Reklama
reklama

V Brně budou méně hlučné tramvaje

Brněnská městská doprava je známá několika výsadami. Chlubit se například jihomoravská metropole může tím, že patří mezi třináct měst v České republice, která disponují trolejbusovým provozem a právě Brno z nich má trolejbusovou síť největší. K největším, hned po hlavním městě, patří i tramvajová doprava, která je zároveň nejstarší v republice. Její historie sahá až do roku 1869. A právě síť „šalin“ čeká v nejbližší době zkvalitnění. Brnem totiž začnou jezdit méně hlučné a skřípající tramvaje.

Nepříjemný hluk, který vydávají tramvaje při průjezdu v obloucích, má snížit nová metoda mazání částí tramvajového kola ve žlábku kolejnice, takzvaných okolků. „Za normálních okolností se okolek koleje nemá dotýkat, ale při jízdě v oblouku vzniká kontakt, který je akusticky velmi nepříjemný. Navíc samozřejmě dochází k opotřebení okolku a boční hrany kolejnice,“ popsal vedoucí technického odboru DPMB Zdeněk Jarolín.

Nová metoda má za úkol eliminovat tření, opotřebení kol a kolejnic a v neposlední řadě i snížit vydávaný hluk. Využívá pomoci GPS. Palubní počítače u vozů obsahují zadané souřadnice problematických oblouků a řídící informační systém podle aktuální polohy určí moment, kdy bude naneseno speciální ekologické mazivo.

Tímto zařízením disponují tramvaje typu Škoda 13T a LTM (Anitra). Těch momentálně dopravní podnik vlastní 46, do konce roku by se měl jejich počet zvýšit o dvacet vozů. „DPMB se dlouhodobě snaží snižovat hluk způsobený vozy MHD. Pravidelně brousíme kolejnice nebo modernizujeme tramvajové tratě za pomoci antivibračních a protihlukových prvků. Všechny tyto kroky děláme pro větší komfort cestujících i obyvatel Brna, kteří žijí právě v blízkosti tramvajových tratí,“ podotkl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Snížit hluk v exponovaných úsecích měly za úkol i letní opravy a rekonstrukce. Například během té v ulici Cejl v úseku Koliště–Soudní došlo k celkové výměně kolejnic a trať zde byla kompletně zmodernizována a uložena na antivibrační rohož.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Komentáře