Reklama
reklama

Dálnice D1: cizinci tápou. Informace v angličtině mají jen velmi omezené

Novinky o rozsáhlé rekonstrukci dálnice D1 se na české řidiče valily ze všech stran týdny před zahájením prací. V současnosti funguje speciální web a složité dopravní situace využívají rádia. Ovšem téměř výhradně v češtině. Česky jsou i speciální tabule na dálnici.

Stačí stát dvě minuty na mostě přes dálnici D1 na Vídeňské ulici a po dálnici směrem na Prahu projedou dva kamiony se zahraniční registrační značkou. Maďarský a litevský. Šance, že řidiči nemají ani tušení, co je o pár desítek kilometrů dále čeká, je velká. „Myslím, že jediný zdroj informací
je pro zahraniční řidiče vysílačka, a to zpravidla pozdě. Informace, podle kterých by si mohli naplánovat cestu, asi nemají,“ myslí si spolumajitel přepravní společnosti Ivo Vítek.

To je vidět například na výsledcích vyhledávání podle kombinace klíčových slov typu „D1 motorway renovation“. Mezi výsledky jsou jen články z anglicky vycházejících médií. Ředitelství silnic a dálnic na svém webu novad1.cz informace v angličtině má, ovšem jen velmi omezeně a jejich autorem je (v době uzávěrky tohoto vydání) ministerstvo dopravy. „Je otázka, jestli česky nazvanou doménu cizinec vůbec najde,“ upozorňuje Pavel Bárta, který se zabývá optimalizací webů pro vyhledávače.

 

Ideálním zdrojem informací by mohly být digitální tabule nad dálnicí. Ty jsou velice užitečné, protože zobrazují informace i daleko dopředu. „Nikdy jsem na nich neviděl jiné zprávy než v češtině. Projet kolem nich je otázkou desítek sekund,“ říká přepravce Vítek, podle kterého by si mnozí řidiči raději ušetřili velké problémy s objížďkami a například na severozápad Evropy projížděli přes Rakousko.

 

Přitom Ředitelství silnic a dálnic nicméně informace vyhodnocuje v reálném čase. Podle všeho jen česky. „Informace se automaticky přesouvají na internetovou i mobilní aplikaci,“ píše na webu novad1.cz ředitel ŘSD David Čermák, který nabádá právě k ověřování průjezdnosti ještě před cestou. „Tento způsob prevence významně pomůže k plynulosti dopravy i větší bezpečnosti,“ dodává Čermák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře