Reklama
reklama

Dukovany splňují nové mezinárodní normy v ochraně životního prostředí

V minulém týdnu odborníci z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas prověřovali nová opatření, která byla zavedena na Jaderné elektrárně Dukovany k ochraně životního prostředí. Podle auditorů chrání jaderná elektrárna životní prostředí v souladu s novými mezinárodními normami, které platí od začátku letošního roku. Dukovanská jaderná elektrárna tak i letos obhájila prestižní ekologický certifikát, jehož je jako první jaderná elektrárna u nás držitelem už od roku 2001.

Mezinárodní auditory především zajímalo, jak v JE Dukovany nakládají se vznikajícími odpady, odpadními vodami a jak jsou připraveni na případné úniky s potenciálním dopadem do životního prostředí. Kontrolovali například stav jednotlivých zařízení, kterými jsou vypouštěny odpadní vody z elektrárny. Podle auditorů mají Dukovany vodní hospodářství na velmi vysoké úrovni. „Dukovanskou elektrárnu prověřujeme pravidelně každým rokem a jsme zvyklí na vysoký standard. Od začátku letošního roku ale platí v oblasti ochrany životního prostředí nová mezinárodní norma, takže bylo zapotřebí provést prověrku zavedení nových požadavků normy do praxe“, zhodnotil Vlastimil Pejčoch, vedoucí týmu z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas.

Ročně ČEZ v Dukovanech do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. „Ochrana životního prostředí je důležitou součástí provozu elektrárny a proto jí věnujeme odpovídající pozornost. V letošním roce jsme provedli několik úprav vedoucích k další eliminaci potenciálních dopadů na životní prostředí. Jako příklad uvádím rekonstrukci zařízení na úpravu kapalných radioaktivních odpadů, díky které budeme moci toto zařízení spolehlivě a bezpečně používat v následujících letech provozu naší elektrárny“, vyjádřil se k této problematice manažer útvaru BOZP a ekologie Pavel Nechvátal.

Odpovědný přístup provozu elektrárny k životnímu prostředí se projevuje také v dlouhodobém výskytu vodních živočichů citlivých na čistotu životního prostředí, jako jsou například raci, bobři nebo úhoři. S čilým ruchem bobrů se  setkáváme zejména v retenční nádrži, kde okusují kmeny stromů a úhoři si našli zálibu v teplých a na potravu bohatých bazénech pod chladícími věžemi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští záchranáři přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Komentáře