Reklama
reklama

Češi pijí méně piva, upřednostňují kvalitu

Pivovary v České republice v loňském roce uvařily rekordní množství piva, produkce dosáhla 20,1 milionu hektolitrů. Českému pivu se daří v zahraničí, kde si získává stále větší oblibu. Právě export táhl loni výrobu, produkce pro domácí trh naopak stagnovala. Vyrobilo se více nealkoholického piva než v roce 2014 a poprvé v historii vypili Češi stejné množství ležáků jako výčepního piva. Nepatrně vzrostla rovněž výroba sladu, rozmach zaznamenaly i minipovary a restaurační pivovary. Vyplývá to z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven.

Výrobě zlatavého moku se v České republice daří, v roce 2015 celkový výstav vzrostl o 2,2% a vyrobilo se 20,1 milionu hektolitrů piva. To je nejvíce v celé historii. Spotřeba na domácí půdě ale mírně poklesla, za růstem pivovarského segmentu stojí rekordní vývoz. „Zatímco ve světě oslavuje české pivo v posledních letech skutečný rozmach, domácí produkce se držela na předloňské úrovni a ani loni se nevrátila nad úroveň doby před zvýšením spotřební daně,“ říká k výsledkům předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Podle statistických údajů vypije každý Čech 143 litrů piva za rok, což je o litr méně než v roce 2014. „Poklesla  spotřeba výčepního piva, naopak vzrostla spotřeba ležáků. Loni se tak křivky spotřeby poprvé téměř setkaly a vyrovnaly na úrovni 47% trhu. Čeští spotřebitelé si pivo více vybírají a za zaměřují se na kvalitu,“ dodává Šámal.

Klesá i prodej piva v pohostinstvích ve prospěch baleného piva zakoupeného v maloobchodní síti. Pokračováním dlouhodobého trendu je vzrůstající produkce nealkoholického piva, ta se zvýšila o 5% na 546 tisíc hektolitrů. Na křivce směrem dolů se pohybovala konzumace míchaných nápojů na bázi piva, dosáhla 281 tisíc hektolitrů. Největší oblibě se tyto nápoje těšily v roce 2012, kdy se jich vypilo o téměř 150 hektolitrů více. 13% nárůst zaznamenal export. Do zahraničí putovalo z České republiky rekordních 4 139 hektolitrů. Ze zemí Evropské unie si české pivo oblíbili nejvíce na Slovensku a v Německu, následovalo je Polsko, Švédsko a Velká Británie. „Export do zemí mimo Evropskou unii byl v loňském roce ovlivněn ruským embargem a výrazným propadem kurzu rublu. I přesto však zůstalo Rusko loni největším spotřebitelem českého piva mimo země EU,“  přiblížil problematiku Šámal. Do Ruska mířilo téměř 250 hektolitrů. K nejvýznamnějším teritoriím v této oblasti patří na druhém místě USA a třetí Korejská republika, export sem vzrostl téměř o 100%, velký progres v odběru zaznamenala i pátá Čína. Dobře se v Česku daří minipivovarům a restauračním pivovarům. V roce 2015 překročil jejich počet očekávanou hranici 300, odhadem je jich 310. Jejich produkce zastává s 250 tisíci hektolitry téměř 1,5 % z tuzemské spotřeby, průměrný výstav je přitom 880 hektolitrů za rok. Na Českém trhu působí šest velkých pivovarských společností, Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Heineken ČR, Budějovický Budvar, Pivovary Lobkowicz a pivovary Moravskoslezské, a 29 samostatných pivovarů. Vzrostla také výroba sladu, do zahraničí jí mířilo 45%. „Tradičně jsou nejvýznamnějšími odběrateli sladu Polsko, Německo a v posledních letech i Maďarsko a Velká Británie,“ uvádí Richard Paulů, generální ředitel sladoven Souffl et, největšího producenta sladu v České republice. Nejdynamičtější vývoj zaznamenal export sladu do Brazílie a Japonska.

 

Hrozbu pro české sladařství představuje zastavování zemědělské půdy a eroze. „Úbytek orné půdy je skutečně alarmující. Od roku 1991 je to více než 233 hektarů, což je téměř současná osevní plocha jarního ječmene v České republice,“ upozorňuje Paulů. Dalším problémem pro české sladařství je podle něj i nedodržování vhodné obměny plodin, které zvyšuje výskyt chorob a škůdců a vede k poklesu úrodnosti.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře