Reklama
reklama

V Brně řádí epidemie žloutenky typu A

Jih Moravy zasáhla epidemie virové hepatitidy typu A, tzv. nemoci špinavých rukou. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje eviduje výrazný nárůst počtu potvrzených případů této infekční žloutenky. Podle vyjádření hygieniků se nakazilo nejvíce lidí za posledních deset let a odhadují, že v období léta bude případů přibývat. Od března evidují více než 60 nakažených a počet téměř denně roste. Zasaženo je především Brno a okolí.

Počet pacientů nakažených infekční žloutenkou typu A je oproti posledním letům více než dvojnásobný. Alarmující je i to, že pro podezření z nákazy je epidemiologicky sledováno dalších několik desítek lidí. A podle prognóz bude počet nemocných stále stoupat. Nemoc se totiž šíří postupně mezilidským kontaktem a k epidemii mohou přispět i typické aktivity letního období, jako jsou tábory, festivaly či cestování. Značné riziko šíření nákazy přitom spočívá v tom, že nemocný člověk vylučuje virus stolicí ještě před propuknutím nemoci, kdy ještě nemá žádné příznaky a sám o své nemoci neví. Hygienická stanice proto upozorňuje na důležitost dodržování základních hygienických návyků, především pak důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy před jídlem a po použití WC, především pak ve veřejných prostorech, pracovištích či na společenských akcích, ale i v domácnostech.

Současná epidemie se projevuje netypickými znaky. Nejvíce nakažených je momentálně ve věku 24 až 35 let, zatímco v dřívějších letech se týkala spíše dětí. Nezvyklé je rovněž to, že se projevuje především u lidí pohybujících se v Brně a jeho bezprostředním okolí a nejedná se tedy o nákazu přivezenou z ciziny. Právě velmi kontaktní životní styl nakažené skupiny však budí další obavy ze šíření nemoci.

Hepatitida typu A je akutní virové onemocnění, které postihuje jaterní tkáň a projevuje se zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností až zvracením a zežloutnutím očního bělma a kůže. Virus vniká do těla ústy, z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím onemocnění. První příznaky  onemocnění se objevují obvykle po 14 až 50 dnech od nákazy, tedy od průniku viru do organismu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře