Reklama
reklama

Staré průmyslové objekty v Brně ožívají kulturou

Slavnou éru brněnského průmyslu z 18. a 19. století v dnešních dnech částečně připomínají stále stojící průmyslové areály a objekty. Ke svým původním účelům se však nevyužívají již dlouho. Některé jsou opuštěné nebo jdou k zemi, jiné plánují investoři přebudovat na bytové jednotky a kanceláře. Nad dalšími objekty se usmálo štěstí a do jejich téměř nepozměněných podob se vrátil život. Bývalé průmyslové komplexy v Brně stále častěji patří kultuře.

Po vzoru evropských měst ožívá ve starých budovách moravské metropole hudba, divadlo, pořádají se různé akce a festivaly, zakládají se kavárny i galerie. Jedna z nich se nachází v budově bývalé slévárny. Od letošního roku zde funguje Fait Gallery, která po deseti letech nahradila Adam Gallery podnikatele Richarda Adama. Její součástí byla i kavárna, konaly se zde například i lekce hatta jógy. Od začátku srpna je galerie v rekonstrukci a na výstavní činnost naváže opět od 21. září.

Již tradiční je v Brně i komunitní centrum Industra, které je umístěno v bývalých mrazírenských halách. Kromě galerie a kavárny zde návštěvníci naleznou i zkušebnu či Industra Stage, kde se konají divadelní a koncertní vystoupení. I tento prostor prochází momentálně úpravami, už na 10. září je zde ale plánován Industra Food Fest 2016, který nabídne street food v podání profesionálů i nadšenců do gastronomie.

Jedno sdružení stojí za existencí hned dvou míst v industriálních prostorech. V areálu Mosilany u Křenové ulice funguje sdílený prostor pro kreativní profese, umělce, fotografy, architekty a designéry s názvem Mosilana Hub. Využívá se zde i multifunkční hala, ve které se organizují přednášky, výstavy a různé akce. Prostory zde zájemci mohou využívat každodenně či jen několikrát do měsíce.

Například ke kulturním akcím či festivalům je určeno i bývalé skladiště, ve kterém se v minulosti překládalo exotické ovoce a káva, Malá Amerika.  Zájemci ji najdou nedaleko brněnského hlavního nádraží. V červnu se zde konaly kupříkladu veganské hody, v září zde vypukne Pivní festival Brno. V současné době ohrožuje Malou Ameriku plánovaná modernizace hlavního nádraží, o jejíž podobě se bude teprve rozhodovat. V případě, že by došlo k rozšíření současného vlakového nádraží, počítala totiž levnější varianta s její demolicí. Podle památkářů je však část nádraží kulturní památkou a bourání klíčových budov zde není možné.

Vdechnout život areálu lihovaru v Pekařské ulici se snaží brněnští architekti ze studia Kogaa, pod jejichž vedením vzniklo kreativní centrum The Distillery. Cílem je najít pro budovu novou náplň, pracují zde s konceptem sdílených kanceláří a zároveň se snaží mapovat historii objektu. Architekti sem nejprve přesunuli vlastní kancelář a lidé, kteří se k nim přidají, platí pouze čas, který v místě stráví. Prostory je možné si pronajímat i pro workshopy, výstavy, tiskové konference, performance a různé akce.

Industriální charakter má rovněž kavárna, cyklodílna a kulturní scéna, která se nachází v ulici Dornych. Ta vznikla jako sociální podnik sdružení Ratolest Brno. Původní myšlenkou bylo, že místo bude mít nějakou přidruženou hodnotu, proto zde již od počátku zkušebního provozu obsluhovali klienti sociálního sdružení. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře