Reklama
reklama

U předání Těsnohlídkova vánočního stromu Brnu byli i vnuci spisovatele

V týdnu přicestoval, tak jako obvykle, na brněnské náměstí Svobody vánoční strom. Do moravské metropole jedli ojíněnou poslali z Bílovic nad Svitavou. Rozloučení se stromem bylo opravdu velkolepé.

Při slavnostním předání nechyběla hudba a dobrá nálada, která k Vánocům neodmyslitelně patří. A odkud pochází tradice předávání vánočního stromu pro Brno v Bílovicích? V místech brněnského náměstí Svobody byl 13. prosince roku 1924 slavnostně rozsvícen první vánoční strom republiky.

Na počátku této tradice byl redaktor spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek. Ten našel v předvečer Vánoc odložené novorozeně pod stromem a osud malé holčičky, která byla pojmenována Liduška, ho zasáhl natolik, že se začal zajímat o opuštěné děti. Zároveň přišel s nápadem uskutečnit charitativní sbírku, symbolicky právě pod vánočním stromem. Z lesa byl tedy přivezen strom, který byl ozdoben a pod kterým probíhala sbírka pro děti. Po brněnském vánočním stromu se začaly objevovat postupně veřejné vánoční stromy i v jiných městech. Po Brně následovala Plzeň a pak i další města.

Také z tohoto důvodu se letošního slavnostního předávání stromu před Myslivnou lišky Bystroušky zúčastnili také vnuci spisovatele.

Strom se rosvítí příští pátek v pět hodin odpoledne. Ozáří ho třicet tisíc led diod a další ozdoby.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře