Reklama
reklama

Za vodu zaplatí lidé v Brně příští rok víc. Čtyřčlenná rodina o 264 korun

Vodné a stočné v Brně příští rok zdraží o téměř pět procent. Schválila to na svém zasedání městská rada. Důvodem zdražení jsou nutné opravy vodohospodářské sítě, které musí magistrát každý rok nechat udělat. V některých částech města jsou totiž stále ještě vodovody z 19. století. „Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Za metr krychlový pitné vody tak lidé v Brně příští rok zaplatí 70,94 koruny, letos to bylo 67,60 koruny.  Při spotřebě 107 litrů na osobu za den činí měsíční výdaj za vodné a stočné jednoho obyvatele cca 228 korun. Oproti cenové úrovni roku 2013 se jedná o navýšení cca 11 korun za měsíc.  

Město si nechalo udělat propočet pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dospělými a dvěma dětmi. Nárůst nákladů by pro modelovou domácnost měl podle náměstka primátora Roberta Kotziana činit zhruba 22 korun měsíčně.

Cenu vodného a stočného Brno zvyšovalo už loni o více než dvě koruny za metr krychlový. Primátor Roman Onderka to zdůvodňoval inflací. V posledních letech se vodné a stočné v Brně zvyšuje každoročně o několik procent. Například v roce 2007 stál metr krychlový pitné vody v Brně 50 korun, cena se tedy za sedm let zvýšila o více než 20 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře