Reklama
reklama

Ulice duchů. Minskou a Horovu čeká rok oprav

Inženýrské sítě, tramvajové koleje, silnice i chodníky budou přibližně dvanáct měsíců měnit dělníci na další důležité brněnské tepně. Plánované stavební práce děsí místní obyvatele i podnikatele. Mají v živé paměti Pekařskou a Husovu.

Brno – Jen co zmizí prach, ploty a stavební stroje z ulice Milady Horákové, čeká roční uzávěra lidmi i firmami mnohem více osídlené ulice Minská a Horova v Žabovřeskách. Do ulic se nedostane zásobování, zákazníci firem, ani auta místních. „Mám garáž v domě a auto musím často opravovat, aby jezdilo. Teď budu muset parkovat daleko odtud,“ krčí rameny muž z domu na Minské ulici. Jak bude auto udržovat v provozním stavu, zatím neví.

V ulici sídlí i desítky firem, které se neobejdou bez pravidelné dodávky zboží. Ty čeká improvizace různého stupně náročnosti. „Bude záležet na individuální domluvě. Někdo je zvyklý vozit bedny od auta desítky metrů na rudlu, někdo jede autem jedině až ke dveřím. Problém je, že ani do bočních ulic se zásobovací auta nevejdou,“ říká Tomáš Vyhnálek ze společnosti, která prodává stavební potřeby. I on se obává o úbytek zákazníků. „Začneme jim nabízet zvýhodněnou dopravu, aby sem nemuseli jezdit, pokud to není vyloženě nutné,“ říká. Podle ekonoma Martina Kroupy by na tom ale žabovřeská třída nemusela být tak špatně jako kdysi Pekařská v centru města, kde jsou obchody závislé na lidech z ulice. „Odhaduji, že místní budou chodit dál, protože jsou zvyklí a nemají jinou možnost, takže by to obchodníci mohli ustát lépe,“ myslí si Kroupa. Určitou roli by mohl sehrát fakt, že mnozí podnikatelé neplatí nájem, protože jsou „ve svém“ a prodejní prostory jim patří.

Do uzavřeného úseku se nedostanou ani auta svážející domovní odpad. „Lidé si nechají vlastní nádoby vyprázdněné doma a včas dostanou formou letáčku informaci, kde budou přistaveny velké kontejnery, kam budou moci během oprav odpad vynášet,“ vysvětluje mluvčí společnosti SAKO Martin Drozd. Obyvatelům, kteří se neobejdou bez hromadné dopravy v blízkosti bydliště, poslouží speciální autobusová linka. Jenže do úzkých ulic se dostanou jen minibusy. Lokální přepravní vazby v dotčené oblasti Žabovřesk zajistí doplňková minibusová linka. „Linka x83 pojede po trase Rosického náměstí – Haasova – Fanderlíkova – Burianovo náměstí  Jindřichova – Spojovací – Klusáčkova/Tábor. Bude v provozu denně od pěti ráno do jedenácté večerní,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Linka tak umožní přestupy na trolejbusy i tramvaje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře