Reklama
reklama

Dukovany splňují nové mezinárodní normy v ochraně životního prostředí

V minulém týdnu odborníci z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas prověřovali nová opatření, která byla zavedena na Jaderné elektrárně Dukovany k ochraně životního prostředí. Podle auditorů chrání jaderná elektrárna životní prostředí v souladu s novými mezinárodními normami, které platí od začátku letošního roku. Dukovanská jaderná elektrárna tak i letos obhájila prestižní ekologický certifikát, jehož je jako první jaderná elektrárna u nás držitelem už od roku 2001.

Mezinárodní auditory především zajímalo, jak v JE Dukovany nakládají se vznikajícími odpady, odpadními vodami a jak jsou připraveni na případné úniky s potenciálním dopadem do životního prostředí. Kontrolovali například stav jednotlivých zařízení, kterými jsou vypouštěny odpadní vody z elektrárny. Podle auditorů mají Dukovany vodní hospodářství na velmi vysoké úrovni. „Dukovanskou elektrárnu prověřujeme pravidelně každým rokem a jsme zvyklí na vysoký standard. Od začátku letošního roku ale platí v oblasti ochrany životního prostředí nová mezinárodní norma, takže bylo zapotřebí provést prověrku zavedení nových požadavků normy do praxe“, zhodnotil Vlastimil Pejčoch, vedoucí týmu z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas.

Ročně ČEZ v Dukovanech do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. „Ochrana životního prostředí je důležitou součástí provozu elektrárny a proto jí věnujeme odpovídající pozornost. V letošním roce jsme provedli několik úprav vedoucích k další eliminaci potenciálních dopadů na životní prostředí. Jako příklad uvádím rekonstrukci zařízení na úpravu kapalných radioaktivních odpadů, díky které budeme moci toto zařízení spolehlivě a bezpečně používat v následujících letech provozu naší elektrárny“, vyjádřil se k této problematice manažer útvaru BOZP a ekologie Pavel Nechvátal.

Odpovědný přístup provozu elektrárny k životnímu prostředí se projevuje také v dlouhodobém výskytu vodních živočichů citlivých na čistotu životního prostředí, jako jsou například raci, bobři nebo úhoři. S čilým ruchem bobrů se  setkáváme zejména v retenční nádrži, kde okusují kmeny stromů a úhoři si našli zálibu v teplých a na potravu bohatých bazénech pod chladícími věžemi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kraj zřídil novou bezplatnou krizovou linku
Informační krizová linka Jihomoravského kraje bude sloužit ke zlepšení informovanosti občanům při krizových situacích a mimořádných událostech. V době „klidu“ volajícím oznámí, že neprobíhá krizový...
21.11.2017 - 08:08
Velice svérázně si představoval podnikání třiapadesátiletý muž ve svém obchodě.
20.11.2017 - 15:36
Vánoční trhy začnou v pátek
Jako každý rok, brněnské Vánoce odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. To se letos bude konat v pátek 24. listopadu v 17 hodin.
20.11.2017 - 08:00
V noci na neděli spěchali strážníci do Židenic, aby prověřili oznámení o údajném napadení na zastávce hromadné dopravy.
19.11.2017 - 19:13
Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověří oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se utkají v úterý 21. listopadu 2017 v montování...
19.11.2017 - 15:00
Rozhodli jste se investovat finanční prostředky a pořídit si byt či dům a následně jej dále pronajímat? Nebo již s pronájmem nemovitosti zkušenosti máte? Pak jistě víte, že právě v případě pronájmu...
19.11.2017 - 08:33
Komentáře