Reklama
reklama

Vietnamci asi upláceli inspektory ČOI

Policie prověřuje inspektory České obchodní inspekce kvůli podezření z korupce. Právě ti, kteří měli vietnamské prodejce kontrolovat, s nimi pravděpodobně spolupracovali. A prodejci, kteří korupci na nahrávkách přiznávají, proti inspektorům asi svědčit nebudou.

Brno – Vietnamští prodejci na nahrávkách o kterých informoval Český rozhlas Radiožurnál, přiznávají, že kromě peněz dávali inspektorům i zboží – boty a oblečení - nebo jim zaplatili oběd. Činností České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj se sídlem v Brně se proto budou zabývat kriminalisté. Podle brněnského státního zástupce Jana Petráska budou policisté zjišťovat tři možnosti, ve kterých mohli někteří pracovníci „Čoiky“ pochybit. Na základě úplatků zřejmě vědomě nenavštěvovali vybrané provozovny.

Za druhé: od trhovců patrně brali úplatky a promíjeli jejich pochybení. A za třetí: kontroloři sice vykázali, že prověřili některé obchodníky, ale kontrola se u nich vůbec nekonala. Na možné pochybení úřadu a kontrolorů poukázal nejprve jeden z jeho pracovníků, k němu se pak přidali další. „Podezřelých je více, jasnější podezření máme zatím u dvou,“ uvedl ve druhém lednovém týdnu Petrásek.

Ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný po získání prvotních informací od novináře Radiožurnálu o možném korupčním jednání některých inspektorů, působících na inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, navštívil tento inspektorát, aby se seznámil se situací. Na pokyn ústředního ředitele byl zahájen mimořádný audit a hloubková kontrola činnosti v Brně, která už začala pracovat.

Česká obchodní inspekce je také připravena spolupracovat s policií i státním zastupitelstvím. „Korupční jednání v jakékoli rovině je zcela nepřípustné a nikdy jsem je netoleroval. Odsuzuji je o to víc, pokud by se mělo jednat o korupční jednání inspektorů České obchodní inspekce. Zatím jsem nebyl seznámen s žádným přímým důkazem, který by takovému jednání nasvědčoval. Pokud by se však skutečně prokázalo, neumím si představit další působení takového inspektora v našem týmu,“ uvedl k případu ředitel Bezecný. Vyzval současně obchodníky, pokud se skutečně setkali s korupčním jednáním inspektorů ČOI, aby se neváhali obrátit na speciální emailovou adresu určenou pro tyto účely fairplay@coi.cz, případně na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce jakýmkoli jiným způsobem.

Vietnamským obchodníkům měli inspektoři vyhrožovat, že pojedou zpátky do Vietnamu, nebo že dostanou sto tisíc pokutu. Inspektoři, kterých se toto obvinění týká, jsou v současné době až do vyšetření případu postaveni mimo kontrolní činnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře