Reklama
reklama

Výstava fotografií „Pozor. Státní hranice“ zavítala na Špilberk

Putovní výstava „Achtung. Staatsgrenze / Pozor. Státní hranice“ si našla cestu po mnoha zastávkách i do Brna. Lidé ji najdou na severozápadním bastionu na Špilberku, kde je přístupná zcela zdarma. 

Fotografická výstava zachycuje pohledy lidí žijících na české i rakouské straně hranice na železnou oponu, která po desetiletí roztínala Evropu na západ a východ. Jak se pohledy lidí proměnily za čtvrt století od jejího pádu, zkoumá fotograf Alex Halada. Kromě místních obyvatel sleduje i proměnu samotných obcí ležících na někdejší železné oponě. Na přípravě výstavě spolupracoval s Institutem Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků války.

Působivé fotografie lidí i míst doprovází množství komentářů a vzpomínek na osobní zážitky svázané jednak se samotnou oponou, ale i s proměnami, které v dříve provázaném regionu nastaly po jejím pádu a začátku nového sbližování. Autor pamatuje i na mladé lidi, narozené až po revolučním roce 1989 – zajímá se o jejich sny a představy o společné budoucnosti.

Výstava začala už v dubnu loňského roku v Dolním Rakousku ve městě Weitra, následně prošla Gmündem, Čížovem nebo Poysdorfem. Na 25. výročí sametové revoluce, 17. listopadu, se expozice přesunula na bývalý hraniční přechod Valtice-Schrattenberg do Muzea železné opony.

V létě roku 2015 se výstava „Achtung. Staatsgrenze / Pozor. Státní hranice“ přesunula také do Brna, které mělo k přísně střežené oponě z velkých měst nejblíže. Autor fotografií Alex Halada dokonce z Brna přímo pochází, od roku 1982 však žije a tvoří ve Vídni.

Na špilberských hradbách, konkrétně na jejich severozápadním bastionu, budou panely k prohlédnutí až do 9. září. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře