Reklama
reklama

Zábavný rodinný víkend vás okouzlí atmosférou roku 1645 a konce třicetileté války

Prostřelená lebka opředená tajemstvími, vojenská cvičení, slavný velitel obrany Raduit de Souches na kontrole, ale také hry, speciální prohlídky a dobový program. To vše vás čeká o víkendu 12. a 13. září na hradě Špilberku, neboť ožije velkými oslavami. 

Zábavný rodinný víkend vás okouzlí atmosférou roku 1645 a konce třicetileté války, celý hrad si také budete moci projít a prozkoumat každé jeho zákoutí – Špilberk vám bude otevřen za zvýhodněnou cenu.

Co se všechno bude dít? Na hradbách, nádvořích, bastionech i v kasematech bude plno aktivit a atrakcí, všechny je propojí tajuplná šifrovací hra s názvem „Tajemství švédského důstojníka“ pro malé i velké. Kdo šifru vyluští, odhalí tajemství a bude si moct vylosovat pěknou cenu.

Zvídavější návštěvníci se mohou zúčastnit speciálních prohlídek. Kostýmovaní průvodci vás provedou jihozápadním bastionem, kde vám povypráví, jak se Brňanům podařilo před Švédy ubránit. Historici Muzea města Brna zase budou každou hodinu pořádat komentované prohlídky stálých expozic „Brno na Špilberku“ a „Od moderny po současnost“. Část expozic si také budete moct projít v rámci soutěžní stezky „Zobraz obraz“.

Největší odvážlivci by se měli vydat do gotické kaple. Právě tam bude pouze o tomto víkendu vystaveno nejstrašidelnější lákadlo – prostřelená lebka švédského vojáka. Muzeum města Brna ji naposledy vystavilo v roce 2004. K lebce se váže mnoho pověr a legend, které se dodnes nepodařilo ani potvrdit, ani vyvrátit. Vedle toho bude o víkendu na Špilberku i velitelský štáb, písařská dílna či malířský ateliér.

Kromě dětí si i plnoletí návštěvníci přijdou na své. Budou totiž moct ochutnat dobové pivo – takové, jakým zřejmě Brňané zapíjeli odchod Švédů. Jeden z brněnských pivovarů toto speciální pivo s názvem Středověk uvařil podle starobylé receptury, kterou sládci používali ještě v době raného novověku. Samozřejmostí budou i stánky s dalším občerstvením.

Sobotní oslavy vyvrcholí divadlem. Rozvernou komedii Vlastimila Pešky „Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo“ odehraje Ořechovské divadlo na velkém nádvoří. 

Program víkendové akce začne vždy v 10 hodin, vstup vyjde na 150, či 50 Kč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře