Reklama
reklama

Zabývají se enzymy a evolucí. Dvě vědkyně z Masarykovy univerzity dostaly cenu ministra

Dvě absolventky Masarykovy univerzity obdržely Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu. Ocenění dnes převzala Veronika Štěpánková z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty. Cenu získala také Terezie Mandáková z Výzkumné skupiny Cytogenomika rostlin Středoevropského technologického institutu.

Veronika Štěpánková obdržela cenu za mimořádné vynikající studijní výsledky v doktorském programu biochemie a Terezie Mandáková v oboru obecná a molekulární genetika.

„Studenti Masarykovy univerzity jsou již v době svého studia zapojeni do práce špičkových vědeckých týmu a podílí se na výzkumu mezinárodního významu, což jim otevírá cestu pro budoucí úspěšnou vědeckou kariéru,“ řekla prorektorka Masarykovy univerzity Ivana Černá.

Štěpánková se zabývá studiem enzymů, tedy bílkovin, které ovlivňují chemické reakce, a jejich využitím při likvidaci škodlivých látek v životním prostředí. Konkrétně studuje, v jakém prostředí mohou enzymy dobře účinkovat. Při jejich průmyslovém využití totiž musí být zajištěno jejich fungování v jiném než přirozeném prostředí, většinou v různých rozpouštědlech. „Polutanty jsou produkty lidské činnosti, které nejsou přírodě vlastní. Ta nemá mechanizmy, jak je odbourávat a proto zůstávají ve vodě a v půdě. My hledáme enzymy, které by tyto látky zpracovávaly na méně škodlivé složky,“ popsala Štěpánková základní výzkum vědecké skupiny, v níž působí.

Mandáková se zabývá evolucí rostlinných chromozomů a genomů, v nichž je uložena veškerá genetická informace organizmu. Téměř jako jediná na světě využívá ke svému studiu unikátní metodu malování chromozomů u rostlin, která umožňuje porovnávání struktur genomu různých druhů. Pomocí této metody vědci usuzují, které úseky chromozomů měly různé druhy rostlin dříve společné a jak se v evoluci přestavovaly. Výsledky vědecké práce Mandákové, publikované v řadě vysoce impaktovaných časopisů, jsou výjimečné i v celosvětovém měřítku. Absolventka se intenzivně věnuje nejen výzkumu a studiu, vysoce hodnocená je také její pedagogická práce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře