Reklama
reklama

Vietnamci asi upláceli inspektory ČOI

Policie prověřuje inspektory České obchodní inspekce kvůli podezření z korupce. Právě ti, kteří měli vietnamské prodejce kontrolovat, s nimi pravděpodobně spolupracovali. A prodejci, kteří korupci na nahrávkách přiznávají, proti inspektorům asi svědčit nebudou.

Brno – Vietnamští prodejci na nahrávkách o kterých informoval Český rozhlas Radiožurnál, přiznávají, že kromě peněz dávali inspektorům i zboží – boty a oblečení - nebo jim zaplatili oběd. Činností České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj se sídlem v Brně se proto budou zabývat kriminalisté. Podle brněnského státního zástupce Jana Petráska budou policisté zjišťovat tři možnosti, ve kterých mohli někteří pracovníci „Čoiky“ pochybit. Na základě úplatků zřejmě vědomě nenavštěvovali vybrané provozovny.

Za druhé: od trhovců patrně brali úplatky a promíjeli jejich pochybení. A za třetí: kontroloři sice vykázali, že prověřili některé obchodníky, ale kontrola se u nich vůbec nekonala. Na možné pochybení úřadu a kontrolorů poukázal nejprve jeden z jeho pracovníků, k němu se pak přidali další. „Podezřelých je více, jasnější podezření máme zatím u dvou,“ uvedl ve druhém lednovém týdnu Petrásek.

Ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný po získání prvotních informací od novináře Radiožurnálu o možném korupčním jednání některých inspektorů, působících na inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, navštívil tento inspektorát, aby se seznámil se situací. Na pokyn ústředního ředitele byl zahájen mimořádný audit a hloubková kontrola činnosti v Brně, která už začala pracovat.

Česká obchodní inspekce je také připravena spolupracovat s policií i státním zastupitelstvím. „Korupční jednání v jakékoli rovině je zcela nepřípustné a nikdy jsem je netoleroval. Odsuzuji je o to víc, pokud by se mělo jednat o korupční jednání inspektorů České obchodní inspekce. Zatím jsem nebyl seznámen s žádným přímým důkazem, který by takovému jednání nasvědčoval. Pokud by se však skutečně prokázalo, neumím si představit další působení takového inspektora v našem týmu,“ uvedl k případu ředitel Bezecný. Vyzval současně obchodníky, pokud se skutečně setkali s korupčním jednáním inspektorů ČOI, aby se neváhali obrátit na speciální emailovou adresu určenou pro tyto účely fairplay@coi.cz, případně na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce jakýmkoli jiným způsobem.

Vietnamským obchodníkům měli inspektoři vyhrožovat, že pojedou zpátky do Vietnamu, nebo že dostanou sto tisíc pokutu. Inspektoři, kterých se toto obvinění týká, jsou v současné době až do vyšetření případu postaveni mimo kontrolní činnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře