Reklama
reklama

Dnes ráno začalo v Jaderné elektrárně Dukovany největší cvičení letošního roku

Dnes, ve středu 8. 6. 2016 v 5:30, došlo simulací netěsnosti na primárním okruhu 4. reaktorového bloku k zahájení největšího, nejrozsáhlejšího havarijního cvičení letošního roku, které bylo spojené s ukrytím personálu a záchranou zraněné osoby z kontrolovaného pásma. Cvičení bude pokračovat ve čtvrtek 9. 6. prověřováním činností dozimetrického měření mobilních monitorovacích týmů.

Tématem cvičení je vícebloková technologická událost. Prvotní příčinou poruchy je netěsnost na smyčce primárního okruhu 4. reaktorového bloku a jeho následné odstavení. Štěpná reakce v reaktoru byla úspěšně zastavena, ale při vzniklé události nezapracovala správně automatika izolace hermetických prostor a docházelo k úniku radiace mimo tyto prostory. Nastalou situaci řeší svolaný havarijní štáb, který v 7:30 nařídil ukrytí personálu.

„Našim úkolem je zprovoznění krytu, rozdání úkolů dle připravených manuálů a organizace ukrývaných osob. Sedm krytů Jaderné elektrárny Dukovany pojme 2500 osob a mohou zde být ukryti v řádu hodin i dní. Je zde připravena voda a potravinové balíčky. Při příchodu se ukrývané osoby musí zaregistrovat a dle situace prochází dozimetrickou kontrolou. Zůstávají zde ukryty do příjezdu evakuačních autobusů,“ řekl Karel Novák, velitel krytového družstva.

Ukrytí personálu probíhá organizovaně a dle stanovených pravidel. Během 15 minut od vyhlášení bylo registrováno 716 osob z celkových 912, které se v daný okamžik nacházely v areálu elektrárny. Zbývající část tvořil personál, zajišťující bezpečný a spolehlivý provoz bloků. Na základě této registrace byla pohřešována jedna osoba, kterou hasiči nalezli zraněnou, a proto jí vynesli z kontrolovaného pásma a předali přivolanému lékaři k ošetření.

Hlavním cílem cvičení je prověřit připravenost elektrárny a personálu na událost, která by mohla teoreticky nastat. „Prověřujeme znalosti lidí, jak se mají v těchto situacích chovat, jak reagovat, kdo je řídí a kdo jim velí. Současně prověřujeme znalost i těch, kteří jsou za řešení mimořádných událostí odpovědni, od směnového inženýra přes havarijní štáb až po krytová družstva. Dnešní cvičení fyzicky probíhá v rámci areálu, ale mimo elektrárnu posíláme hlášení v plném rozsahu,“ uvádí Petr Gallus, vedoucí útvaru havarijní připravenosti.

Na průběh cvičení dohlíží také inspektoři SÚJB a zástupci Občanské bezpečnostní komise. Aktuálně probíhající cvičení je významné také tím, že probíhá při plánované odstávce jednoho bloku, při které se v elektrárně vyskytuje výrazně více zaměstnanců dodavatelů. Ti se cvičení také účastní a musí se řídit vydanými pokyny a nařízeními. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře