Reklama
reklama

Výrobky do Británie musejí vzduchem. Kvůli uprchlíkům v Calais

Útoky na kamiony převážející zboží na britské ostrovy neustávají. Mnozí výrobci z České republiky tak raději to nejvzácnější zboží přepravují nákladními letadly. Mírný nárůst objemu přepravovaného "carga" zaznamenalo i tuřanské letiště.

Brno - Na brněnském letišti před několika dny přistálo, jako už několikrát předtím, černé letadlo společnosti Ukraine Air Alliance. Vypadá staře, protože relativně staré je. Bylo vyrobeno v roce 1963, tedy před dvaapadesáti lety. I tak ale bez problému přepravuje náklad mezi většími evropskými městy, i mezi Brnem a Velkou Británií, například Birminghamem. V souvislosti s uprchlickou krizí v Dunkerku a Calais, odkud kamiony dále míří právě na britské ostrovy, stále více podniků zvažuje přepravu výrobků právě letadly. "Jsme dodavatelé součástek do dalších produktů, takže na nás závisí další výroba v Británii. Výpadky by ublížily jim i nám," vysvětluje podnikatel ze střední Moravy, proč jeho výrobky musejí vzduchem.

Nárůst potvrzuje i ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček. "Tato situace se našeho letiště dotkla jen okrajově, můžeme hovořit o celkovém počtu asi patnácti charterových letů, převážně pro autoprůmysl ve Velké Británii. Jsou to však malá letadla se zásilkami v řádu stovek kilogramů, tedy žádný významný nárůst cargo přepravy zaznamenán nebyl," říká Plaček. 

Podle ekonoma Martina Kroupy by ale počty letadel mohly růst, pokud se neúnosná situace na spojnici mezi Francií a Velkou Británií nebude lepšit. "Výrobci se začnou mezi sebou více domlouvat a to, co dnes vidíme u vytěžování kamionů, bude ve větším probíhat v letecké dopravě, spíše bych to ale viděl na Mošnov než Tuřany," odhaduje s odkazem na blízkost severomoravských průmyslových zón k ostravskému letišti. Jeden z dopravců, jehož řidič měl s uprchlíky ve Francii také problémy, to ale neslyší rád. "Jestli to bude mít nějaké zásadní dopady na objem přepravovaného nákladu, bych zatím neodhadoval. Úbytek zakázek bychom museli kompenzovat jinde. Nicméně nevím o tom, že by běženci vyloženě ničili náklad. Oni potřebují v tichosti dovnitř a v tichosti ven a pryč," přemítá muž.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře