Reklama
reklama

Staré průmyslové objekty v Brně ožívají kulturou

Slavnou éru brněnského průmyslu z 18. a 19. století v dnešních dnech částečně připomínají stále stojící průmyslové areály a objekty. Ke svým původním účelům se však nevyužívají již dlouho. Některé jsou opuštěné nebo jdou k zemi, jiné plánují investoři přebudovat na bytové jednotky a kanceláře. Nad dalšími objekty se usmálo štěstí a do jejich téměř nepozměněných podob se vrátil život. Bývalé průmyslové komplexy v Brně stále častěji patří kultuře.

Po vzoru evropských měst ožívá ve starých budovách moravské metropole hudba, divadlo, pořádají se různé akce a festivaly, zakládají se kavárny i galerie. Jedna z nich se nachází v budově bývalé slévárny. Od letošního roku zde funguje Fait Gallery, která po deseti letech nahradila Adam Gallery podnikatele Richarda Adama. Její součástí byla i kavárna, konaly se zde například i lekce hatta jógy. Od začátku srpna je galerie v rekonstrukci a na výstavní činnost naváže opět od 21. září.

Již tradiční je v Brně i komunitní centrum Industra, které je umístěno v bývalých mrazírenských halách. Kromě galerie a kavárny zde návštěvníci naleznou i zkušebnu či Industra Stage, kde se konají divadelní a koncertní vystoupení. I tento prostor prochází momentálně úpravami, už na 10. září je zde ale plánován Industra Food Fest 2016, který nabídne street food v podání profesionálů i nadšenců do gastronomie.

Jedno sdružení stojí za existencí hned dvou míst v industriálních prostorech. V areálu Mosilany u Křenové ulice funguje sdílený prostor pro kreativní profese, umělce, fotografy, architekty a designéry s názvem Mosilana Hub. Využívá se zde i multifunkční hala, ve které se organizují přednášky, výstavy a různé akce. Prostory zde zájemci mohou využívat každodenně či jen několikrát do měsíce.

Například ke kulturním akcím či festivalům je určeno i bývalé skladiště, ve kterém se v minulosti překládalo exotické ovoce a káva, Malá Amerika.  Zájemci ji najdou nedaleko brněnského hlavního nádraží. V červnu se zde konaly kupříkladu veganské hody, v září zde vypukne Pivní festival Brno. V současné době ohrožuje Malou Ameriku plánovaná modernizace hlavního nádraží, o jejíž podobě se bude teprve rozhodovat. V případě, že by došlo k rozšíření současného vlakového nádraží, počítala totiž levnější varianta s její demolicí. Podle památkářů je však část nádraží kulturní památkou a bourání klíčových budov zde není možné.

Vdechnout život areálu lihovaru v Pekařské ulici se snaží brněnští architekti ze studia Kogaa, pod jejichž vedením vzniklo kreativní centrum The Distillery. Cílem je najít pro budovu novou náplň, pracují zde s konceptem sdílených kanceláří a zároveň se snaží mapovat historii objektu. Architekti sem nejprve přesunuli vlastní kancelář a lidé, kteří se k nim přidají, platí pouze čas, který v místě stráví. Prostory je možné si pronajímat i pro workshopy, výstavy, tiskové konference, performance a různé akce.

Industriální charakter má rovněž kavárna, cyklodílna a kulturní scéna, která se nachází v ulici Dornych. Ta vznikla jako sociální podnik sdružení Ratolest Brno. Původní myšlenkou bylo, že místo bude mít nějakou přidruženou hodnotu, proto zde již od počátku zkušebního provozu obsluhovali klienti sociálního sdružení. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře