Reklama
reklama

Výluky lákají auta, ale ne do podzemí

Komplikace v hromadné dopravě, jejíž cestující vždy nejvíce schytají letní výluky, se podepisují už na tak hustém provozu v centru města. Do aut usedá čím dál více lidí, a to i z vesnic na Brněnsku. Na obsazenosti podzemních parkovišť se to ale zásadně neprojevuje.  

Brno – Složité cestování z oblasti Žabovřesk řeší už skoro měsíc Brňané, kteří byli zvyklí využívat tramvajové linky jezdící po ulicích Horova a Minská. Jejich oprava začala s koncem školního roku, ale podle nejnovějších informací by se oproti původnímu plánu mohla  zkrátit. „Podle původního harmonogramu měla rekonstrukce trvat rok a půl, ale nakonec se město Brno a stavební firmy domluvily na roku, což je určitě dobře,“ píše se na   facebookových stránkách „Lindy z Milady“, tedy známého igráčka, jehož prostřednictvím Brňané dostávali informace o rekonstrukci ulice Milady Horákové.

Dopravní opatření nevyhovují například lidem dojíždějícím z okolí Veverské Bítýšky. Některým totiž přibyl jeden přestup. „Protože se ale přizpůsobili i Brňané, je to po ránu složité,“ říká například Lenka Staňková, která dojíždí do Králova Pole. Lidé z okolních vesnic se také někde potýkají s omezením ranních spojů, což je běžné pro letní prázdniny. V kombinaci s výlukami je ale zdržení citelnější, přestože provozovatel integrovaného dopravního systému v kraji některé linky prodloužil. „Linka číslo 501 ve směru z Nebovid pojede od zastávky Ořechovská po ulici Vídeňské přímo k zastávce Ústřední hřbitov a dále pokračuje Vídeňskou přes zastávku Hluboká na zastávku Celní,“ informuje KORDIS na svých internetových stránkách.

Právě v podobných případech městu chybí propracovaný systém „park and ride“, díky kterému by lidé z okolních vesnic mohli bez obav použít auto a nesnažili by se za každou cenu dostat do centra. Jak zjistili redaktoři Centrum news v několika parkovacích domech a podzemních parkovištích, zásadní nárůst počtu aut se nekoná. Na druhou stranu přibývají auta u některých nákupních center, kde je možné parkovat neomezeně zadarmo. „Mám dojem, že poslední dobou jezdí víc lidí směrem do města i ráno, což nebývalo,“ říká řidič autobusu jedné z linek, která obsluhuje právě takové nákupní centrum. V souvislosti s výlukami se diskusní fóra často plní argumenty „MHD by měla být zadarmo“. Podle zdroje blízkého brněnskému dopravnímu podniku se v minulosti jednou podobná možnost zvažovala, ale stejně rychle byla zavržena. „Mimo jiné proto, že by to diskriminovalo majitele ročních jízdenek. Také by se těžko přepočítávaly ceny v rámci celé sítě. Ojedinělým ústupkem v případě rozsáhlých výluk nebo jiných mimořádností je uznávání jízdenek v jiné zóně nebo jiné trase,“ vysvětluje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře