Reklama
reklama

Vietnamci asi upláceli inspektory ČOI

Policie prověřuje inspektory České obchodní inspekce kvůli podezření z korupce. Právě ti, kteří měli vietnamské prodejce kontrolovat, s nimi pravděpodobně spolupracovali. A prodejci, kteří korupci na nahrávkách přiznávají, proti inspektorům asi svědčit nebudou.

Brno – Vietnamští prodejci na nahrávkách o kterých informoval Český rozhlas Radiožurnál, přiznávají, že kromě peněz dávali inspektorům i zboží – boty a oblečení - nebo jim zaplatili oběd. Činností České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj se sídlem v Brně se proto budou zabývat kriminalisté. Podle brněnského státního zástupce Jana Petráska budou policisté zjišťovat tři možnosti, ve kterých mohli někteří pracovníci „Čoiky“ pochybit. Na základě úplatků zřejmě vědomě nenavštěvovali vybrané provozovny.

Za druhé: od trhovců patrně brali úplatky a promíjeli jejich pochybení. A za třetí: kontroloři sice vykázali, že prověřili některé obchodníky, ale kontrola se u nich vůbec nekonala. Na možné pochybení úřadu a kontrolorů poukázal nejprve jeden z jeho pracovníků, k němu se pak přidali další. „Podezřelých je více, jasnější podezření máme zatím u dvou,“ uvedl ve druhém lednovém týdnu Petrásek.

Ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný po získání prvotních informací od novináře Radiožurnálu o možném korupčním jednání některých inspektorů, působících na inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj, navštívil tento inspektorát, aby se seznámil se situací. Na pokyn ústředního ředitele byl zahájen mimořádný audit a hloubková kontrola činnosti v Brně, která už začala pracovat.

Česká obchodní inspekce je také připravena spolupracovat s policií i státním zastupitelstvím. „Korupční jednání v jakékoli rovině je zcela nepřípustné a nikdy jsem je netoleroval. Odsuzuji je o to víc, pokud by se mělo jednat o korupční jednání inspektorů České obchodní inspekce. Zatím jsem nebyl seznámen s žádným přímým důkazem, který by takovému jednání nasvědčoval. Pokud by se však skutečně prokázalo, neumím si představit další působení takového inspektora v našem týmu,“ uvedl k případu ředitel Bezecný. Vyzval současně obchodníky, pokud se skutečně setkali s korupčním jednáním inspektorů ČOI, aby se neváhali obrátit na speciální emailovou adresu určenou pro tyto účely fairplay@coi.cz, případně na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce jakýmkoli jiným způsobem.

Vietnamským obchodníkům měli inspektoři vyhrožovat, že pojedou zpátky do Vietnamu, nebo že dostanou sto tisíc pokutu. Inspektoři, kterých se toto obvinění týká, jsou v současné době až do vyšetření případu postaveni mimo kontrolní činnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře