Reklama
reklama

V Brně budou méně hlučné tramvaje

Brněnská městská doprava je známá několika výsadami. Chlubit se například jihomoravská metropole může tím, že patří mezi třináct měst v České republice, která disponují trolejbusovým provozem a právě Brno z nich má trolejbusovou síť největší. K největším, hned po hlavním městě, patří i tramvajová doprava, která je zároveň nejstarší v republice. Její historie sahá až do roku 1869. A právě síť „šalin“ čeká v nejbližší době zkvalitnění. Brnem totiž začnou jezdit méně hlučné a skřípající tramvaje.

Nepříjemný hluk, který vydávají tramvaje při průjezdu v obloucích, má snížit nová metoda mazání částí tramvajového kola ve žlábku kolejnice, takzvaných okolků. „Za normálních okolností se okolek koleje nemá dotýkat, ale při jízdě v oblouku vzniká kontakt, který je akusticky velmi nepříjemný. Navíc samozřejmě dochází k opotřebení okolku a boční hrany kolejnice,“ popsal vedoucí technického odboru DPMB Zdeněk Jarolín.

Nová metoda má za úkol eliminovat tření, opotřebení kol a kolejnic a v neposlední řadě i snížit vydávaný hluk. Využívá pomoci GPS. Palubní počítače u vozů obsahují zadané souřadnice problematických oblouků a řídící informační systém podle aktuální polohy určí moment, kdy bude naneseno speciální ekologické mazivo.

Tímto zařízením disponují tramvaje typu Škoda 13T a LTM (Anitra). Těch momentálně dopravní podnik vlastní 46, do konce roku by se měl jejich počet zvýšit o dvacet vozů. „DPMB se dlouhodobě snaží snižovat hluk způsobený vozy MHD. Pravidelně brousíme kolejnice nebo modernizujeme tramvajové tratě za pomoci antivibračních a protihlukových prvků. Všechny tyto kroky děláme pro větší komfort cestujících i obyvatel Brna, kteří žijí právě v blízkosti tramvajových tratí,“ podotkl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Snížit hluk v exponovaných úsecích měly za úkol i letní opravy a rekonstrukce. Například během té v ulici Cejl v úseku Koliště–Soudní došlo k celkové výměně kolejnic a trať zde byla kompletně zmodernizována a uložena na antivibrační rohož.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře