Reklama
reklama

Zastávka zpoza plotu: klidné čekání, co s nimi bude dál

Několik desítek uprchlíků žije v uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna. Policisté ve strážních budkách na první pohled dohlížejí hlavně na to, jak si venku děti hrají a dospělí povídají. Muslimské šátky a jiné typické znaky jsou v naprosté menšině. 

Zastávka u Brna - Je sobotní ráno a Havířská ulice v Zastávce u Brna je vylidněná a vypadá úplně stejně jako většina ulic malých obcí o víkendu. Do chvíle, kdy jsou najednou z obou stran solidnější ploty a budovy se spoustou kamer. A do toho je slyšet, jako by skupina dětí hrála basketbal na betonovém hřišti. Právě tady je přijímací středisko a zařízení pro zajištění cizinců, kam míří uprchlíci zadržení na českém území.

Nově opravená budova vypadá zvenku jako typický rekonstruovaný bytový dům. V oknech visí prádlo, někteří obyvatelé stojí opření v oknech a povídají si. Mnohem více lidí je kolem domu, včetně dětí s basketbalovými míči a spoustou jiných věcí, které člověku přijdou pod ruku a se kterými si může krátit dlouhou chvíli. Skupinka mužů hraje společenské hry ve stínu budovy. Když se v jednom z oken objeví prošedivělý muž, překvapí na dálku pozdravem "Dobrý den!"

Po obvodu areálu je rozmístěno několik (redaktor CENTRUM news spočítal šest) jednoduchých strážních domečků, vždy pro jednoho policistu. Jinak se žádná drastická bezpečnostní opatření nekonají. Ostnatý drát je natažen jen na jednom velmi krátkém úseku do Havířské ulice. Jinde jsou vidět nastavovací tyče na plechovém plotě, kde kdysi drát byl, ale už není. Ze zadní strany je plot trubkový bez drátů. Plechovým plotem je dokonce možné prostrčit ruku, při troše štěstí i objektiv. Na ultrakonzervativní prostředí to nevypadá. Šátky má na hlavě jen minimum žen, jiné mají na sobě pestrobarevné oblečení včetně legín nebo čepice s kšiltem. Ve stínu stromů mají k dispozici několik laviček, odkud vidí na své děti na pestrobarevných prolézačkách nebo houpačkách. Na lavičce pro asi pět lidí sedí mladá žena ve sportovním oblečení a čte si knihu. Jen padesát metrů od ní je jedna ze zastáveckých bytovek, jejíž obyvatelé by si mohli s uprchlíky vzájemně vidět do pokojů.

Mohou obyvatelé tohoto zařízení mluvit s lidmi za plotem? Když se policista v budce nedívá. "Jmenuji se Jamal," říká jeden z mužů. V Zastávce už je "mnoho dnů", ale vypadá relativně spokojeně. "Můžeme jen čekat, až někdo rozhodne. To nejhorší už bylo," dodává základní angličtinou. Podle internetových stránek Správy uprchlických zařízení mají klienti k dispozici uměleckou dílnu, televizní místnost, knihovnu nebo posilovnu, takže čekání není ubíjející nuda.

Pohyb policejních aut je v zastáveckém zařízení relativně rušný. V zadní části střediska parkuje několik aut a dodávek s českobudějovickými registračními značkami. Právě přes Jihočeský kraj uprchlíci často procházejí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře