Reklama
reklama

V Brně řádí epidemie žloutenky typu A

Jih Moravy zasáhla epidemie virové hepatitidy typu A, tzv. nemoci špinavých rukou. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje eviduje výrazný nárůst počtu potvrzených případů této infekční žloutenky. Podle vyjádření hygieniků se nakazilo nejvíce lidí za posledních deset let a odhadují, že v období léta bude případů přibývat. Od března evidují více než 60 nakažených a počet téměř denně roste. Zasaženo je především Brno a okolí.

Počet pacientů nakažených infekční žloutenkou typu A je oproti posledním letům více než dvojnásobný. Alarmující je i to, že pro podezření z nákazy je epidemiologicky sledováno dalších několik desítek lidí. A podle prognóz bude počet nemocných stále stoupat. Nemoc se totiž šíří postupně mezilidským kontaktem a k epidemii mohou přispět i typické aktivity letního období, jako jsou tábory, festivaly či cestování. Značné riziko šíření nákazy přitom spočívá v tom, že nemocný člověk vylučuje virus stolicí ještě před propuknutím nemoci, kdy ještě nemá žádné příznaky a sám o své nemoci neví. Hygienická stanice proto upozorňuje na důležitost dodržování základních hygienických návyků, především pak důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy před jídlem a po použití WC, především pak ve veřejných prostorech, pracovištích či na společenských akcích, ale i v domácnostech.

Současná epidemie se projevuje netypickými znaky. Nejvíce nakažených je momentálně ve věku 24 až 35 let, zatímco v dřívějších letech se týkala spíše dětí. Nezvyklé je rovněž to, že se projevuje především u lidí pohybujících se v Brně a jeho bezprostředním okolí a nejedná se tedy o nákazu přivezenou z ciziny. Právě velmi kontaktní životní styl nakažené skupiny však budí další obavy ze šíření nemoci.

Hepatitida typu A je akutní virové onemocnění, které postihuje jaterní tkáň a projevuje se zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností až zvracením a zežloutnutím očního bělma a kůže. Virus vniká do těla ústy, z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím onemocnění. První příznaky  onemocnění se objevují obvykle po 14 až 50 dnech od nákazy, tedy od průniku viru do organismu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře