Reklama
reklama

Staré průmyslové objekty v Brně ožívají kulturou

Slavnou éru brněnského průmyslu z 18. a 19. století v dnešních dnech částečně připomínají stále stojící průmyslové areály a objekty. Ke svým původním účelům se však nevyužívají již dlouho. Některé jsou opuštěné nebo jdou k zemi, jiné plánují investoři přebudovat na bytové jednotky a kanceláře. Nad dalšími objekty se usmálo štěstí a do jejich téměř nepozměněných podob se vrátil život. Bývalé průmyslové komplexy v Brně stále častěji patří kultuře.

Po vzoru evropských měst ožívá ve starých budovách moravské metropole hudba, divadlo, pořádají se různé akce a festivaly, zakládají se kavárny i galerie. Jedna z nich se nachází v budově bývalé slévárny. Od letošního roku zde funguje Fait Gallery, která po deseti letech nahradila Adam Gallery podnikatele Richarda Adama. Její součástí byla i kavárna, konaly se zde například i lekce hatta jógy. Od začátku srpna je galerie v rekonstrukci a na výstavní činnost naváže opět od 21. září.

Již tradiční je v Brně i komunitní centrum Industra, které je umístěno v bývalých mrazírenských halách. Kromě galerie a kavárny zde návštěvníci naleznou i zkušebnu či Industra Stage, kde se konají divadelní a koncertní vystoupení. I tento prostor prochází momentálně úpravami, už na 10. září je zde ale plánován Industra Food Fest 2016, který nabídne street food v podání profesionálů i nadšenců do gastronomie.

Jedno sdružení stojí za existencí hned dvou míst v industriálních prostorech. V areálu Mosilany u Křenové ulice funguje sdílený prostor pro kreativní profese, umělce, fotografy, architekty a designéry s názvem Mosilana Hub. Využívá se zde i multifunkční hala, ve které se organizují přednášky, výstavy a různé akce. Prostory zde zájemci mohou využívat každodenně či jen několikrát do měsíce.

Například ke kulturním akcím či festivalům je určeno i bývalé skladiště, ve kterém se v minulosti překládalo exotické ovoce a káva, Malá Amerika.  Zájemci ji najdou nedaleko brněnského hlavního nádraží. V červnu se zde konaly kupříkladu veganské hody, v září zde vypukne Pivní festival Brno. V současné době ohrožuje Malou Ameriku plánovaná modernizace hlavního nádraží, o jejíž podobě se bude teprve rozhodovat. V případě, že by došlo k rozšíření současného vlakového nádraží, počítala totiž levnější varianta s její demolicí. Podle památkářů je však část nádraží kulturní památkou a bourání klíčových budov zde není možné.

Vdechnout život areálu lihovaru v Pekařské ulici se snaží brněnští architekti ze studia Kogaa, pod jejichž vedením vzniklo kreativní centrum The Distillery. Cílem je najít pro budovu novou náplň, pracují zde s konceptem sdílených kanceláří a zároveň se snaží mapovat historii objektu. Architekti sem nejprve přesunuli vlastní kancelář a lidé, kteří se k nim přidají, platí pouze čas, který v místě stráví. Prostory je možné si pronajímat i pro workshopy, výstavy, tiskové konference, performance a různé akce.

Industriální charakter má rovněž kavárna, cyklodílna a kulturní scéna, která se nachází v ulici Dornych. Ta vznikla jako sociální podnik sdružení Ratolest Brno. Původní myšlenkou bylo, že místo bude mít nějakou přidruženou hodnotu, proto zde již od počátku zkušebního provozu obsluhovali klienti sociálního sdružení. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Perníky, punč a betlém. To jsou Vánoce v AVION Shopping parku Brno
14.12.2018 - 19:45
Sportovcem Brna je Adam Ondra Foto: MMB
Sportovcem Brna je již po páté v řadě sportovní lezec Adam Ondra. Mezi nejlepší brněnské sportovce Akademie brněnského sportu zařadila také kapitána Komety Leoše Čermáka a triatlonistku Vendulu...
14.12.2018 - 13:42
Náměstí Svobody Foto: Centrum news
Plastové baňky, které zdobí vánoční strom na náměstí Svobody, tři Španělé vzali se stromu a použili na kopání. Zachytily je kamery a od strážníků dostali pokutu.
14.12.2018 - 09:08
Jihomoravský kraj má po osmi letech nové logo. Na základě výběrového řízení byl vybrán návrh založený na jednoduchosti a minimalismu. Podoba loga vychází z tradičních barev a tvarů moravské keramiky...
13.12.2018 - 15:43
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zlepšit komunikaci mezi městem Brnem a jeho akciovými společnostmi a efektivněji koordinovat práce na silnicích. To je úkolem nové pracovní skupiny Koordinátora oprav a uzavírek, kterou včera zřídili...
13.12.2018 - 06:00
Kryté beach kurty na Riviéře, kryokomora nebo obměněné šatníky. To jsou jen některé z investic v hodnotě 71 milionů korun, o nichž dnes rozhodla Rada města Brna. Ta funguje jako valná hromada...
12.12.2018 - 18:26
Komentáře