Reklama
reklama

Ceny nemovitostí po letech stoupají

Jak ukazují průzkumy, zvolna končí zlaté časy všem, kdo si chtěli pořídit byt, dům nebo pozemek. Trh s nemovitostmi se odráží ode dna a banky pomalu začínají zvyšovat úrokové sazby na hypotéky.

Po poměrně dlouhém poklesu, který začal v roce 2009, ceny bytů v Česku od loňska opět rostou. Největší podíl na růstu cen má zejména rostoucí poptávka po novém bydlení. Stejně tak však cenu ovlivňují i další souběžné faktory, jako je např. obnovená chuť lidí nakupovat reality (především menší byty) jako dlouhodobou investici. Rovněž klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy dodávají lidem odvahu pořizovat si hypotéky, jejichž velkou výhodou jsou momentální nízké úrokové sazby. V roce 2015 dosáhly sazby hypoték historického minima na celoročním průměru 2,2 %. V praxi však bylo a stále je možné získat hypotéku se sazbou hluboko pod 2 %, záleží pouze na parametrech žadatele o hypotéku, vhodném výběru a částečně i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního makléře.

Ceny nových bytů podle developerů v roce 2016 vzrostou průměrně o 6,6 %, v roce 2017 dokonce o další 4,9 %. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, velká poptávka (hlavně v Praze), ale i historicky nízký úrok u hypoték a jejich časté uzavírání. Nepřekvapí, že nejrychleji ceny nemovitostí stoupají v Praze, Brně a v jejich okolí. V nedávno publikovaném článku na webu prestižního deníku New York Times bylo město Brno zařazeno do exkluzivního výběru lokalit, které by si turisté v roce 2016 neměli nechat ujít. Zároveň se v žebříčku respektovaného serveru Numbeo.com, který zohledňuje např. výši příjmů, index spotřebitelských cen, bezpečnost, infrastrukturu, znečištění ovzduší atd., stalo českým městem s nejvyšší kvalitou života (v žebříčku se Brno dokonce umístilo o dvanáct míst před Prahou).Hlavní město Praha je ovšem i nadále lokalitou, kam se mnoho lidí stěhuje především kvůli lepší možnosti pracovního uplatnění.

Trh s bydlením však v poslední době pocítil oživení také mimo hlavní město. Růst tržních cen bytů byl v regionech v roce 2015 dokonce o něco silnější než v Praze. Například v Ostravě bylo možné přede dvěma lety pořídit zachovalý třípokojový byt v dobré lokalitě za 870 tisíc korun. Dnes se podobné byty dají prodávat za cenu kolem 950 tisíc. Během roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v hlavním městě o více než 9%, v Brně to pak bylo dokonce o více než 20% (větší meziroční nárůst cen bylo možné vysledovat už jen v Plzni a Zlíně). Vzhledem k růstu cen nemovitostí, jejichž průměr se pozvolna dostává na úroveň cen před vypuknutím globální ekonomické krize, je možné předpokládat postupné zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení. Na druhou stranu lze očekávat zlepšování ekonomické situace domácností, což v kombinaci s rekordně levnými úrokovými sazbami hypoték bude znamenat zachování příznivých podmínek pro pořízení vlastního bydlení i v roce 2016. Realitní trh a s tím i trh hypoték a úvěrů ze stavebního spoření má výborně nakročeno do nového roku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře