Reklama
reklama

Druhý zářijový víkend rozzáří historický Mikulov Pálavské vinobraní

Víno ve všech podobách poteče proudem v každém zákoutí Mikulova. Ochutnávky burčáku, moštů a vína budou oslavou nejen pro laiky, ale také pro odborníky. Po celé tři dny bude na mikulovském zámku probíhat Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti. Tradiční moravský folklór pak roztančí a rozezpívá návštěvníky nejen na náměstí Mikulova.

Nabitý folklorní program začíná už ve čtvrtek 10. září od 17 do 20 h na náměstí Zpíváním u vína a burčáku, tentokrát s Mužským pěveckým sborem z Pohořelic a okolí. V pátek se příznivci lidové hudby a tance sejdou v 16.30 na náměstí při vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Téměř stočlenný soubor vystoupí s hudebně-tanečním pořadem Živá kronika, v němž zavítáme nejen do Čech a na Moravu, ale i na Slovensko, do Maďarska či Rumunska.

Vinný program začíná v 16.00 na zámku Národní soutěží vín mikulovské vinařské podoblasti, která nabídne 373 vzorků vín od 50 vinařů, samozřejmě s veřejnou ochutnávkou. Degustace vína si návštěvníci mohou užít i v  zámeckém sklepení a galerii vinařských lisů, kde se prezentuje Vinařství Marcinčák, Vinofol a Víno Mikulov. „Mikulovská tradice je neodmyslitelně spjatá s výrobou vína.  Na zámecké terase u Udírenské věže si mohou návštěvníci vyzkoušet tradiční zpracování hroznů se Sedleckými víny, v pátek budeme otevírat horu a zahajovat vinobraní s Národopisným souborem Pálava,“ uvedla Irma Konešová, hlavní produkční akce. Vínu ve Vinařském městečku v Kapucínském ulici bude žehnat Bůh Bakchus a celý víkend zde bude k vidění hudební program folklorního zaměření, například Mužský a ženský sbor z Březí a Dolních Dunajovic, cimbálová muzika Kasanica, Gajdoši, Cimbaltrio nebo Píšťalenka.

Ani sobota a neděle se na náměstí v Mikulově neobejde bez místních národopisných souborů, dechové hudby a cimbálu. V sobotu od 10.00 hodin se představí Dětský národopisný soubor Palavěnka a Palavánek, na něž naváže dospělá část Národopisného souboru Pálava. Z hostujících souborů se představí slovenský folklórní soubor Rozsutec a se svými (s)prostonárodními písněmi nebudou chybět tolik oblíbené Kmotričky. Cimbálové umění pak předvedou Fagáni z Valtic, Gajdoši, Slovácko mladší a skutečným hudebním svátkem bude vystoupení populárního Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. V nedělním programu na náměstí vystoupí Žalman & Spol., bratři Ebenovi a tradiční dechové hudby. Legrúti, Kameníkovi muzikanti a Zlaťanka.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře