Reklama
reklama

Ceny nemovitostí po letech stoupají

Jak ukazují průzkumy, zvolna končí zlaté časy všem, kdo si chtěli pořídit byt, dům nebo pozemek. Trh s nemovitostmi se odráží ode dna a banky pomalu začínají zvyšovat úrokové sazby na hypotéky.

Po poměrně dlouhém poklesu, který začal v roce 2009, ceny bytů v Česku od loňska opět rostou. Největší podíl na růstu cen má zejména rostoucí poptávka po novém bydlení. Stejně tak však cenu ovlivňují i další souběžné faktory, jako je např. obnovená chuť lidí nakupovat reality (především menší byty) jako dlouhodobou investici. Rovněž klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy dodávají lidem odvahu pořizovat si hypotéky, jejichž velkou výhodou jsou momentální nízké úrokové sazby. V roce 2015 dosáhly sazby hypoték historického minima na celoročním průměru 2,2 %. V praxi však bylo a stále je možné získat hypotéku se sazbou hluboko pod 2 %, záleží pouze na parametrech žadatele o hypotéku, vhodném výběru a částečně i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního makléře.

Ceny nových bytů podle developerů v roce 2016 vzrostou průměrně o 6,6 %, v roce 2017 dokonce o další 4,9 %. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, velká poptávka (hlavně v Praze), ale i historicky nízký úrok u hypoték a jejich časté uzavírání. Nepřekvapí, že nejrychleji ceny nemovitostí stoupají v Praze, Brně a v jejich okolí. V nedávno publikovaném článku na webu prestižního deníku New York Times bylo město Brno zařazeno do exkluzivního výběru lokalit, které by si turisté v roce 2016 neměli nechat ujít. Zároveň se v žebříčku respektovaného serveru Numbeo.com, který zohledňuje např. výši příjmů, index spotřebitelských cen, bezpečnost, infrastrukturu, znečištění ovzduší atd., stalo českým městem s nejvyšší kvalitou života (v žebříčku se Brno dokonce umístilo o dvanáct míst před Prahou).Hlavní město Praha je ovšem i nadále lokalitou, kam se mnoho lidí stěhuje především kvůli lepší možnosti pracovního uplatnění.

Trh s bydlením však v poslední době pocítil oživení také mimo hlavní město. Růst tržních cen bytů byl v regionech v roce 2015 dokonce o něco silnější než v Praze. Například v Ostravě bylo možné přede dvěma lety pořídit zachovalý třípokojový byt v dobré lokalitě za 870 tisíc korun. Dnes se podobné byty dají prodávat za cenu kolem 950 tisíc. Během roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v hlavním městě o více než 9%, v Brně to pak bylo dokonce o více než 20% (větší meziroční nárůst cen bylo možné vysledovat už jen v Plzni a Zlíně). Vzhledem k růstu cen nemovitostí, jejichž průměr se pozvolna dostává na úroveň cen před vypuknutím globální ekonomické krize, je možné předpokládat postupné zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení. Na druhou stranu lze očekávat zlepšování ekonomické situace domácností, což v kombinaci s rekordně levnými úrokovými sazbami hypoték bude znamenat zachování příznivých podmínek pro pořízení vlastního bydlení i v roce 2016. Realitní trh a s tím i trh hypoték a úvěrů ze stavebního spoření má výborně nakročeno do nového roku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře