky.

Letní kulturní nabídka koncertů, kterou Turistické informační centrum prolnulo také s kinem a výstavními intervencemi, bude rozhodně pokračovat. „Díky novému multižánrovému konceptu festivalu Léto na Staré radnici jsme otevřeli tento oduševnělý prostor v centru Brna širokému okruhu návštěvníků. Na své si nově přišli také posluchači vážné hudby, včetně příznivců soudobé hudby. Uvedli jsme dokonce světovou premiéru nové brněnské skladby mladého skladatele a violoncellisty Štěpána Filípka. Zařadili jsme do programu nově vedle kina a výstav také literaturu, promítli jsme také dnes už unikátní šestnáctkové filmy. Na nádvoří jsme přivítali autorská čtení a interdisciplinární formy, které propojily hudbu, film a literaturu - při Noci literatury. A to byl náš cíl. Začít tvořit z Radnické živoucí kulturní prostor,“ vysvětlila ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková.

Léto na Staré radnici odstartovalo naplňování vize, která se pracovně nazývá Radnická RESTART. Jejím cílem je vytvořit z Radnické multižánrový kulturní prostor, kde to bude žít celoročně.

Na podzim Turistické informační centrum připravuje kvalitní a pestrý program do sálů Staré radnice, které si zaslouží, aby v nich znovu ožil duch umění, tvořivosti a setkávání. Návštěvníci se mohou těšit na sérii komorních koncertů, zábavných a vzdělávacích hudebních workshopů pro děti a literárních programů. Pokračovat bude také oblíbená řada sobotních dětských pohádkových divadel pro nejmenší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře