Reklama
reklama

Ulice duchů. Minskou a Horovu čeká rok oprav

Inženýrské sítě, tramvajové koleje, silnice i chodníky budou přibližně dvanáct měsíců měnit dělníci na další důležité brněnské tepně. Plánované stavební práce děsí místní obyvatele i podnikatele. Mají v živé paměti Pekařskou a Husovu.

Brno – Jen co zmizí prach, ploty a stavební stroje z ulice Milady Horákové, čeká roční uzávěra lidmi i firmami mnohem více osídlené ulice Minská a Horova v Žabovřeskách. Do ulic se nedostane zásobování, zákazníci firem, ani auta místních. „Mám garáž v domě a auto musím často opravovat, aby jezdilo. Teď budu muset parkovat daleko odtud,“ krčí rameny muž z domu na Minské ulici. Jak bude auto udržovat v provozním stavu, zatím neví.

V ulici sídlí i desítky firem, které se neobejdou bez pravidelné dodávky zboží. Ty čeká improvizace různého stupně náročnosti. „Bude záležet na individuální domluvě. Někdo je zvyklý vozit bedny od auta desítky metrů na rudlu, někdo jede autem jedině až ke dveřím. Problém je, že ani do bočních ulic se zásobovací auta nevejdou,“ říká Tomáš Vyhnálek ze společnosti, která prodává stavební potřeby. I on se obává o úbytek zákazníků. „Začneme jim nabízet zvýhodněnou dopravu, aby sem nemuseli jezdit, pokud to není vyloženě nutné,“ říká. Podle ekonoma Martina Kroupy by na tom ale žabovřeská třída nemusela být tak špatně jako kdysi Pekařská v centru města, kde jsou obchody závislé na lidech z ulice. „Odhaduji, že místní budou chodit dál, protože jsou zvyklí a nemají jinou možnost, takže by to obchodníci mohli ustát lépe,“ myslí si Kroupa. Určitou roli by mohl sehrát fakt, že mnozí podnikatelé neplatí nájem, protože jsou „ve svém“ a prodejní prostory jim patří.

Do uzavřeného úseku se nedostanou ani auta svážející domovní odpad. „Lidé si nechají vlastní nádoby vyprázdněné doma a včas dostanou formou letáčku informaci, kde budou přistaveny velké kontejnery, kam budou moci během oprav odpad vynášet,“ vysvětluje mluvčí společnosti SAKO Martin Drozd. Obyvatelům, kteří se neobejdou bez hromadné dopravy v blízkosti bydliště, poslouží speciální autobusová linka. Jenže do úzkých ulic se dostanou jen minibusy. Lokální přepravní vazby v dotčené oblasti Žabovřesk zajistí doplňková minibusová linka. „Linka x83 pojede po trase Rosického náměstí – Haasova – Fanderlíkova – Burianovo náměstí  Jindřichova – Spojovací – Klusáčkova/Tábor. Bude v provozu denně od pěti ráno do jedenácté večerní,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Linka tak umožní přestupy na trolejbusy i tramvaje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře