Reklama
reklama

"Vystupte si", nabádalo hlášení cestující mimo nádraží, kde je vstup zakázán

Kvůli matoucímu hlášení zastávek a výluk se cestující ze sobotního vlaku z Letovic do Brna snažili dostat z vlaku a vystupovat do nebezpečných míst, kam je vstup přísně zakázán.

Brno - Podivný závěr cesty vlakem zažily desítky lidí, kteří v sobotu cestovali vlakem do Brna ve směru od Letovic a Blanska. Když totiž vlak zastavil na viaduktu mezi ulicemi Koliště a Vlhká, ozvalo se z reproduktorů "Vlak zde jízdu končí, přestupte na autobusy náhradní autobusové dopravy". Ve vagonu, kterým cestoval i redaktor Centrum news, se cestující začali shromažďovat v chodbičkách a pokoušeli se otevírat dveře a vystupovat. Vlak se totiž desítky sekund skutečně nehýbal a s ohledem na probíhající výluky na železnici v Brně a okolí vzbuzoval dojem, že ani dál nepojede. "To myslí vážně, že nás odsud ještě povezou před nádraží?" divil se jeden z cestujících.

Protože ale po podivném automatickém hlášení nenásledovala žádná oprava ze strany vlakové čety, cestující se nadále pokoušeli překonat blokování dveří a dostat se z vlaku. V místech, kde elektrická jednotka právě stála, se ovšem z viaduktu na úroveň ulice nedá dostat a cestující by tak museli ujít desítky metrů kolem kolejí. Při podobných evakuacích přitom často asistují hasiči Správy železniční dopravní cesty.

Na vlaku, který měl příjezd do Brna kolem jedné hodiny, byla nasazena elektrická jednotka číslo 560 (na snímku). Ta má podle databáze serveru ŽelPage dveře přímo ovládány z ovládacího panelu strojvedoucího. A podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského by cestujícím ani žádné nebezpečí nehrozilo. "Pantografové jednotky mají blokování dveří i po zastavení vlaku. Cestující tak nemohou dveře otevřít, dokud vlak nezastaví u nástupiště a strojvedoucí dveře neuvolní. Díky tomu je i ve stanici zamezen výstup na opačnou stranu vlaku, než je nástupiště," vysvětluje mluvčí. "Pokud by přece jen některý cestující dveře uvolnil nouzovým způsobem určeným k evakuaci osob při mimořádných událostech, pak se vlak nerozjede a pokračování v cestě je možné, až budou dveře opět zavřeny a trať bude volná, tedy bez pohybu civilních osob," dodal Šťáhlavský. K hlášeno výluce uvedl, že ve vlacích na dané lince bylo nastaveno kompletní hlášení i s omluvou a uvedením místa, kde jsou přistaveny náhradní autobusy. Toto hlášení ale ve voze slyšitelné nebylo, cestující reagovali až na výzvu "vlak zde jízdu končí, přestupte...".

"Z textu hlášení jasně vyplývá, že jde o hlášení k nadcházející stanici Brno - hlavní nádraží, kde vlak končí a dále je zavedena náhradní autobusová doprava. Je tedy zřejmé, že se nejedná o hlášení k jakékoliv mimořádné události a k případné evakuaci cestujících na trati. Skutečnost, že vlak ještě nezastavil ve stanici u nástupiště cestující snadno zjistí pohledem z okna dveří," uvedl mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Komentáře