Reklama
reklama

V Brně začaly jezdit nové kloubové autobusy, od srpna přibudou vozy na zemní plyn

Částečná plynofikace a nákup nových vozů ve velkém – autobusový vozový park Dopravního podniku města Brna zažívá revoluční obměnu. Z vozovny Slatina začaly jezdit nové kloubové autobusy značky Solaris a připravuje se otevření nové plnicí stanice na stlačený zemní plyn pro autobusy na CNG.

„Tak rozsáhlou obnovu vozového parku Brno nepamatuje. Už příští rok tu bude jezdit sto autobusů na stlačený zemní plyn, které nejen Brňanům nabídnou pohodlné svezení a navíc budou šetrnější k životnímu prostředí. Všechny nové vozy jsou samozřejmě nízkopodlažní, což zjednodušuje cestování prakticky všem,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Novými kloubovými autobusy typu Solaris Urbino 18 se mohou cestující svézt už od června, letos jich dopravní podnik nakoupil 22, v příštím roce jich bude ještě o 14 víc. Autobusy Solaris jsou plně nízkopodlažní se čtyřmi dveřmi, jejich celková kapacita je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová.

Na začátku roku 2014 nakoupilo Brno 10 nových minibusů Stratos, které využívá na méně vytížených linkách. Dopravní obsluha dotčených oblastí zůstává zachována, ovšem za ekonomicky i ekologicky příznivějších podmínek.

Velmi významným projektem je částečná plynofikace autobusového vozového parku. Autobusy na stlačený zemní plyn (CNG) začnou v Brně poprvé v historii jezdit na pravidelných linkách, a to od srpna. V průběhu srpna bude také spuštěna plnicí stanice na CNG, jejíž stavba ve vozovně Slatina právě finišuje.

Plnicí stanice bude mít tři stojany, na kterých budou moci tankovat tři vozy najednou. Plnou nádrž autobusu doplní asi za šest minut a její celková minimální kapacita je sto autobusů za den. Jedná se o plnicí stanici s kontinuálním tankováním a je jedinou stanicí v České republice, která je připojená na vysokotlakou přípojku. To znamená, že plyn nečerpá ze zásobníků, ale z přímého zdroje.

Ve vozovně už se do zkušebního provozu chystá 12 autobusů na CNG. V příštím roce jich díky podpoře Evropské unie bude rovných sto. Dotace z Operačního programu Životní prostředí pokryje kromě nákupu 88 autobusů také stavební úpravy servisní haly, které jsou pro opravy autobusů na plyn nezbytné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře