Reklama
reklama

Výstava fotografií „Pozor. Státní hranice“ zavítala na Špilberk

Putovní výstava „Achtung. Staatsgrenze / Pozor. Státní hranice“ si našla cestu po mnoha zastávkách i do Brna. Lidé ji najdou na severozápadním bastionu na Špilberku, kde je přístupná zcela zdarma. 

Fotografická výstava zachycuje pohledy lidí žijících na české i rakouské straně hranice na železnou oponu, která po desetiletí roztínala Evropu na západ a východ. Jak se pohledy lidí proměnily za čtvrt století od jejího pádu, zkoumá fotograf Alex Halada. Kromě místních obyvatel sleduje i proměnu samotných obcí ležících na někdejší železné oponě. Na přípravě výstavě spolupracoval s Institutem Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků války.

Působivé fotografie lidí i míst doprovází množství komentářů a vzpomínek na osobní zážitky svázané jednak se samotnou oponou, ale i s proměnami, které v dříve provázaném regionu nastaly po jejím pádu a začátku nového sbližování. Autor pamatuje i na mladé lidi, narozené až po revolučním roce 1989 – zajímá se o jejich sny a představy o společné budoucnosti.

Výstava začala už v dubnu loňského roku v Dolním Rakousku ve městě Weitra, následně prošla Gmündem, Čížovem nebo Poysdorfem. Na 25. výročí sametové revoluce, 17. listopadu, se expozice přesunula na bývalý hraniční přechod Valtice-Schrattenberg do Muzea železné opony.

V létě roku 2015 se výstava „Achtung. Staatsgrenze / Pozor. Státní hranice“ přesunula také do Brna, které mělo k přísně střežené oponě z velkých měst nejblíže. Autor fotografií Alex Halada dokonce z Brna přímo pochází, od roku 1982 však žije a tvoří ve Vídni.

Na špilberských hradbách, konkrétně na jejich severozápadním bastionu, budou panely k prohlédnutí až do 9. září. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře