Reklama
reklama

Deště na jižní Moravě zatím ve vinicích žádné škody nenapáchaly

Vydatné deště na jižní Moravě zatím ve vinicích žádné škody nenapáchaly. Vinaři si ale přejí, aby už přestalo pršet a réva dobře odkvetla. Chladné a deštivé počasí minulých dní způsobuje, že se růst vinné révy oproti normálu opozdil o týden až deset dní.

"Co odkvete do Jana Křtitele, tedy 24. června, je v pořádku. Nyní je réva těsně před květem. Srážkové úhrny jsou vyšší, ale po zkušenosti z roku 2010 to vinaři určitě zvládnou s ochranou," řekl tajemník svazu vinařů Martin Půček. Podle něj se letošní deště na jižní Moravě nemohou srovnávat s kritickým rokem 2010.

Více slunce na vinicích by přivítal i ředitel jedné z největších vinařských firem v regionu Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. "Jestli se začne oteplovat je vyhráno, pokud bude chladné počasí trvat ještě další dobu, už by se to těžko dohánělo," uvedl Vajčner. Letošní rok je podle něj ale zatím dobrý. Vinicím se proti loňsku vyhnuly zimní a jarní mrazy, které měly vliv na špatnou úrodu. Letos podobná katastrofa na vinaře nepřišla. Mrazy loni doplnilo také sucho, deštivý konec jara a začátek léta proto podle Vajčnera může vinicím i prospět. "Vody je opravdu hodně, réva je svým způsobem ráda. Pro posílení a růst je to dobré," uvedl Vajčner.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře