Reklama
reklama

V brněnských tramvajích a trolejbusech je od začátku prosince tepleji

Je vám ráno při cestě do práce nebo do školy v tramvajích a trolejbusech chladno?Ano. Na teplotu ve vozidlech si cestující stěžují si každou zimu. Brněnský dopravní podnik se proto rozhodl, že posune hranici, při které zapíná topení ve vozech ze tří na pět stupňů. Znamená to, že topení se zapne už v okamžiku, kdy venkovní teplota klesne pod pět stupňů.

Teplo ve vozidlech městské hromadné dopravy je dost ožehavým tématem. V létě cestující volají po klimatizacích, v zimě po lepším vytápění. „Tato problematika je složitá jak po stránce technologické, tak po stránce finanční. Určitá opatření je ale možné udělat téměř okamžitě a bez výrazných vstupních investic na pořízení nového vybavení,“ uvedla mluvčí podniku Linda Hailichová a připomněla pořízení klimatizací do vozidel.

Přesto by mělo být cestujícím ve vozech od prvního prosince lépe. Dopravní podnik totiž upravil pravidla pro vytápění vozidel a zvýšil hranici pro jejich temperování. Dosud řidiči zapínali topení, pokud venkovní teplota klesla pod tři stupně, nově je hranice stanovena na pět stupňů. V autobusech platila pětistupňová hranice už předtím.

Častější vytápění tramvají a trolejbusů přinese sice větší spotřebu energie, nicméně pro příští rok se dopravnímu podniku podařilo na burze vysoutěžit velmi výhodnou cenu elektřiny. „Oproti letošnímu roku ušetříme až 19 procent. V příštím roce předpokládáme, že zaplatíme 120 milionů korun, za letošní rok to přitom bylo 147 milionů korun,“ dodala Hailichová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře