Reklama
reklama

Vlivem počasí stoupají v Brně náklady na provoz městské hromadné dopravy

Zatímco loni v lednu se průměrná teplota v Brně pohybovala okolo -1,0 °C, letos podle informací Českého hydrometeorologického ústavu klesla až na  -5,1 °C. To se podepisuje i na nákladech na zimní provoz v brněnské MHD.

„Celkově se vícenáklady za zimní údržbu a provoz v měsíci lednu vyšplhaly k téměř 6 mil. korun. To je zhruba o 15 % více než ve stejném období loňského roku,“ konstatoval generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek eviduje DPMB obrovský nárůst poruch u vozidel elektrické trakce (tramvaje, trolejbusy), které jsou v tomto počasí náchylné k poruchám. „Situace vygradovala ve středu 1. února, kdy kvůli velkému spadu sněhu došlo k poruše elektrovýzbroje (elektromotorů) u mnoha vozů. Odstaveno bylo 35 tramvají a 5 trolejbusů, čímž byla ohrožena denní výprava MHD,“ uvedl provozní ředitel Jan Seitl. Očekávané náklady na opravy v tomto případě přesáhnou minimálně 10 mil. korun. Zvýšené jsou i náklady na opravy tzv. utržených kol v důsledku silného mrazu u tramvají. Letos bylo opraveno už 20 kol, což je roční průměr za posledních 6 let.  

DPMB zaznamenal výrazně vyšší spotřebu především elektrické energie a pohonných hmot jako je nafta a stlačený zemní plyn (CNG). „Jen náklady spojené se spotřebou elektrické energie se vlivem počasí u tramvajové dopravy zvedly o 1,2 mil. korun,“ podotkl generální ředitel DPMB. Zvýšená spotřeba elektrické energie je především kvůli zhoršeným podmínkám. Navíc se musí vozy v tuhých mrazech předtápět. Vyšší je spotřeba i v rámci běžného provozu. Měsíčně přitom vozy dopravního podniku najedou přes tři miliony vozokilometrů.

Výrazně stouply i náklady na zimní údržbu. Například vícenáklady spojené s úklidem nástupišť byly vyšší o téměř milion korun. Také v noci musí mnohem častěji vyjíždět trolejbus a tramvaje, které odstraňují námrazu z trolejí, popřípadě projíždí tratě, aby nezapadaly sněhem. Větší péče se věnuje výhybkám i kolejím.  V extrémních mrazech se totiž ocel stává křehčí a tím náchylnější ke zlomení. 

Autor: 
admin
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře