Reklama
reklama

Vedra skončila. Někde je v bytech zima

Vysoké teploty, které panovaly během prázdnin, před několika dny skončily a mnozí Brňané žijící v panelových domech se už dožadují zahájení topné sezóny. Budou si ale muset ještě počkat.

Brno – Není to tak dávno, co se lidé na sociálních sítích předháněli v tom, kdo má v deset hodin večer v bytě vyšší teplotu. Hodnota 31°C nebyla žádnou výjimkou. Je polovina září a mnozí řeší opačný problém. Je jim zima. Například na facebookových stránkách Starého Lískovce se někteří už ptají, jestli by se nemohlo začít topit. A na noc se oblékají už i obyvatelé Lesné nebo Líšně. „Mám v bytě v noci sedmnáct stupňů, to už je mimo moji toleranci. Mělo by se začít co nejdříve,“ přeje si například Hana Marešová. Jenže Teplárny Brno obvykle zahajují topnou sezónu až ve chvíli, kdy teploty klesnou dlouhodoběji. V loňském roce to bylo až 23. září, v roce 2003 pak 18. září. Generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon v souvislosti s loňským zahájením topné sezóny vysvětlil, že se tak děje po konzultaci s bytovými družstvy. „Ti rozhodnutí uvítali. Nadále bude výkon teplárenských zdrojů regulován podle vývoje venkovních teplot a požadavků odběratelů. Pokud by došlo v dalších dnech k nárůstu teplot, přistoupí Teplárny Brno k přerušení dodávek,“ uvedl Fajmon. Podle odborníků je zima pravděpodobně nejvíce lidem v nezateplených panelákových bytech. „Záleží na technologii, ale obecně platí, že jak rychle se vyhřeje, tak rychle se zase ochladí. Roli hraje i orientace domu a kvalita oken,“ vysvětluje spolumajitel stavební firmy Václav Šiška. Podle něj je dálkové topení z pohledu obyvatel bytů asi nejhorší variantou vytápění. „Není to nic moc, pokud je člověk závislý na tom, až mu někdo topení zapne.

V nových bytových projektech s vlastním kotlem a jednotlivými bytovými stanicemi je to samozřejmě pohodlnější,“ myslí si Šiška. Topná sezóna obvykle trvá od září do dubna až května, jakmile průměrná denní teplota ve dvou po sobě jdoucích dnech překročí 13 stupňů, což je počasí, která panuje i v těchto dnech. Pro dodavatele tepla ale není problém již zahájenou topnou sezónu zase přerušit – a naopak. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře