Reklama
reklama

V Brně začaly jezdit nové kloubové autobusy, od srpna přibudou vozy na zemní plyn

Částečná plynofikace a nákup nových vozů ve velkém – autobusový vozový park Dopravního podniku města Brna zažívá revoluční obměnu. Z vozovny Slatina začaly jezdit nové kloubové autobusy značky Solaris a připravuje se otevření nové plnicí stanice na stlačený zemní plyn pro autobusy na CNG.

„Tak rozsáhlou obnovu vozového parku Brno nepamatuje. Už příští rok tu bude jezdit sto autobusů na stlačený zemní plyn, které nejen Brňanům nabídnou pohodlné svezení a navíc budou šetrnější k životnímu prostředí. Všechny nové vozy jsou samozřejmě nízkopodlažní, což zjednodušuje cestování prakticky všem,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Novými kloubovými autobusy typu Solaris Urbino 18 se mohou cestující svézt už od června, letos jich dopravní podnik nakoupil 22, v příštím roce jich bude ještě o 14 víc. Autobusy Solaris jsou plně nízkopodlažní se čtyřmi dveřmi, jejich celková kapacita je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová.

Na začátku roku 2014 nakoupilo Brno 10 nových minibusů Stratos, které využívá na méně vytížených linkách. Dopravní obsluha dotčených oblastí zůstává zachována, ovšem za ekonomicky i ekologicky příznivějších podmínek.

Velmi významným projektem je částečná plynofikace autobusového vozového parku. Autobusy na stlačený zemní plyn (CNG) začnou v Brně poprvé v historii jezdit na pravidelných linkách, a to od srpna. V průběhu srpna bude také spuštěna plnicí stanice na CNG, jejíž stavba ve vozovně Slatina právě finišuje.

Plnicí stanice bude mít tři stojany, na kterých budou moci tankovat tři vozy najednou. Plnou nádrž autobusu doplní asi za šest minut a její celková minimální kapacita je sto autobusů za den. Jedná se o plnicí stanici s kontinuálním tankováním a je jedinou stanicí v České republice, která je připojená na vysokotlakou přípojku. To znamená, že plyn nečerpá ze zásobníků, ale z přímého zdroje.

Ve vozovně už se do zkušebního provozu chystá 12 autobusů na CNG. V příštím roce jich díky podpoře Evropské unie bude rovných sto. Dotace z Operačního programu Životní prostředí pokryje kromě nákupu 88 autobusů také stavební úpravy servisní haly, které jsou pro opravy autobusů na plyn nezbytné.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře