Reklama
reklama

Strom Brněnských Vánoc 2016 na náměstí Svobody bude měřit 15,5 metrů

Uprostřed vánočních trhů na náměstí Svobody bude letos zářit 15,5 metrů vysoká jedle obrovská. Strom vyrostl ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně v nadmořské výšce přibližně 500 metrů. 

V letošním roce ho vybírali odborníci, posuzovali ho pracovníci Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a prošel také zátěžovou analýzou. V souladu s celkovou výzdobou náměstí bude i vánoční strom oděn do bílé barvy. Výsledného slavnostního vzhledu se dosáhne pomocí tisíce LED světel a bílých vánočních koulí.

Vánoční strom již tradičně předá Brnu obec Bílovice nad Svitavou. U Myslivny lišky Bystroušky se v pondělí 14. listopadu v 16 hodin uskuteční tradiční vzpomínkové odpoledne a slavnostní předání vánočního stromu. Vzpomínat se bude na Lidušku, dítě odložené 22. prosince 1919 pod strom poblíž myslivny. Na spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který toto děvčátko s přáteli náhodou v lese našel. Na událost, která ho inspirovala k založení tradice vánočních stromů a sbírek pro děti, které potřebují pomoc. Z výtěžku první sbírky, organizované spisovatelem Těsnohlídkem, byl v Brně postaven Dětský domov Dagmar. 

V pátek 25. listopadu se v 17 hodin na brněnském náměstí Svobody slavnostně rozsvítí strom. A to bude znamenat jediné - Brněnské Vánoce 2016 začínají. 

Už ve čtyři hodiny odpoledne vystoupí na pódiu jeden z nejlepších českých beatboxerů En.dru. V 16.20 hodin  projdou náměstím velké loutky z V.O.S.A. Theatre. Následovat bude oficiální zahájení Brněnských Vánoc primátorem města Brna Petrem Vokřálem a požehnání od biskupa brněnského Vojtěcha Cikrleho. Samotné rozsvícení stromu bude doprovázet vizuální show z dílny Visualů a po něm zazpívá Dětský sbor Brno. Až do šesti hodin pak bude pokračovat společný koncert En.dru, Sisy Fehérové a JeNa Hovorky, tedy kombinace hip hopu, soulu, funku a elektroswingu v podání největších mistrů beatboxu a jedné z nejvýraznějších zpěvaček nastupující generace. Na závěr slavnostního večera pak na plátně zimního kina poběží filmová klasika Hrátky s čertem.

V pátek také začnou vánoční trhy. Od 9 do 21.45 hodin bude otevřeno všech 58 stánků na náměstí Svobody, stánky na Dominikánském náměstí a skleněné moduly v Radnické ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V pondělí 24. července vystoupí v rámci festivalu UPROSTŘED indie rocková kapela Brunettes Shoot Blondes.
22.07.2017 - 13:57
Se začátkem letních prázdnin začali dělníci pracovat také na velkém městském okruhu v Brně. Právě jeho dostavba by měla ulevit řidičům, kteří se dostávají do dopravních kolon a časového zdržení kvůli...
22.07.2017 - 09:29
Jana Plodková se narodila v Jičíně, v Brně vystudovala JAMU. Po studiu začala její herecká kariéra v divadle Polárka, později se objevila v Divadle Na Fidlovačce, v HaDivadle a v současné době má...
21.07.2017 - 19:05
K čelnímu střetu dvou vozidel a autobusu vyjeli všechny složky integrovaného záchranného systému.
21.07.2017 - 16:59
Mladá vědkyně z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně získala ocenění pro mladé začínající vědce od Mezinárodní společnosti na podporu výzkumu Alzheimerovy...
21.07.2017 - 11:49
Festival věnovaný jedné z nejvýznamnějších postav brněnské historie bude probíhat od 21. do 23. července a připomene 195. výročí narození objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna...
21.07.2017 - 07:47
Komentáře