Reklama
reklama

V brněnských tramvajích a trolejbusech je od začátku prosince tepleji

Je vám ráno při cestě do práce nebo do školy v tramvajích a trolejbusech chladno?Ano. Na teplotu ve vozidlech si cestující stěžují si každou zimu. Brněnský dopravní podnik se proto rozhodl, že posune hranici, při které zapíná topení ve vozech ze tří na pět stupňů. Znamená to, že topení se zapne už v okamžiku, kdy venkovní teplota klesne pod pět stupňů.

Teplo ve vozidlech městské hromadné dopravy je dost ožehavým tématem. V létě cestující volají po klimatizacích, v zimě po lepším vytápění. „Tato problematika je složitá jak po stránce technologické, tak po stránce finanční. Určitá opatření je ale možné udělat téměř okamžitě a bez výrazných vstupních investic na pořízení nového vybavení,“ uvedla mluvčí podniku Linda Hailichová a připomněla pořízení klimatizací do vozidel.

Přesto by mělo být cestujícím ve vozech od prvního prosince lépe. Dopravní podnik totiž upravil pravidla pro vytápění vozidel a zvýšil hranici pro jejich temperování. Dosud řidiči zapínali topení, pokud venkovní teplota klesla pod tři stupně, nově je hranice stanovena na pět stupňů. V autobusech platila pětistupňová hranice už předtím.

Častější vytápění tramvají a trolejbusů přinese sice větší spotřebu energie, nicméně pro příští rok se dopravnímu podniku podařilo na burze vysoutěžit velmi výhodnou cenu elektřiny. „Oproti letošnímu roku ušetříme až 19 procent. V příštím roce předpokládáme, že zaplatíme 120 milionů korun, za letošní rok to přitom bylo 147 milionů korun,“ dodala Hailichová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře