Reklama
reklama

Ulice duchů. Minskou a Horovu čeká rok oprav

Inženýrské sítě, tramvajové koleje, silnice i chodníky budou přibližně dvanáct měsíců měnit dělníci na další důležité brněnské tepně. Plánované stavební práce děsí místní obyvatele i podnikatele. Mají v živé paměti Pekařskou a Husovu.

Brno – Jen co zmizí prach, ploty a stavební stroje z ulice Milady Horákové, čeká roční uzávěra lidmi i firmami mnohem více osídlené ulice Minská a Horova v Žabovřeskách. Do ulic se nedostane zásobování, zákazníci firem, ani auta místních. „Mám garáž v domě a auto musím často opravovat, aby jezdilo. Teď budu muset parkovat daleko odtud,“ krčí rameny muž z domu na Minské ulici. Jak bude auto udržovat v provozním stavu, zatím neví.

V ulici sídlí i desítky firem, které se neobejdou bez pravidelné dodávky zboží. Ty čeká improvizace různého stupně náročnosti. „Bude záležet na individuální domluvě. Někdo je zvyklý vozit bedny od auta desítky metrů na rudlu, někdo jede autem jedině až ke dveřím. Problém je, že ani do bočních ulic se zásobovací auta nevejdou,“ říká Tomáš Vyhnálek ze společnosti, která prodává stavební potřeby. I on se obává o úbytek zákazníků. „Začneme jim nabízet zvýhodněnou dopravu, aby sem nemuseli jezdit, pokud to není vyloženě nutné,“ říká. Podle ekonoma Martina Kroupy by na tom ale žabovřeská třída nemusela být tak špatně jako kdysi Pekařská v centru města, kde jsou obchody závislé na lidech z ulice. „Odhaduji, že místní budou chodit dál, protože jsou zvyklí a nemají jinou možnost, takže by to obchodníci mohli ustát lépe,“ myslí si Kroupa. Určitou roli by mohl sehrát fakt, že mnozí podnikatelé neplatí nájem, protože jsou „ve svém“ a prodejní prostory jim patří.

Do uzavřeného úseku se nedostanou ani auta svážející domovní odpad. „Lidé si nechají vlastní nádoby vyprázdněné doma a včas dostanou formou letáčku informaci, kde budou přistaveny velké kontejnery, kam budou moci během oprav odpad vynášet,“ vysvětluje mluvčí společnosti SAKO Martin Drozd. Obyvatelům, kteří se neobejdou bez hromadné dopravy v blízkosti bydliště, poslouží speciální autobusová linka. Jenže do úzkých ulic se dostanou jen minibusy. Lokální přepravní vazby v dotčené oblasti Žabovřesk zajistí doplňková minibusová linka. „Linka x83 pojede po trase Rosického náměstí – Haasova – Fanderlíkova – Burianovo náměstí  Jindřichova – Spojovací – Klusáčkova/Tábor. Bude v provozu denně od pěti ráno do jedenácté večerní,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Linka tak umožní přestupy na trolejbusy i tramvaje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Komentáře