Reklama
reklama

U předání Těsnohlídkova vánočního stromu Brnu byli i vnuci spisovatele

V týdnu přicestoval, tak jako obvykle, na brněnské náměstí Svobody vánoční strom. Do moravské metropole jedli ojíněnou poslali z Bílovic nad Svitavou. Rozloučení se stromem bylo opravdu velkolepé.

Při slavnostním předání nechyběla hudba a dobrá nálada, která k Vánocům neodmyslitelně patří. A odkud pochází tradice předávání vánočního stromu pro Brno v Bílovicích? V místech brněnského náměstí Svobody byl 13. prosince roku 1924 slavnostně rozsvícen první vánoční strom republiky.

Na počátku této tradice byl redaktor spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek. Ten našel v předvečer Vánoc odložené novorozeně pod stromem a osud malé holčičky, která byla pojmenována Liduška, ho zasáhl natolik, že se začal zajímat o opuštěné děti. Zároveň přišel s nápadem uskutečnit charitativní sbírku, symbolicky právě pod vánočním stromem. Z lesa byl tedy přivezen strom, který byl ozdoben a pod kterým probíhala sbírka pro děti. Po brněnském vánočním stromu se začaly objevovat postupně veřejné vánoční stromy i v jiných městech. Po Brně následovala Plzeň a pak i další města.

Také z tohoto důvodu se letošního slavnostního předávání stromu před Myslivnou lišky Bystroušky zúčastnili také vnuci spisovatele.

Strom se rosvítí příští pátek v pět hodin odpoledne. Ozáří ho třicet tisíc led diod a další ozdoby.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře