Reklama
reklama

Strom Brněnských Vánoc 2016 na náměstí Svobody bude měřit 15,5 metrů

Uprostřed vánočních trhů na náměstí Svobody bude letos zářit 15,5 metrů vysoká jedle obrovská. Strom vyrostl ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně v nadmořské výšce přibližně 500 metrů. 

V letošním roce ho vybírali odborníci, posuzovali ho pracovníci Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a prošel také zátěžovou analýzou. V souladu s celkovou výzdobou náměstí bude i vánoční strom oděn do bílé barvy. Výsledného slavnostního vzhledu se dosáhne pomocí tisíce LED světel a bílých vánočních koulí.

Vánoční strom již tradičně předá Brnu obec Bílovice nad Svitavou. U Myslivny lišky Bystroušky se v pondělí 14. listopadu v 16 hodin uskuteční tradiční vzpomínkové odpoledne a slavnostní předání vánočního stromu. Vzpomínat se bude na Lidušku, dítě odložené 22. prosince 1919 pod strom poblíž myslivny. Na spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který toto děvčátko s přáteli náhodou v lese našel. Na událost, která ho inspirovala k založení tradice vánočních stromů a sbírek pro děti, které potřebují pomoc. Z výtěžku první sbírky, organizované spisovatelem Těsnohlídkem, byl v Brně postaven Dětský domov Dagmar. 

V pátek 25. listopadu se v 17 hodin na brněnském náměstí Svobody slavnostně rozsvítí strom. A to bude znamenat jediné - Brněnské Vánoce 2016 začínají. 

Už ve čtyři hodiny odpoledne vystoupí na pódiu jeden z nejlepších českých beatboxerů En.dru. V 16.20 hodin  projdou náměstím velké loutky z V.O.S.A. Theatre. Následovat bude oficiální zahájení Brněnských Vánoc primátorem města Brna Petrem Vokřálem a požehnání od biskupa brněnského Vojtěcha Cikrleho. Samotné rozsvícení stromu bude doprovázet vizuální show z dílny Visualů a po něm zazpívá Dětský sbor Brno. Až do šesti hodin pak bude pokračovat společný koncert En.dru, Sisy Fehérové a JeNa Hovorky, tedy kombinace hip hopu, soulu, funku a elektroswingu v podání největších mistrů beatboxu a jedné z nejvýraznějších zpěvaček nastupující generace. Na závěr slavnostního večera pak na plátně zimního kina poběží filmová klasika Hrátky s čertem.

V pátek také začnou vánoční trhy. Od 9 do 21.45 hodin bude otevřeno všech 58 stánků na náměstí Svobody, stánky na Dominikánském náměstí a skleněné moduly v Radnické ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Aktuální stav hypoték? Ke konci roku započaly banky s masivním zdražováním a stav se nemění ani v prosinci. Sazby úvěrů na bydlení začínající dvojkou se stávají minulostí a po čtyřech letech se...
16.12.2018 - 18:46
Mandrage   Foto: Tomáš Gal
Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech rozhodla z velkých festivalových pódií a koncertních sálů navrátit zpátky do klubů. Původně plzeňská kapela začínala před téměř dvaceti lety v...
16.12.2018 - 14:30
Přesně 15. prosince uplynulo 40 let od uvedení do provozu posledního čtvrtého turbosoustrojí Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Završilo se tak osmileté období, kdy bylo budováno toto unikátní...
16.12.2018 - 12:51
Jihomoravská metropole by po AZ Tower a Spielberk Tower B mohla získat svou třetí nejvyšší budovu.
16.12.2018 - 09:29
Perníky, punč a betlém. To jsou Vánoce v AVION Shopping parku Brno
14.12.2018 - 19:45
Sportovcem Brna je Adam Ondra Foto: MMB
Sportovcem Brna je již po páté v řadě sportovní lezec Adam Ondra. Mezi nejlepší brněnské sportovce Akademie brněnského sportu zařadila také kapitána Komety Leoše Čermáka a triatlonistku Vendulu...
14.12.2018 - 13:42
Komentáře