Reklama
reklama

Úroveň školních jídelen se zlepšila, ale čeká je ještě dlouhá cesta

České školní jídelny jdou správnou cestou. Kvalita i pestrost podávaných pokrmů se zlepšuje, ale stále je na čem pracovat. Přední čeští experti se na tom dnes v Brně shodli na konferenci k 70. výročí školního stravování. Otevřeli téma dodržování předepsaného spotřebního koše, důležitost školních jídelen pro prevenci obezity i problematiku bufetů a automatů ve školách.

„Před 70 lety skončila druhá světová válka. Otevřel se problém podvyživených dětí, které bylo potřeba nakrmit. Školní jídelny vznikly proto, aby se mladší generace dostala k potřebné výživě. Od té doby se ale hodně změnilo. Dnes se již nehledí pouze na to, jak děti nasytit, ale také aby strava byla nutričně vyvážená,“ uvedla Jitka Krmíčková z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Každá školní jídelna musí vařit pro své strávníky na základě předepsaného spotřebního koše, jehož obsah se průběžně mění. Spotřební koš určuje, jaké potraviny z několika kategorií musí školní jídelna za jeden měsíc svým strávníkům připravit. V posledních letech se rozšířil hlavně o ryby, zeleninu a luštěniny. Experti se shodli na tom, že právě v problematice spotřebního koše mají některé jídelny ještě rezervy.

„Ve všech komoditách v posledních letech došlo ke zlepšení, zejména v nabídce ryb. Do školních jídelen jsou zaváděny nové potraviny a stále častěji využívají moderní technologie,“ představila výsledky kontrol Alena Fürstová z České školní inspekce. „Nicméně dvě procenta školních jídelen spotřební koš stále vůbec nesledují,“ zdůraznila.

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo zdravotnictví proto na toto téma připravila metodické školení pro zástupce školních jídelen. „Chceme lépe edukovat, aby školní jídelny uměly spotřební koš používat a zároveň jídelníček sestavit tak, aby vyhovoval i z pohledu pestrosti,“ vysvětlila Jitka Krmíčková. Jídelny totiž často plní i výchovnou funkci, kdy se malí strávníci učí jíst pokrmy, se kterými se doma nesetkají. „Dnes je takovým příkladem třeba rajská omáčka, kterou děti často ochutnají až ve školní kantýně,“ doplnila.

Školní jídelny tak, jak je známe v České republice, nemají ve světě, kromě sousedního Slovenska, obdobu. „Systém školního stravování je klenotem naší legislativy. Navzdory společenským změnám jsme jej dokázali zachovat a neustále se zlepšuje. V Evropě jsme jednou z mála zemí, kde podobný systém funguje,“ shrnula Jitka Krmíčková. Provoz jídelen je u nás regulován legislativou. Podle kontrol Ministerstva zdravotnictví jídelny splňují většinu nařízení a až dvě třetiny z nich nemají žádné zásadní nedostatky. Dle letošního průzkumu školní jídelny vaří v souladu se zásadami zdravé výživy, ale větším problémem jsou školní bufety a automaty, kde se prodávají nejčastěji sladké nápoje a cukrovinky.

„Z hlediska prevence dětské obezity je kvalitní školní stravování klíčové,“ uvedla Leona Mužíková z brněnské Masarykovy univerzity. „Školy by v oblasti výživy měly dodržovat šest hlavních zásad: pravidelnost, pestrost, přiměřenost, příprava, pravdivost a pitný režim.“ Důležitá je zejména pravidelnost, ve školních jídelnách by proto ve větší míře měly být zaváděny také svačiny. Přiměřená velikost porce je individuální a často se i mezi dětmi stejného věku velmi liší. „Nejlepším měřítkem je velikost dlaně, která zohledňuje tělesnou stavbu i nutriční potřeby,“ dodala Leona Mužíková.

Rostoucí důraz školních jídelen na zdravější a čerstvé suroviny potvrzuje i velkoobchodní síť MAKRO, kde nakupuje až polovina českých školních jídelen. Podle Petra Stádníka, šéfkuchaře MAKRO Cash & Carry ČR, v segmentu školních kantýn nejrychleji rostou prodeje čerstvého masa, ryb a zeleniny. Z masa školní jídelny nejvíce nakupují vepřové, pečeně a mleté maso. Následují kuřecí řízky a stehna. Z příloh převládají těstoviny a brambory. „Již několik let jsou na vzestupu ryby, zejména losos. Zeleninu však školní jídelny bohužel stále nakupují především mraženou a sterilovanou, aby si usnadnili přípravu,“ uzavřel Stádník.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře