Reklama
reklama

V Brně řádí epidemie žloutenky typu A

Jih Moravy zasáhla epidemie virové hepatitidy typu A, tzv. nemoci špinavých rukou. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje eviduje výrazný nárůst počtu potvrzených případů této infekční žloutenky. Podle vyjádření hygieniků se nakazilo nejvíce lidí za posledních deset let a odhadují, že v období léta bude případů přibývat. Od března evidují více než 60 nakažených a počet téměř denně roste. Zasaženo je především Brno a okolí.

Počet pacientů nakažených infekční žloutenkou typu A je oproti posledním letům více než dvojnásobný. Alarmující je i to, že pro podezření z nákazy je epidemiologicky sledováno dalších několik desítek lidí. A podle prognóz bude počet nemocných stále stoupat. Nemoc se totiž šíří postupně mezilidským kontaktem a k epidemii mohou přispět i typické aktivity letního období, jako jsou tábory, festivaly či cestování. Značné riziko šíření nákazy přitom spočívá v tom, že nemocný člověk vylučuje virus stolicí ještě před propuknutím nemoci, kdy ještě nemá žádné příznaky a sám o své nemoci neví. Hygienická stanice proto upozorňuje na důležitost dodržování základních hygienických návyků, především pak důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy před jídlem a po použití WC, především pak ve veřejných prostorech, pracovištích či na společenských akcích, ale i v domácnostech.

Současná epidemie se projevuje netypickými znaky. Nejvíce nakažených je momentálně ve věku 24 až 35 let, zatímco v dřívějších letech se týkala spíše dětí. Nezvyklé je rovněž to, že se projevuje především u lidí pohybujících se v Brně a jeho bezprostředním okolí a nejedná se tedy o nákazu přivezenou z ciziny. Právě velmi kontaktní životní styl nakažené skupiny však budí další obavy ze šíření nemoci.

Hepatitida typu A je akutní virové onemocnění, které postihuje jaterní tkáň a projevuje se zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností až zvracením a zežloutnutím očního bělma a kůže. Virus vniká do těla ústy, z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím onemocnění. První příznaky  onemocnění se objevují obvykle po 14 až 50 dnech od nákazy, tedy od průniku viru do organismu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře