Reklama
reklama

Energetický štítek je nutný i při pronájmu

Majitelé bytů měli dosud povinnost opatřit jej energetickým štítkem pouze v případě, že nemovitost prodávali. Od ledna se tento závazek vztahuje i na pronájmy, stačí přitom, aby štítek měl celý bytový dům.

Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) zhodnocuje hospodárnost nemovitosti a představuje tak jeden ze zásadních činitelů určujících cenu či výši nájmu. Na základě vyčíslení energií spotřebovaných na vytápění, ohřev teplé vody, svícení či chlazení a větrání klasifikuje nemovitosti, podobně jako u domácích spotřebičů, do energetických tříd A (mimořádně úsporná) až G (mimořádně nehospodárná). Povinnost dokládat energetický štítek platila dosud pro prodej nemovitostí, výstavbu domů a kolaudace, výraznější renovace a pronájem stávajících budov jako celků, nyní jsou zahrnuty i pronájmy jednotlivých bytových jednotek. Ty však nepotřebují samostatné štítky, vyhodnocuje se opět energetická náročnost bytového domu a stačí, pokud bude vyhotoven štítek pro celou budovu.

Podle Romana Šebely z realitní kanceláře MIG dříve pronajímatelé v praxi nahrazovali průkaz energetické náročnosti doložením faktur za energie za tři vyúčtovací období zpětně a tuto variantu často upřednostňovali kvůli lehčí  orientaci také nájemci. Nyní to však již není možné a za nedodržení hrozí několikatisícové sankce. „Klienti o této povinnosti bohužel nemají téměř povědomí a jsou překvapení, že je čekají při zařizování pronájmu další finanční náklady. Riziko z nedodržení přitom padá na jejich bedra.“

Pokud v současnosti prodáváte nemovitost, plyne nutnost doložit, do jaké energetické třídy nemovitost spadá, nejen při podpisu kupní smlouvy, ale již při inzerování prodeje. „Provádějí se kontroly nejen toho, zda se energetický štítek inzeruje, ale také v jaké velikosti písma a jakým způsobem. Prodávající jsou v tomto ohledu již mnohem obezřetnější," dodal Šebela. Když majitel nevlastní či realitní kanceláři nedodá ověřenou kopii PENG, uvádí se automaticky zařazení do energetické třídy G, která označuje mimořádně nehospodárné budovy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře