Reklama
reklama

Děti se v divadle učí, jak naložit s alkoholem

Brno - V listopadu a prosinci se v Centru prevence Sdružení Podané ruce ve spolupráci se společností Heineken Česká republika koná již sedmý běh preventivního programu „Na zdraví?“, který se zaměřuje na zvyšování informovanosti nezletilých o rizicích spojených s alkoholem.

Program k tomuto účelu využívá velice atraktivní metodu, kterou je divadlo Fórum, do něhož přítomné děti aktivně vstupují. Právě jejich vlastní nasazení a aktivita výrazně napomáhají správnému formování postojů k alkoholu a rizikům, jež jsou s ním spojena, což potvrzuje i loňský průzkum Masarykovy Univerzity na absolventech programu.

Programem již prošlo téměř 3 tisíce dětí. „Program je atraktivní díky aktuálnímu obsahu, netradiční zážitkové formě, pozitivním referencím absolventům a v neposlední řadě i finanční podpoře Heinekenu, bez které bychom jej mohli uskutečnit jen velmi omezeně,“ říká Jan Veselý, vedoucí Centra prevence Podaných rukou.

A co je vlastně tématem divadelního fóra „Na zdraví?“? Obsahem jsou tři příběhy zabývající se alkoholem a mládeží, které herci rozehrávají. Náměty vznikly po dlouhodobém výzkumu na druhých stupních základních škol a jsou odrazem nejčastějších rizikových situací, se kterými se žáci setkávají. Po skončení si mohou žáci hlasováním vybrat jeden z příběhů, který je nejvíce zaujme, a ten pak dle svého uvážení napravovat a měnit. Herce je možné nahradit a děti si mohou postavy samy zahrát nebo hercům jen našeptávat rady. Diváci jsou tedy vtaženi do děje, který mohou ovlivnit na základě svých zkušeností, názorů a přesvědčení. Každé představení se tedy odehrává jinak. Vlastní zkušenosti jsou podle Centra prevence nejúspěšnějším nástrojem dosažení preventivního cíle.

Od svého vzniku je program každoročně rozvíjen a vylepšován. Od loňského roku jsou součástí pracovní sešity. Momentálně se pracuje na podobě nové „filmové“ verze, se kterou budou moci učitelé pracovat sami v rámci vyučování. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře