Reklama
reklama

Vlivem počasí stoupají v Brně náklady na provoz městské hromadné dopravy

Zatímco loni v lednu se průměrná teplota v Brně pohybovala okolo -1,0 °C, letos podle informací Českého hydrometeorologického ústavu klesla až na  -5,1 °C. To se podepisuje i na nákladech na zimní provoz v brněnské MHD.

„Celkově se vícenáklady za zimní údržbu a provoz v měsíci lednu vyšplhaly k téměř 6 mil. korun. To je zhruba o 15 % více než ve stejném období loňského roku,“ konstatoval generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek eviduje DPMB obrovský nárůst poruch u vozidel elektrické trakce (tramvaje, trolejbusy), které jsou v tomto počasí náchylné k poruchám. „Situace vygradovala ve středu 1. února, kdy kvůli velkému spadu sněhu došlo k poruše elektrovýzbroje (elektromotorů) u mnoha vozů. Odstaveno bylo 35 tramvají a 5 trolejbusů, čímž byla ohrožena denní výprava MHD,“ uvedl provozní ředitel Jan Seitl. Očekávané náklady na opravy v tomto případě přesáhnou minimálně 10 mil. korun. Zvýšené jsou i náklady na opravy tzv. utržených kol v důsledku silného mrazu u tramvají. Letos bylo opraveno už 20 kol, což je roční průměr za posledních 6 let.  

DPMB zaznamenal výrazně vyšší spotřebu především elektrické energie a pohonných hmot jako je nafta a stlačený zemní plyn (CNG). „Jen náklady spojené se spotřebou elektrické energie se vlivem počasí u tramvajové dopravy zvedly o 1,2 mil. korun,“ podotkl generální ředitel DPMB. Zvýšená spotřeba elektrické energie je především kvůli zhoršeným podmínkám. Navíc se musí vozy v tuhých mrazech předtápět. Vyšší je spotřeba i v rámci běžného provozu. Měsíčně přitom vozy dopravního podniku najedou přes tři miliony vozokilometrů.

Výrazně stouply i náklady na zimní údržbu. Například vícenáklady spojené s úklidem nástupišť byly vyšší o téměř milion korun. Také v noci musí mnohem častěji vyjíždět trolejbus a tramvaje, které odstraňují námrazu z trolejí, popřípadě projíždí tratě, aby nezapadaly sněhem. Větší péče se věnuje výhybkám i kolejím.  V extrémních mrazech se totiž ocel stává křehčí a tím náchylnější ke zlomení. 

Autor: 
admin
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře