Reklama
reklama

Češi pijí méně piva, upřednostňují kvalitu

Pivovary v České republice v loňském roce uvařily rekordní množství piva, produkce dosáhla 20,1 milionu hektolitrů. Českému pivu se daří v zahraničí, kde si získává stále větší oblibu. Právě export táhl loni výrobu, produkce pro domácí trh naopak stagnovala. Vyrobilo se více nealkoholického piva než v roce 2014 a poprvé v historii vypili Češi stejné množství ležáků jako výčepního piva. Nepatrně vzrostla rovněž výroba sladu, rozmach zaznamenaly i minipovary a restaurační pivovary. Vyplývá to z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven.

Výrobě zlatavého moku se v České republice daří, v roce 2015 celkový výstav vzrostl o 2,2% a vyrobilo se 20,1 milionu hektolitrů piva. To je nejvíce v celé historii. Spotřeba na domácí půdě ale mírně poklesla, za růstem pivovarského segmentu stojí rekordní vývoz. „Zatímco ve světě oslavuje české pivo v posledních letech skutečný rozmach, domácí produkce se držela na předloňské úrovni a ani loni se nevrátila nad úroveň doby před zvýšením spotřební daně,“ říká k výsledkům předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Podle statistických údajů vypije každý Čech 143 litrů piva za rok, což je o litr méně než v roce 2014. „Poklesla  spotřeba výčepního piva, naopak vzrostla spotřeba ležáků. Loni se tak křivky spotřeby poprvé téměř setkaly a vyrovnaly na úrovni 47% trhu. Čeští spotřebitelé si pivo více vybírají a za zaměřují se na kvalitu,“ dodává Šámal.

Klesá i prodej piva v pohostinstvích ve prospěch baleného piva zakoupeného v maloobchodní síti. Pokračováním dlouhodobého trendu je vzrůstající produkce nealkoholického piva, ta se zvýšila o 5% na 546 tisíc hektolitrů. Na křivce směrem dolů se pohybovala konzumace míchaných nápojů na bázi piva, dosáhla 281 tisíc hektolitrů. Největší oblibě se tyto nápoje těšily v roce 2012, kdy se jich vypilo o téměř 150 hektolitrů více. 13% nárůst zaznamenal export. Do zahraničí putovalo z České republiky rekordních 4 139 hektolitrů. Ze zemí Evropské unie si české pivo oblíbili nejvíce na Slovensku a v Německu, následovalo je Polsko, Švédsko a Velká Británie. „Export do zemí mimo Evropskou unii byl v loňském roce ovlivněn ruským embargem a výrazným propadem kurzu rublu. I přesto však zůstalo Rusko loni největším spotřebitelem českého piva mimo země EU,“  přiblížil problematiku Šámal. Do Ruska mířilo téměř 250 hektolitrů. K nejvýznamnějším teritoriím v této oblasti patří na druhém místě USA a třetí Korejská republika, export sem vzrostl téměř o 100%, velký progres v odběru zaznamenala i pátá Čína. Dobře se v Česku daří minipivovarům a restauračním pivovarům. V roce 2015 překročil jejich počet očekávanou hranici 300, odhadem je jich 310. Jejich produkce zastává s 250 tisíci hektolitry téměř 1,5 % z tuzemské spotřeby, průměrný výstav je přitom 880 hektolitrů za rok. Na Českém trhu působí šest velkých pivovarských společností, Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Heineken ČR, Budějovický Budvar, Pivovary Lobkowicz a pivovary Moravskoslezské, a 29 samostatných pivovarů. Vzrostla také výroba sladu, do zahraničí jí mířilo 45%. „Tradičně jsou nejvýznamnějšími odběrateli sladu Polsko, Německo a v posledních letech i Maďarsko a Velká Británie,“ uvádí Richard Paulů, generální ředitel sladoven Souffl et, největšího producenta sladu v České republice. Nejdynamičtější vývoj zaznamenal export sladu do Brazílie a Japonska.

 

Hrozbu pro české sladařství představuje zastavování zemědělské půdy a eroze. „Úbytek orné půdy je skutečně alarmující. Od roku 1991 je to více než 233 hektarů, což je téměř současná osevní plocha jarního ječmene v České republice,“ upozorňuje Paulů. Dalším problémem pro české sladařství je podle něj i nedodržování vhodné obměny plodin, které zvyšuje výskyt chorob a škůdců a vede k poklesu úrodnosti.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře