Reklama
reklama

Dukovany otevírají nové informační centrum

Od roku 1994 má Jaderná elektrárna Dukovany vlastní Informační centrum. Srozumitelnou formou v něm přibližuje veřejnosti svůj bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky. Od prosince se centrum otevře v novém, prošlo totiž nákladnou rekonstrukcí doplněnou o špičkovou audiovizuální techniku. 

Oblast oboustranného dialogu s odbornou i laickou veřejností je pro další rozvoj jaderné energetiky velmi významná. Výsledkem otevřené a korektní komunikace je skutečnost, že pro rozvoj jaderné energetiky je stabilně více než polovina obyvatel České republiky. Vztah obyvatel regionu k Jaderné elektrárně Dukovany dostatečně dokumentuje skutečnost, že podle průzkumu veřejného mínění by v případě referenda o dalším osudu EDU dnes ve dvacetikilometrovém pásmu okolí elektrárny pro její zachování hlasovalo 90 % obyvatel. Zájem veřejnosti o elektrárnu a informace dokládá i počet 30 tisíc návštěvníků, kteří do informačního centra každoročně přijdou.

Zařízení, které je již od roku1994 nepřetržitě k dispozici, prošlo rozsáhlou a odvážnou modernizací. Rekonstruované infocentrum je nyní ještě více interaktivní a na objednání bude poskytovat na objednání exkurze na míru každému věku i odbornosti návštěvníků. Po rekonstrukci zve centrum všechny dosavadní i nové návštěvníky do moderního interaktivního prostoru, které pro každého přichystá nejedno audiovizuální překvapení. Jaké, na to jsme se zeptali mluvčího energetické skupiny Jiřího Bezděka.

Proč vůbec má jaderná elektrárna informační centrum?

Jaderná energetika je odvětví zatížené  „komplikovaným“  veřejným míněním.  Aby obhájila svou existenci bezpečnost a společenskou výhodnost  před veřejností,  má k tomu infocentra s vysvětlující  technikou. 

Centrum Jaderné elektrárny Dukovany prošlo rekonstrukcí. Jak se změnilo?

Modernizovaní  infocentrum EDU staví na tom, že nejčastější návštěvnickou skupinou je školní autobus a exkurze pojímaná jako rozšíření hodin fyziky. Aby exkurze nebyla nudná zařadili jsme  do středu prohlídky soutěž v „Barevné ulici“ s oživlými  již dříve oblíbenými modely.  Návštěvníci budou soutěžit o zajímavé dárky a nebo vstupenky na akce, které podporuje Skupina ČEZ.  Pro rodiny o víkendech a prázdninách je možné spustit jak soutěž tak také interaktivní procházku. S tou se pro školní výpravy běžně nepočítá.

Jaké informace se v něm lidé dozvědí a jak jim mohou být prospěšné?

Součástí modernizace je i Virtuální elektrárna 2003 která obsahuje  maximum informací z problematiky energetiky, s nadsázkou lze říci že vše o energetice, bude li návštěvník chtít a bude li se ptát. Centrem informací je ale problematika štěpení jader uranu, provoz elektrárny a bezpečnost, vlivy provozu na životní  a palivový cyklus jaderného paliva, odpady a jejich ukládání.

Co zajímavého z jaderné energetiky mohou návštěvníci v centru vidět?

V horním kinosálu získají základní informace prostřednictvím Virtuální elektrárny a filmu „Pan Cvrček pořádá Elektro párty“. Na modelech si mohou zasoutěžit, podívat se na palivový cyklus, chlazení, aktivní zónu i štěpení.

Jaký je zájem o návštěvu informačního centra?

Informační centrum je stavěno na 30 tisíc návštěvníků ročně ale zvládne v novém uspořádání i dvojnásobek.

Mohou centrum navštívit například i školou povinné děti v rámci exkurze? Je pro ně výklad uzpůsoben tak, aby ho pochopily?

Ano se školami počítáme jako hlavní návštěvnickou skupinou.

Kdy a jak bude nové centrum otevřené?

Od 24. listopadu  bude ve zkušebním provozu. S plným provozem počítáme ve druhém pololetí školního roku 2014/2015.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře