Reklama
reklama

Deště na jižní Moravě zatím ve vinicích žádné škody nenapáchaly

Vydatné deště na jižní Moravě zatím ve vinicích žádné škody nenapáchaly. Vinaři si ale přejí, aby už přestalo pršet a réva dobře odkvetla. Chladné a deštivé počasí minulých dní způsobuje, že se růst vinné révy oproti normálu opozdil o týden až deset dní.

"Co odkvete do Jana Křtitele, tedy 24. června, je v pořádku. Nyní je réva těsně před květem. Srážkové úhrny jsou vyšší, ale po zkušenosti z roku 2010 to vinaři určitě zvládnou s ochranou," řekl tajemník svazu vinařů Martin Půček. Podle něj se letošní deště na jižní Moravě nemohou srovnávat s kritickým rokem 2010.

Více slunce na vinicích by přivítal i ředitel jedné z největších vinařských firem v regionu Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. "Jestli se začne oteplovat je vyhráno, pokud bude chladné počasí trvat ještě další dobu, už by se to těžko dohánělo," uvedl Vajčner. Letošní rok je podle něj ale zatím dobrý. Vinicím se proti loňsku vyhnuly zimní a jarní mrazy, které měly vliv na špatnou úrodu. Letos podobná katastrofa na vinaře nepřišla. Mrazy loni doplnilo také sucho, deštivý konec jara a začátek léta proto podle Vajčnera může vinicím i prospět. "Vody je opravdu hodně, réva je svým způsobem ráda. Pro posílení a růst je to dobré," uvedl Vajčner.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře