Reklama
reklama

Češi čím dál častěji volí levné cestování, využívají službu Couchsurfing

Prázdniny jsou téměř v polovině a nejen mladí lidé vybírají nejlevnější a nejzajímavější způsob trávení dovolené. Ušetřit alespoň za ubytování nabízí Couchsurfing – sociální síť, na níž zájemci z celého světa nabízí vlastní gauč na přespání. To znají i obyvatelé jižní Moravy, kteří kromě využívání levného cestování, propůjčují i svoji pohovku.

V oblibě má internetovou službu bezplatného ubytování i pětadvacetiletá Martina z Křenovic na Vyškovsku. Díky couchsurfingu se podívala do Norska či Itálie. „V Norsku jsem půl roku studovala a chtěla ho poznat úplně celé. Nebylo snadné v tak drahé zemi sehnat levné ubytování, a tak jsem využila této služby,“ vzpomíná mladá genetička.

 

„Podívala jsem se tak na druhý konec země - do Bergenu, kde jsem narazila na příjemný polsko-slovenský pár,“ upřesňuje svoji první zkušenost s couchsurfingem. „Byla jsem ráda, že mám nejen bezplatné ubytování v mnou vybraném místě, ale také poznám nové lidi a jejich kulturu.“ Martinou zvolený pár nabízí svůj gauč proto, že než oni sami našli v Norsku vhodné bydlení, hodně jim tato služba pomohla. Proto se to nyní snaží tímto způsobem ostatním oplatit.

 

Loni v létě se vydala s kamarádkou do Itálie. „Nejprve jsme se trochu bály, měl nás ubytovat sedmatřicetiletý Fabio, který žije sám, říkaly jsme si, proč by si někoho cizího dobrovolně zval domů,“ popisuje Martina i obavy, jež prožívala. „Pak jsme ale byly nadmíru spokojené, Fabio je jen nerad sám, rád poznává nové lidi a chce ukázat Itálii cizincům i jinak než nabízí cestovní kancelář.“ To se mu povedlo, kamarádky svezl zadarmo na lodi.

 

Nabízení gauče není typické pouze pro zahraničí, jenom v Brně je na Couchsurfing.com přihlášeno přes sedm tisíc členů. Češi rádi poznávají nadšené cestovatele i u sebe doma. „Nejprve jsem váhala, ale nakonec jsem se rozhodla nabízet i vlastní pohovku. Od ledna neměl nikdo o Křenovice zájem, především jezdí do Prahy nebo do Brna, ale na konci června se mi ozval manželský pár z Varšavy.“

 

Dvaapadesátiletý muž s šestačtyřicetiletou manželkou si chtěli odpočinout od velkoměsta na malé vesnici na cestě do Chorvatska a byli spokojeni. „Vybíráme velmi pečlivě, koho zvolíme. Pročítáme všechny reference, hledáme zajímavosti v okolí, abychom si pobyt co nejvíce užili,“ vypráví spisovatelka a uživatelka couchsurfingu Barbara Szymczak. Která nevyužívá tuto službu kvůli nízkým nákladům, ale protože ráda poznává nové lidi a jejich zvyky.

 

„Dříve jsme jezdili do kempů, tam jsme ale neměli možnost se s lidmi začít bavit a poznávat jejich životy, tohle je pro nás mnohem zajímavější,“ dodává s tím, že většinou ale naráží jen na mladé lidi. Proto byla ráda, když se mohla bavit s rodiči Martiny. „Obvykle je vhodné hostující rodině přivést drobný dárek, něco, co je typické pro vaši zemi. Nám Barbara přivezla krowky a polský alkohol, jeden den nás také překvapili a uvařili nám,“ popisuje mladá genetička nadšeně první zkušenost s hosty, s nimiž je doposud v kontaktu.

 

Couchsurfeři se také pravidelně scházejí. V Brně jdou společně posedět do hospody a mluví mezi sebou obvykle anglicky. Nacházejí tak nové přátele a vyměňují si zkušenosti. Aby člověk nenarazil při svých cestách na někoho nebezpečného, čte si na jeho profilu reference od jiných návštěvníků. Tím má větší jistotu, že zažije bezproblémovou dovolenou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře