Reklama
reklama

Zabývají se enzymy a evolucí. Dvě vědkyně z Masarykovy univerzity dostaly cenu ministra

Dvě absolventky Masarykovy univerzity obdržely Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu. Ocenění dnes převzala Veronika Štěpánková z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty. Cenu získala také Terezie Mandáková z Výzkumné skupiny Cytogenomika rostlin Středoevropského technologického institutu.

Veronika Štěpánková obdržela cenu za mimořádné vynikající studijní výsledky v doktorském programu biochemie a Terezie Mandáková v oboru obecná a molekulární genetika.

„Studenti Masarykovy univerzity jsou již v době svého studia zapojeni do práce špičkových vědeckých týmu a podílí se na výzkumu mezinárodního významu, což jim otevírá cestu pro budoucí úspěšnou vědeckou kariéru,“ řekla prorektorka Masarykovy univerzity Ivana Černá.

Štěpánková se zabývá studiem enzymů, tedy bílkovin, které ovlivňují chemické reakce, a jejich využitím při likvidaci škodlivých látek v životním prostředí. Konkrétně studuje, v jakém prostředí mohou enzymy dobře účinkovat. Při jejich průmyslovém využití totiž musí být zajištěno jejich fungování v jiném než přirozeném prostředí, většinou v různých rozpouštědlech. „Polutanty jsou produkty lidské činnosti, které nejsou přírodě vlastní. Ta nemá mechanizmy, jak je odbourávat a proto zůstávají ve vodě a v půdě. My hledáme enzymy, které by tyto látky zpracovávaly na méně škodlivé složky,“ popsala Štěpánková základní výzkum vědecké skupiny, v níž působí.

Mandáková se zabývá evolucí rostlinných chromozomů a genomů, v nichž je uložena veškerá genetická informace organizmu. Téměř jako jediná na světě využívá ke svému studiu unikátní metodu malování chromozomů u rostlin, která umožňuje porovnávání struktur genomu různých druhů. Pomocí této metody vědci usuzují, které úseky chromozomů měly různé druhy rostlin dříve společné a jak se v evoluci přestavovaly. Výsledky vědecké práce Mandákové, publikované v řadě vysoce impaktovaných časopisů, jsou výjimečné i v celosvětovém měřítku. Absolventka se intenzivně věnuje nejen výzkumu a studiu, vysoce hodnocená je také její pedagogická práce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře