Reklama
reklama

Zbrojovka se promění v novou čtvrť

Výrazná proměna čeká areál bývalé Zbrojovky v Brně. Realitní a investiční společnost CPI Property Group plánuje z dvacetihektarového brownfieldu v areálu vybudovat novou a moderní městskou čtvrť. Vzniknout zde mají byty, kanceláře, obchody, výrobní prostory i odpočinková zóna. Plánovaná investice do celého území projektu Nové Zbrojovky přesáhne 4 miliardy korun. Zatímco radní výstavbu vítají, občané jsou zdrženlivější.

„Přicházíme do jihomoravské metropole s mnohaletými zkušenostmi, silným a stabilním finančním zázemím i týmem zkušených profesionálů, abychom realizovali projekt Nové Zbrojovky, který bude v rámci naší skupiny zatím největším developerským počinem,“ uvedl Martin Němeček, generální ředitel společnosti. Projekt počítá se vznikem kanceláří o celkové ploše 30 tisíc metrů čtverečních, 40 tisíc metrů zaplní průmyslové budovy a přibližně 3 600 metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod. Výhodou by v tomto ohledu měly být například nízké provozní náklady či vysoký technický standard budov. Byty investor plánuje umístit k břehu řeky Svitavy.

Realizace bude probíhat v několika etapách. Sanační práce začaly v letošním červnu, dále se bude pokračovat odstraněním některých staveb, které staticky nevyhovují. Nutná je i rekonstrukce šesti stávajících budov. První etapu by v roce 2020 měla dokončit stavba dvou nových objektů a dotvoření dopravní infrastruktury. „V další etapě budou pokračovat renovace stávajících budov a na rok 2021 plánujeme zahájení výstavby rezidenční části s téměř osmi sty moderními byty,“ přiblížil průběh výstavby Josef Lhotský, ředitel projektu Nová Zbrojovka. Hotovo by mělo být nejdříve v roce 2027.

Investor chce v Brně navázat na své zkušenosti s obdobnou revitalizací průmyslového objektu v Berlíně. „Naše berlínská portfolia jsou pro nás obrovskou inspirací, přesně tímto směrem chceme jít i v případě Zbrojovky. Navázat na klasický industriální charakter stávající zástavby a staticky vyhovující budovy zachovat pro budoucí podobu místa,“ vysvětlil záměr Zdeněk Havelka. „Stávající nájemníci, kteří do úprav a oprav investovali své peníze, se nemusejí obávat. Počítáme s nimi také v novém projektu. Jsou pro nás spíše inspirací pro to, jak zajímavý a užitečný může tento industriální prostor být,“ dodal. „Jsme rádi, že se nám atraktivitou našeho města podařilo přilákat nového investora, který Brňanům zvelebí významnou část Brna. Věřím, že se investorovi podaří do lokality Zbrojovky vnést život s rozmanitou nabídkou služeb a příležitostí pro práci i bydlení. Určitě se společně

zaměříme na kvalitu veřejného prostoru a zajímat se budeme též o dopravní obslužnost,“ uvedl k tématu Nové Zbrojovky primátor Petr Vokřál. Projekt vítá i vedení městské části Brno–Židenice. „Projekt Nové Zbrojovky vnímám jako mimořádnou příležitost, díky které se významná část území v Brně-Židenicích promění k lepšímu. Jsem přesvědčen, že areál má obrovský potenciál a budeme rádi, když zde vznikne moderní komplex, který nabídne to, co nám v této části Brna chybí,“ uvedl René Novotný, starosta Židenic.

Místní obyvatelé jsou naopak z chystaného projektu rozpačití. „Zatím jen částečně víme, co stavaři chtějí vybudovat. Jak se ale tyto plány dotknou života v okolí, to nikdo nepřiblížil,“ svěřil se Brňan Petr Hnízdil. „V Židenicích sice bezprostředně nebydlím, ale často tudy jezdím. Jsem sice ráda, že se tady bude něco dít, ale jsem zvědavá, jak to dopadne a jestli tady nezůstane třeba jen staveniště,“ dodala důchodkyně Jaroslava Vítková.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Komentáře