Reklama
reklama

Dálnice D1: cizinci tápou. Informace v angličtině mají jen velmi omezené

Novinky o rozsáhlé rekonstrukci dálnice D1 se na české řidiče valily ze všech stran týdny před zahájením prací. V současnosti funguje speciální web a složité dopravní situace využívají rádia. Ovšem téměř výhradně v češtině. Česky jsou i speciální tabule na dálnici.

Stačí stát dvě minuty na mostě přes dálnici D1 na Vídeňské ulici a po dálnici směrem na Prahu projedou dva kamiony se zahraniční registrační značkou. Maďarský a litevský. Šance, že řidiči nemají ani tušení, co je o pár desítek kilometrů dále čeká, je velká. „Myslím, že jediný zdroj informací
je pro zahraniční řidiče vysílačka, a to zpravidla pozdě. Informace, podle kterých by si mohli naplánovat cestu, asi nemají,“ myslí si spolumajitel přepravní společnosti Ivo Vítek.

To je vidět například na výsledcích vyhledávání podle kombinace klíčových slov typu „D1 motorway renovation“. Mezi výsledky jsou jen články z anglicky vycházejících médií. Ředitelství silnic a dálnic na svém webu novad1.cz informace v angličtině má, ovšem jen velmi omezeně a jejich autorem je (v době uzávěrky tohoto vydání) ministerstvo dopravy. „Je otázka, jestli česky nazvanou doménu cizinec vůbec najde,“ upozorňuje Pavel Bárta, který se zabývá optimalizací webů pro vyhledávače.

 

Ideálním zdrojem informací by mohly být digitální tabule nad dálnicí. Ty jsou velice užitečné, protože zobrazují informace i daleko dopředu. „Nikdy jsem na nich neviděl jiné zprávy než v češtině. Projet kolem nich je otázkou desítek sekund,“ říká přepravce Vítek, podle kterého by si mnozí řidiči raději ušetřili velké problémy s objížďkami a například na severozápad Evropy projížděli přes Rakousko.

 

Přitom Ředitelství silnic a dálnic nicméně informace vyhodnocuje v reálném čase. Podle všeho jen česky. „Informace se automaticky přesouvají na internetovou i mobilní aplikaci,“ píše na webu novad1.cz ředitel ŘSD David Čermák, který nabádá právě k ověřování průjezdnosti ještě před cestou. „Tento způsob prevence významně pomůže k plynulosti dopravy i větší bezpečnosti,“ dodává Čermák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře