Reklama
reklama

Co má obsahovat inzerát nabídky bytu?

Pokud prodáváte byt, rodinný dům či pozemek, kvalitně napsaný inzerát pomůže zvýšit zájem kupujících. Pronajímáte-li nemovitost, platí stejná pravidla. Inzerát by měl být srozumitelný, jasný a především musí zaujmout a poskytnout zájemcům potřebné informace. V čem ale prodávající nejednou chybují? A jaké konkrétní informace musí inzerát obsahovat?

Častým problémem je absence zveřejnění údaje o ceně. Prodávající, na straně jedné, se nerad jejím uvedením limituje, pro kupujícího je však informace o výši ceny stěžejní. Proto ani formulace typu „cena dohodou“ nefungují a zájemce spíše odrazují. Uvedená cena by měla být zároveň kompletní a nezamlčovat dodatečné náklady. Stejně tak je nutné nezatajit případné právní vady jako břemena či exekuce.

Dalším problematickým momentem bývá informace o výměře nemovitosti, respektive záměna pojmů užitná a obytná plocha. Užitnou plochou je míněna výměra všech místností uvnitř obytné budovy, tedy včetně sklepů, balkónů či půdy a podobně. Naopak obytná plocha obecně zahrnuje všechny pokoje vhodné k bydlení o ploše minimálně 8 m². Inzerenti běžně zapomínají uvést, do jaké energetické třídy nemovitost spadá, tzv. průkaz energetické náročnosti budov (PENG). Ten určuje hospodárnost budovy, při absenci  se automaticky počítá se zařazením do nejhorší energetické třídy G. Podstatné jsou rovněž informace týkající se občanské vybavenosti v okolí, dostupnosti škol, lékařů a dopravy. Kromě zmíněných problematických bodů inzerát obecně musí odpovědět na tyto otázky: dispozice nemovitosti, vybavení, příslušenství, orientace světových stran, nadzemní podlaží, výtah, druh vlastnictví, konstrukce budovy, informace o sítích jako elektřina, voda, vytápění a odpad.

Poslední radou je, že stejnou pozornost jako obsahu, je výhodné věnovat i výběru fotografií. Zveřejnění nekvalitních fotografií či dokumentace běžného nepořádku potenciální kupující totiž pravděpodobně nenadchne. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře