Reklama
reklama

Co má obsahovat inzerát nabídky bytu?

Pokud prodáváte byt, rodinný dům či pozemek, kvalitně napsaný inzerát pomůže zvýšit zájem kupujících. Pronajímáte-li nemovitost, platí stejná pravidla. Inzerát by měl být srozumitelný, jasný a především musí zaujmout a poskytnout zájemcům potřebné informace. V čem ale prodávající nejednou chybují? A jaké konkrétní informace musí inzerát obsahovat?

Častým problémem je absence zveřejnění údaje o ceně. Prodávající, na straně jedné, se nerad jejím uvedením limituje, pro kupujícího je však informace o výši ceny stěžejní. Proto ani formulace typu „cena dohodou“ nefungují a zájemce spíše odrazují. Uvedená cena by měla být zároveň kompletní a nezamlčovat dodatečné náklady. Stejně tak je nutné nezatajit případné právní vady jako břemena či exekuce.

Dalším problematickým momentem bývá informace o výměře nemovitosti, respektive záměna pojmů užitná a obytná plocha. Užitnou plochou je míněna výměra všech místností uvnitř obytné budovy, tedy včetně sklepů, balkónů či půdy a podobně. Naopak obytná plocha obecně zahrnuje všechny pokoje vhodné k bydlení o ploše minimálně 8 m². Inzerenti běžně zapomínají uvést, do jaké energetické třídy nemovitost spadá, tzv. průkaz energetické náročnosti budov (PENG). Ten určuje hospodárnost budovy, při absenci  se automaticky počítá se zařazením do nejhorší energetické třídy G. Podstatné jsou rovněž informace týkající se občanské vybavenosti v okolí, dostupnosti škol, lékařů a dopravy. Kromě zmíněných problematických bodů inzerát obecně musí odpovědět na tyto otázky: dispozice nemovitosti, vybavení, příslušenství, orientace světových stran, nadzemní podlaží, výtah, druh vlastnictví, konstrukce budovy, informace o sítích jako elektřina, voda, vytápění a odpad.

Poslední radou je, že stejnou pozornost jako obsahu, je výhodné věnovat i výběru fotografií. Zveřejnění nekvalitních fotografií či dokumentace běžného nepořádku potenciální kupující totiž pravděpodobně nenadchne. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře