Reklama
reklama

Zastávka zpoza plotu: klidné čekání, co s nimi bude dál

Několik desítek uprchlíků žije v uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna. Policisté ve strážních budkách na první pohled dohlížejí hlavně na to, jak si venku děti hrají a dospělí povídají. Muslimské šátky a jiné typické znaky jsou v naprosté menšině. 

Zastávka u Brna - Je sobotní ráno a Havířská ulice v Zastávce u Brna je vylidněná a vypadá úplně stejně jako většina ulic malých obcí o víkendu. Do chvíle, kdy jsou najednou z obou stran solidnější ploty a budovy se spoustou kamer. A do toho je slyšet, jako by skupina dětí hrála basketbal na betonovém hřišti. Právě tady je přijímací středisko a zařízení pro zajištění cizinců, kam míří uprchlíci zadržení na českém území.

Nově opravená budova vypadá zvenku jako typický rekonstruovaný bytový dům. V oknech visí prádlo, někteří obyvatelé stojí opření v oknech a povídají si. Mnohem více lidí je kolem domu, včetně dětí s basketbalovými míči a spoustou jiných věcí, které člověku přijdou pod ruku a se kterými si může krátit dlouhou chvíli. Skupinka mužů hraje společenské hry ve stínu budovy. Když se v jednom z oken objeví prošedivělý muž, překvapí na dálku pozdravem "Dobrý den!"

Po obvodu areálu je rozmístěno několik (redaktor CENTRUM news spočítal šest) jednoduchých strážních domečků, vždy pro jednoho policistu. Jinak se žádná drastická bezpečnostní opatření nekonají. Ostnatý drát je natažen jen na jednom velmi krátkém úseku do Havířské ulice. Jinde jsou vidět nastavovací tyče na plechovém plotě, kde kdysi drát byl, ale už není. Ze zadní strany je plot trubkový bez drátů. Plechovým plotem je dokonce možné prostrčit ruku, při troše štěstí i objektiv. Na ultrakonzervativní prostředí to nevypadá. Šátky má na hlavě jen minimum žen, jiné mají na sobě pestrobarevné oblečení včetně legín nebo čepice s kšiltem. Ve stínu stromů mají k dispozici několik laviček, odkud vidí na své děti na pestrobarevných prolézačkách nebo houpačkách. Na lavičce pro asi pět lidí sedí mladá žena ve sportovním oblečení a čte si knihu. Jen padesát metrů od ní je jedna ze zastáveckých bytovek, jejíž obyvatelé by si mohli s uprchlíky vzájemně vidět do pokojů.

Mohou obyvatelé tohoto zařízení mluvit s lidmi za plotem? Když se policista v budce nedívá. "Jmenuji se Jamal," říká jeden z mužů. V Zastávce už je "mnoho dnů", ale vypadá relativně spokojeně. "Můžeme jen čekat, až někdo rozhodne. To nejhorší už bylo," dodává základní angličtinou. Podle internetových stránek Správy uprchlických zařízení mají klienti k dispozici uměleckou dílnu, televizní místnost, knihovnu nebo posilovnu, takže čekání není ubíjející nuda.

Pohyb policejních aut je v zastáveckém zařízení relativně rušný. V zadní části střediska parkuje několik aut a dodávek s českobudějovickými registračními značkami. Právě přes Jihočeský kraj uprchlíci často procházejí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře