Reklama
reklama

Děti se v divadle učí, jak naložit s alkoholem

Brno - V listopadu a prosinci se v Centru prevence Sdružení Podané ruce ve spolupráci se společností Heineken Česká republika koná již sedmý běh preventivního programu „Na zdraví?“, který se zaměřuje na zvyšování informovanosti nezletilých o rizicích spojených s alkoholem.

Program k tomuto účelu využívá velice atraktivní metodu, kterou je divadlo Fórum, do něhož přítomné děti aktivně vstupují. Právě jejich vlastní nasazení a aktivita výrazně napomáhají správnému formování postojů k alkoholu a rizikům, jež jsou s ním spojena, což potvrzuje i loňský průzkum Masarykovy Univerzity na absolventech programu.

Programem již prošlo téměř 3 tisíce dětí. „Program je atraktivní díky aktuálnímu obsahu, netradiční zážitkové formě, pozitivním referencím absolventům a v neposlední řadě i finanční podpoře Heinekenu, bez které bychom jej mohli uskutečnit jen velmi omezeně,“ říká Jan Veselý, vedoucí Centra prevence Podaných rukou.

A co je vlastně tématem divadelního fóra „Na zdraví?“? Obsahem jsou tři příběhy zabývající se alkoholem a mládeží, které herci rozehrávají. Náměty vznikly po dlouhodobém výzkumu na druhých stupních základních škol a jsou odrazem nejčastějších rizikových situací, se kterými se žáci setkávají. Po skončení si mohou žáci hlasováním vybrat jeden z příběhů, který je nejvíce zaujme, a ten pak dle svého uvážení napravovat a měnit. Herce je možné nahradit a děti si mohou postavy samy zahrát nebo hercům jen našeptávat rady. Diváci jsou tedy vtaženi do děje, který mohou ovlivnit na základě svých zkušeností, názorů a přesvědčení. Každé představení se tedy odehrává jinak. Vlastní zkušenosti jsou podle Centra prevence nejúspěšnějším nástrojem dosažení preventivního cíle.

Od svého vzniku je program každoročně rozvíjen a vylepšován. Od loňského roku jsou součástí pracovní sešity. Momentálně se pracuje na podobě nové „filmové“ verze, se kterou budou moci učitelé pracovat sami v rámci vyučování. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře