Reklama
reklama

Dukovany otevírají nové informační centrum

Od roku 1994 má Jaderná elektrárna Dukovany vlastní Informační centrum. Srozumitelnou formou v něm přibližuje veřejnosti svůj bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky. Od prosince se centrum otevře v novém, prošlo totiž nákladnou rekonstrukcí doplněnou o špičkovou audiovizuální techniku. 

Oblast oboustranného dialogu s odbornou i laickou veřejností je pro další rozvoj jaderné energetiky velmi významná. Výsledkem otevřené a korektní komunikace je skutečnost, že pro rozvoj jaderné energetiky je stabilně více než polovina obyvatel České republiky. Vztah obyvatel regionu k Jaderné elektrárně Dukovany dostatečně dokumentuje skutečnost, že podle průzkumu veřejného mínění by v případě referenda o dalším osudu EDU dnes ve dvacetikilometrovém pásmu okolí elektrárny pro její zachování hlasovalo 90 % obyvatel. Zájem veřejnosti o elektrárnu a informace dokládá i počet 30 tisíc návštěvníků, kteří do informačního centra každoročně přijdou.

Zařízení, které je již od roku1994 nepřetržitě k dispozici, prošlo rozsáhlou a odvážnou modernizací. Rekonstruované infocentrum je nyní ještě více interaktivní a na objednání bude poskytovat na objednání exkurze na míru každému věku i odbornosti návštěvníků. Po rekonstrukci zve centrum všechny dosavadní i nové návštěvníky do moderního interaktivního prostoru, které pro každého přichystá nejedno audiovizuální překvapení. Jaké, na to jsme se zeptali mluvčího energetické skupiny Jiřího Bezděka.

Proč vůbec má jaderná elektrárna informační centrum?

Jaderná energetika je odvětví zatížené  „komplikovaným“  veřejným míněním.  Aby obhájila svou existenci bezpečnost a společenskou výhodnost  před veřejností,  má k tomu infocentra s vysvětlující  technikou. 

Centrum Jaderné elektrárny Dukovany prošlo rekonstrukcí. Jak se změnilo?

Modernizovaní  infocentrum EDU staví na tom, že nejčastější návštěvnickou skupinou je školní autobus a exkurze pojímaná jako rozšíření hodin fyziky. Aby exkurze nebyla nudná zařadili jsme  do středu prohlídky soutěž v „Barevné ulici“ s oživlými  již dříve oblíbenými modely.  Návštěvníci budou soutěžit o zajímavé dárky a nebo vstupenky na akce, které podporuje Skupina ČEZ.  Pro rodiny o víkendech a prázdninách je možné spustit jak soutěž tak také interaktivní procházku. S tou se pro školní výpravy běžně nepočítá.

Jaké informace se v něm lidé dozvědí a jak jim mohou být prospěšné?

Součástí modernizace je i Virtuální elektrárna 2003 která obsahuje  maximum informací z problematiky energetiky, s nadsázkou lze říci že vše o energetice, bude li návštěvník chtít a bude li se ptát. Centrem informací je ale problematika štěpení jader uranu, provoz elektrárny a bezpečnost, vlivy provozu na životní  a palivový cyklus jaderného paliva, odpady a jejich ukládání.

Co zajímavého z jaderné energetiky mohou návštěvníci v centru vidět?

V horním kinosálu získají základní informace prostřednictvím Virtuální elektrárny a filmu „Pan Cvrček pořádá Elektro párty“. Na modelech si mohou zasoutěžit, podívat se na palivový cyklus, chlazení, aktivní zónu i štěpení.

Jaký je zájem o návštěvu informačního centra?

Informační centrum je stavěno na 30 tisíc návštěvníků ročně ale zvládne v novém uspořádání i dvojnásobek.

Mohou centrum navštívit například i školou povinné děti v rámci exkurze? Je pro ně výklad uzpůsoben tak, aby ho pochopily?

Ano se školami počítáme jako hlavní návštěvnickou skupinou.

Kdy a jak bude nové centrum otevřené?

Od 24. listopadu  bude ve zkušebním provozu. S plným provozem počítáme ve druhém pololetí školního roku 2014/2015.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře