Reklama
reklama

Co má obsahovat inzerát nabídky bytu?

Pokud prodáváte byt, rodinný dům či pozemek, kvalitně napsaný inzerát pomůže zvýšit zájem kupujících. Pronajímáte-li nemovitost, platí stejná pravidla. Inzerát by měl být srozumitelný, jasný a především musí zaujmout a poskytnout zájemcům potřebné informace. V čem ale prodávající nejednou chybují? A jaké konkrétní informace musí inzerát obsahovat?

Častým problémem je absence zveřejnění údaje o ceně. Prodávající, na straně jedné, se nerad jejím uvedením limituje, pro kupujícího je však informace o výši ceny stěžejní. Proto ani formulace typu „cena dohodou“ nefungují a zájemce spíše odrazují. Uvedená cena by měla být zároveň kompletní a nezamlčovat dodatečné náklady. Stejně tak je nutné nezatajit případné právní vady jako břemena či exekuce.

Dalším problematickým momentem bývá informace o výměře nemovitosti, respektive záměna pojmů užitná a obytná plocha. Užitnou plochou je míněna výměra všech místností uvnitř obytné budovy, tedy včetně sklepů, balkónů či půdy a podobně. Naopak obytná plocha obecně zahrnuje všechny pokoje vhodné k bydlení o ploše minimálně 8 m². Inzerenti běžně zapomínají uvést, do jaké energetické třídy nemovitost spadá, tzv. průkaz energetické náročnosti budov (PENG). Ten určuje hospodárnost budovy, při absenci  se automaticky počítá se zařazením do nejhorší energetické třídy G. Podstatné jsou rovněž informace týkající se občanské vybavenosti v okolí, dostupnosti škol, lékařů a dopravy. Kromě zmíněných problematických bodů inzerát obecně musí odpovědět na tyto otázky: dispozice nemovitosti, vybavení, příslušenství, orientace světových stran, nadzemní podlaží, výtah, druh vlastnictví, konstrukce budovy, informace o sítích jako elektřina, voda, vytápění a odpad.

Poslední radou je, že stejnou pozornost jako obsahu, je výhodné věnovat i výběru fotografií. Zveřejnění nekvalitních fotografií či dokumentace běžného nepořádku potenciální kupující totiž pravděpodobně nenadchne. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře