Reklama
reklama

Vedra skončila. Někde je v bytech zima

Vysoké teploty, které panovaly během prázdnin, před několika dny skončily a mnozí Brňané žijící v panelových domech se už dožadují zahájení topné sezóny. Budou si ale muset ještě počkat.

Brno – Není to tak dávno, co se lidé na sociálních sítích předháněli v tom, kdo má v deset hodin večer v bytě vyšší teplotu. Hodnota 31°C nebyla žádnou výjimkou. Je polovina září a mnozí řeší opačný problém. Je jim zima. Například na facebookových stránkách Starého Lískovce se někteří už ptají, jestli by se nemohlo začít topit. A na noc se oblékají už i obyvatelé Lesné nebo Líšně. „Mám v bytě v noci sedmnáct stupňů, to už je mimo moji toleranci. Mělo by se začít co nejdříve,“ přeje si například Hana Marešová. Jenže Teplárny Brno obvykle zahajují topnou sezónu až ve chvíli, kdy teploty klesnou dlouhodoběji. V loňském roce to bylo až 23. září, v roce 2003 pak 18. září. Generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon v souvislosti s loňským zahájením topné sezóny vysvětlil, že se tak děje po konzultaci s bytovými družstvy. „Ti rozhodnutí uvítali. Nadále bude výkon teplárenských zdrojů regulován podle vývoje venkovních teplot a požadavků odběratelů. Pokud by došlo v dalších dnech k nárůstu teplot, přistoupí Teplárny Brno k přerušení dodávek,“ uvedl Fajmon. Podle odborníků je zima pravděpodobně nejvíce lidem v nezateplených panelákových bytech. „Záleží na technologii, ale obecně platí, že jak rychle se vyhřeje, tak rychle se zase ochladí. Roli hraje i orientace domu a kvalita oken,“ vysvětluje spolumajitel stavební firmy Václav Šiška. Podle něj je dálkové topení z pohledu obyvatel bytů asi nejhorší variantou vytápění. „Není to nic moc, pokud je člověk závislý na tom, až mu někdo topení zapne.

V nových bytových projektech s vlastním kotlem a jednotlivými bytovými stanicemi je to samozřejmě pohodlnější,“ myslí si Šiška. Topná sezóna obvykle trvá od září do dubna až května, jakmile průměrná denní teplota ve dvou po sobě jdoucích dnech překročí 13 stupňů, což je počasí, která panuje i v těchto dnech. Pro dodavatele tepla ale není problém již zahájenou topnou sezónu zase přerušit – a naopak. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře