Reklama
reklama

Zabývají se enzymy a evolucí. Dvě vědkyně z Masarykovy univerzity dostaly cenu ministra

Dvě absolventky Masarykovy univerzity obdržely Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu. Ocenění dnes převzala Veronika Štěpánková z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty. Cenu získala také Terezie Mandáková z Výzkumné skupiny Cytogenomika rostlin Středoevropského technologického institutu.

Veronika Štěpánková obdržela cenu za mimořádné vynikající studijní výsledky v doktorském programu biochemie a Terezie Mandáková v oboru obecná a molekulární genetika.

„Studenti Masarykovy univerzity jsou již v době svého studia zapojeni do práce špičkových vědeckých týmu a podílí se na výzkumu mezinárodního významu, což jim otevírá cestu pro budoucí úspěšnou vědeckou kariéru,“ řekla prorektorka Masarykovy univerzity Ivana Černá.

Štěpánková se zabývá studiem enzymů, tedy bílkovin, které ovlivňují chemické reakce, a jejich využitím při likvidaci škodlivých látek v životním prostředí. Konkrétně studuje, v jakém prostředí mohou enzymy dobře účinkovat. Při jejich průmyslovém využití totiž musí být zajištěno jejich fungování v jiném než přirozeném prostředí, většinou v různých rozpouštědlech. „Polutanty jsou produkty lidské činnosti, které nejsou přírodě vlastní. Ta nemá mechanizmy, jak je odbourávat a proto zůstávají ve vodě a v půdě. My hledáme enzymy, které by tyto látky zpracovávaly na méně škodlivé složky,“ popsala Štěpánková základní výzkum vědecké skupiny, v níž působí.

Mandáková se zabývá evolucí rostlinných chromozomů a genomů, v nichž je uložena veškerá genetická informace organizmu. Téměř jako jediná na světě využívá ke svému studiu unikátní metodu malování chromozomů u rostlin, která umožňuje porovnávání struktur genomu různých druhů. Pomocí této metody vědci usuzují, které úseky chromozomů měly různé druhy rostlin dříve společné a jak se v evoluci přestavovaly. Výsledky vědecké práce Mandákové, publikované v řadě vysoce impaktovaných časopisů, jsou výjimečné i v celosvětovém měřítku. Absolventka se intenzivně věnuje nejen výzkumu a studiu, vysoce hodnocená je také její pedagogická práce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře