Reklama
reklama

Zábavný rodinný víkend vás okouzlí atmosférou roku 1645 a konce třicetileté války

Prostřelená lebka opředená tajemstvími, vojenská cvičení, slavný velitel obrany Raduit de Souches na kontrole, ale také hry, speciální prohlídky a dobový program. To vše vás čeká o víkendu 12. a 13. září na hradě Špilberku, neboť ožije velkými oslavami. 

Zábavný rodinný víkend vás okouzlí atmosférou roku 1645 a konce třicetileté války, celý hrad si také budete moci projít a prozkoumat každé jeho zákoutí – Špilberk vám bude otevřen za zvýhodněnou cenu.

Co se všechno bude dít? Na hradbách, nádvořích, bastionech i v kasematech bude plno aktivit a atrakcí, všechny je propojí tajuplná šifrovací hra s názvem „Tajemství švédského důstojníka“ pro malé i velké. Kdo šifru vyluští, odhalí tajemství a bude si moct vylosovat pěknou cenu.

Zvídavější návštěvníci se mohou zúčastnit speciálních prohlídek. Kostýmovaní průvodci vás provedou jihozápadním bastionem, kde vám povypráví, jak se Brňanům podařilo před Švédy ubránit. Historici Muzea města Brna zase budou každou hodinu pořádat komentované prohlídky stálých expozic „Brno na Špilberku“ a „Od moderny po současnost“. Část expozic si také budete moct projít v rámci soutěžní stezky „Zobraz obraz“.

Největší odvážlivci by se měli vydat do gotické kaple. Právě tam bude pouze o tomto víkendu vystaveno nejstrašidelnější lákadlo – prostřelená lebka švédského vojáka. Muzeum města Brna ji naposledy vystavilo v roce 2004. K lebce se váže mnoho pověr a legend, které se dodnes nepodařilo ani potvrdit, ani vyvrátit. Vedle toho bude o víkendu na Špilberku i velitelský štáb, písařská dílna či malířský ateliér.

Kromě dětí si i plnoletí návštěvníci přijdou na své. Budou totiž moct ochutnat dobové pivo – takové, jakým zřejmě Brňané zapíjeli odchod Švédů. Jeden z brněnských pivovarů toto speciální pivo s názvem Středověk uvařil podle starobylé receptury, kterou sládci používali ještě v době raného novověku. Samozřejmostí budou i stánky s dalším občerstvením.

Sobotní oslavy vyvrcholí divadlem. Rozvernou komedii Vlastimila Pešky „Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo“ odehraje Ořechovské divadlo na velkém nádvoří. 

Program víkendové akce začne vždy v 10 hodin, vstup vyjde na 150, či 50 Kč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře